Monk papağanıma uyumlu tür

monkemre1

Kullanıcı

Evimde 2 yaşında monk papağanım var cinsiyeti belli değil yanına farklı kafeste olacak şekilde yeni bir papağan türü almak istiyorum pakistan papağanı almayı düşünüyorum uyumları nasıl olur sizce birbirlerini kıskanırlarmı zarar verirlermi beni bilgilendirirseniz sevinirim

Tevfik

Yönetici
Görünüm olarak hemen hemen benzer görünümlere sahip ama elbette ırk farklılığı olduğundan dolayı bu durumu normal karşılamayabilirler (aynı ırklarda da bu mevcuttur aslında). Direkt olarak kafese atmayın eğer sahiplenecekseniz, ayrı kafeslerde bir süre tutun ikisini de, daha sonra zamanla anlaşırlar. Kedi ile köpekler çok güzel şekilde anlaşıyorlar, papağanlar mı anlaşamayacak ☺

monkemre1

Kullanıcı
Görünüm olarak hemen hemen benzer görünümlere sahip ama elbette ırk farklılığı olduğundan dolayı bu durumu normal karşılamayabilirler (aynı ırklarda da bu mevcuttur aslında). Direkt olarak kafese atmayın eğer sahiplenecekseniz, ayrı kafeslerde bir süre tutun ikisini de, daha sonra zamanla anlaşırlar. Kedi ile köpekler çok güzel şekilde anlaşıyorlar, papağanlar mı anlaşamayacak ☺
hocam zaten pakistanla birlikte bir kafes daha alacagım ikisi ayrı kafeslerde olacak çekincem pakistanı ele alıştırtırıp monkla birlikte saldıgımda birbirlerine zarar verme olasılıgı onun dışında hiç bir soru yok kafamda monkun yanında daha önce çift sultanlarım vardı baya iyi anlaşıyordu bizim monk sultanların ıslıgını bile ögrendi ama pakistanla uyumlu olurlarmı merak ettim açıkçası

Tevfik

Yönetici
@monkemre1, aslında dediğim gibi ayrı kafeslerde belirli bir vakit geçirdikten sonra diğerini yalnız bırakın oda içerisinde, belirli bir süre sonra ise diğerini. Zaman içerisinde birlikte bıraktığınız vakit ister istemez alışacaktır.

Annemin kedisi benim muhabbet kuşuna bayağı zor zamanda alışmıştı :) ama en sonunda alıştı.

monkemre1

Kullanıcı
bugün 7 aylık bir pakistan aldım kafesiyle birlikte hemen monkumun bulundugu kafein yanına kafesi yerleştirdim ve monkumu saldım monkum sürekli onun kafesine girmeye çalıştı ve ilk tanışmaları pek iyi olmadı ilginç olan monkum pakistandan daha güçlü çıktı ve pakistana sağlam bir gaga darbesi indirmiş olmalı ki pakistanın sesini duymamla monku kafesine geri koymam bir oldu.Bu arada pakistan eve geleli 5-6 saat olacak 1 tane bile çekirdek yememiş su içmemiş bu sorun tşekil eder mi

Sultanım

Kullanıcı
Eve geldiğinde karşılaştığı tepkiden dolayı olabilir. Pakistan papağanınızı biraz kendi haline bırakırsanız düzelebilir.
Bu arada ikisi de en sevdiğim türlerden, en yakın zamanda ben de beslemek isterdim doğrusu 😊

eypcn.ytmz

Kullanıcı
Kuşlarda herhangi sağlık problemi yoksa birkaç saat ilk geldiğinde yememeleri normal normalde bazı kuşlar fazla asabi olmuyorlar ve aynı anda dışarı salmanızda bir sakınca olmuyor ama sizinki gibi durumlarda aynı anda çıkarmamak gerekir iki kuşu farklı zamanlarda dışarıya çıkartın ikisinin farklı kafeste durması sakınca teşkil etmez ama ikisiylede tek tek sırayla ilgileneyim diyorsanız işiniz biraz zor olur ortam müsait ise iki kuşun kafeslerini farklı odalarda tutun hem kıskançlık durumları olmaz hemde her kuşla çok daha iyi ilgilenebilir ve eğitebilirsiniz.
Ayrıca monk papağının pakistana saldırması boyut olarak baltığında biraz zor gibi ama sizinde gördüğünüz gibi genelde küçük papağan türleri(cennet,sevda,monk vs vs) doğada diğer büyük kuşlardan kendilerini ve yuvalarını korumak için çabaladıklarından iç güdüsel olarak doğaları gereği bu şekilde yaratılmışlardır siz dediğim gibi ortam müsaitse farklı odalarda besleyen ve ilgilenin kuşlarla kıskançlık,eğitilmede zorluk gibi durumlar olacaktır bu şekilde

Kevork

Kullanıcı
Bende iki türden birini satın almak istiyorum ama sizin öneriniz nedir sizce hangi türü sahiplenmeliyim?

Tevfik

Yönetici
@Kevork, monk papağanı oldukça güzel türler. Satın almasanızda keşke sahiplenseniz, keşke öyle bir fırsatınız olsa.