Melek Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Melek balığı, huzurlu fakat bazen agresif olabilen bir tatlı su çiklididir. Birçok renge ve çizgilere sahip çeşitleri olabilir. Genellikle yavaş hareket eden sularda yaşayan, Güney Amerika'ya özgü bir türdür. Bakımları oldukça kolaydır, ancak su kimyasındaki tutarsız değişimleri çok fazla tolere edemezler. Çok aktif yüzücü olmasalar da; görece büyük / geniş, derin bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Adları melek olmasına rağmen küçük balıkları avlarken ya da üreme zamanlarında saldırganlık sergileyebilirler. Eşsiz vücut şekilleri ve ışıltılı yüzme tarzı ile kendilerini izletirler.

Melek Balığı Genel Özellikleri
Melek balıkları, akvaristler arasında dikkat çekici tatlı su balıklarından biridir. Olağandışı şekilleri ve benzersiz renkleri, bu türü tatlı su akvaryumları için son derece popüler hale getirmiştir. Buna ek olarak, ilginç karakter özellikleri sergilerler ve su parametreleri ve sağlıklı beslenme dışında çok az bakım gerektirirler.

Bilimsel adıyla Pterophyllum olarak bilinen bu cins, Cichlidae ailesine aittir. 1920'de Avrupa'da tanıtılmış ve ilk kez 1930'da Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilmiştir. Pterophyllum altum, Pterophyllum leopoldi ve Pterophyllum scalare adlı üç tanımlanmış Melek balığı türü vardır. Henüz yavruyken satılırken, ancak oldukça hızlı büyürler.

Melek Balığı Doğal Yaşam Alanı
Bu balıklar, esas olarak Amazon Nehri, Orinoco Havzası ve Brezilya, Peru ve Doğu Ekvador'a bağlı tropik Güney Amerika'ya özgüdür. Yavaş hareket eden suda yaşarlar. Yoğun bitki örtüsü altında, küçük balıklar, böcekler ve bitkilerle beslenebilecekleri kayalık çıkıntılar gibi minimal aydınlatmaları olan alanları tercih ederler. Su berrak olmalıdır; temiz suda balıkların rengi daha iyi görünür.

Melek Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Melek Balığı Görünümü
Melek balıkları narin bir forma ve zarif yüzme hareketlerine sahiptir. Kuşkusuz ki bu canlı renkleri ile bir akvaryuma güzellik ve zarafet katabilirler. Görünüş açısından, Çiklit ailesinin diğer balıklarına çok az benzemektedirler. Kanatlı yaprak benzeri bir görünüme sahiptirler.

Sudaki bitki örtüsü arasında gizlenmelerine yardımcı olan gerilmiş üçgen sırt ve anal yüzgeçleri ile yuvarlak, disk şeklinde ve kısa bir gövdeye sahiptirler. Göğüs yüzgeçleri şeritler sayesinde uzundur, kuyruk yüzgeci geniş ve yelpaze şeklindedir.

Hafif kahverengi bir renk tonu ve dört siyah dikey şerit ile gümüş rengindedirler. İlk şerit enseden karın yüzgecin başlangıcına kadar bir eğri oluşturur. Bir sonraki şerit sırttan anüse doğru gider. Üçüncüsü sırt ve anal yüzgeci geçer ve kuyruk yüzgecine bağlanır. Doğal mutasyonlar nedeniyle, dantel formunda düz siyah renge sahip; herhangi bir çizgisi olmayan balıklar da vardır. Olgunlaştıkça balıkların göğüs yüzgeçleri büyür.

Melek Balığının Mizacı
Melek balıkları iyi bir akvaryumda 12-15 yıla kadar yaşayabilir. Bitkilerin sağlığı ve su parametreleri genellikle Melek Balığı'nın sağlığını doğrudan etkiler. Melek balıkları ürkektir ve yüksek sesler ve ani hareketler sonucunda kolayca korkarlar. Topluluk balığı olarak kabul edilmelerine rağmen, tıpkı diğer Çiklitler gibi, doğru türlerle tutulmazlarsa oldukça agresif olabilirler.

Melek balıkları etoburdur ve daha küçük balıkları avlama eğilimindedirler. Bu, diğer balıklar için çok agresif olacakları anlamına gelmez; ancak fırsatçıdırlar ve ağızlarına sığabilecek her şeyi yerler. Genellikle barışçıl balıklardır, ancak üreme sırasında agresifleştikleri görülür. Bölgelerini savunmak için çiftleşme ve istikrarlı bir çekirdek aile geliştirme alışkanlıkları bulunur.

Diğer Amerikan Çiklitleri için şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Kan Papağanı Çiklidi Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Cichlidleri Genel Özellikleri