Köpeğim durmadan yeri yalıyor ve sonra kusuyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Herkese merhaba;
Köpeğim yaklaşık 1 yıldır ara sıra bir semptom gösteriyor. Bir anda yeri yalamaya başlıyor. Ama sürekli yalıyor. Yarım saat yaladığını bilirim. Ve bu hareketi yaparken yürüyor. Belli bir noktayı yalamıyor. Kucağıma alıyorum üstümü yalıyor, kanepeye koyunca kanepeyi yalıyor. Hiçbir şekilde yalamasını durduramıyorum. Daha sonra da gidip kusuyor. (kusmalar her zaman olmuyor ama çoğunlukla oluyor. kusmuğu genelde mamasıyla karışık beyaz mide sıvısı şeklinde oluyor).
Bu durumu ilk yaptığında o gün yediği salamlardan kaynaklandığını düşündüm ve o günden sonra maması dışında hiçbir şey vermemeye karar verdim. Ama durum tekrarladı. O zaman veterinere götürdüm ve veteriner de tam olarak sorunun ne olduğunu anlamadı. Endoskopi veya klonoskopi yapmadan önce basit yöntemleri deneyerek bir çözüm aramalıyız dedi.
Mamasını değiştim, midesi hassas köpekler için olan mamaları kullandım, yeri sildiğim materyali değiştim(arap sabunu, sirke, sade su bütün hepsini denedim), acaba üzgünken mi bu hareketi yapıyor yani psikolojik mi acaba diye düşünüp gözlemledim (çok sevdiği yürüyüşten sonra da yapıyor, sabaha karşı 5 gibi de yaptığı oluyor). Kısacası aklıma gelen ve veterinerin önerdiği bütün yöntemleri denedim ama düzelmedi. Veterinerim midesi için bi ilaç verdi. Asit-baz değerlerini düzenlemek için. Ama o da düzeltmedi durumu.
İngilizce olarak internette biraz araştırma yaptım ve iki tane çok benzer hastalık buldum. ELS (excessive licking of surface) ve PICA hastalığı. Birinci hastalığın semptomlarına çok benziyor benim köpeğimin durumu da. Diğer köpek sahiplerinin yazdıkları da çok benziyor benimkinin semptomuna ama herkes farklı şekillerde çözüm bulmuş ya da bulamamamış. Net bir cevap yoktu. Ben de köpek hastanesine gitmeden önce son bir kez buraya yazayım dedim. Acaba bilen birisi var mıdır? Bu hastalık nedir ve çözümü nedir? Bayağı uzun süredir bu durumu yaşadığım için çok tehlikeli bir şey olduğunu düşünmüyorum ama yinede uzun sürelerce köpeğimin yeri yalayıp sonra da kusması çok sinir bozucu.
Şimdiden herkese teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz. @Gülce hanım konunuzu okuduğunda mutlaka geri dönüş sağlayacaktır size. Ayrıca köpeğinizin fotoğrafını ve hikayesini "Köpeğini Tanıt" kategorimizde tanıtabilirsiniz. Yeniden hoş geldiniz :)

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz. @Gülce hanım konunuzu okuduğunda mutlaka geri dönüş sağlayacaktır size. Ayrıca köpeğinizin fotoğrafını ve hikayesini "Köpeğini Tanıt" kategorimizde tanıtabilirsiniz. Yeniden hoş geldiniz :)
Hoşbulduk :) Hemen konuya daldım kusurabakmayın tanıtayım şimdi.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@jijo, estağfurullah lütfen öyle şey mi olur :) Elbette ilk başta destek için konu açabilirsiniz ama bu sevimli canı merak ettim :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Vitamin-mineral eksikliği olabilir mi? Genel kontrolde mutlaka belli olur. Özellikle duvar-yer-el gibi yerleri yalamaya çalışan köpeklerde görülebiliyor. Yaladığı yerde ağzına bir şey kaçıyorsa kusmasını tetikliyor olabilir.

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Vitamin-mineral eksikliği olabilir mi? Genel kontrolde mutlaka belli olur. Özellikle duvar-yer-el gibi yerleri yalamaya çalışan köpeklerde görülebiliyor. Yaladığı yerde ağzına bir şey kaçıyorsa kusmasını tetikliyor olabilir.
Olabilir. Ama en iyi kalitedeki mamalar ile besliyorum. Ona ramen ekstra mineral ve vitamin takviyesi yapmam gerek mi ? Eğer gerekiyorsa bu takviyeler için ne önerirsiniz ?
Kusma konusunda katılıyorum. Dökülen tüylerini yutunca kusma tetikleniyor olabilir.
Geri dönüş için teşekkürler :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Genel kontrol yapılmadan bir tavsiyede bulunmak yanlış olur, yalamanın tek sebebi vücudundaki bir eksiklik olmayabilir. Nörolojik, psikolojik sebepler de devamlı bir şeyleri yalamaya itiyor olabilir. Düzenli yürüyüşler yapıyor musunuz? İlgisizlik, enerjiyi atamamak da yalamaya yol açabilir.

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet yapıyoruz. Hatta bugünlerde neredeyse evde hiç tek kalmıyor. Aynı yatakta beraber uyuyoruz. Ödül mamasıyla beraber top oyunları oynuyoruz. Enerjisini attığını düşünüyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Nörolojik olma ihtimalini değerlendirdiler mi? Psikolojik, fizyolojik bir açıklaması yoksa nörolojik sebepler de mutlaka değerlendirmeli.

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Nörolojik olma ihtimalini değerlendirdiler mi? Psikolojik, fizyolojik bir açıklaması yoksa nörolojik sebepler de mutlaka değerlendirmeli.
Hayır daha o aşamaya gelmedik. Bu ay içinde istanbul içinde bir köpek hastanesine götürmek istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir yer veya veteriner var mıdır acaba bu konu ile ilgili? Uzman birisi olursa çok iyi olur.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Maalesef İstanbulda pek veteriner hekim tanımıyorum, özellikle önerebileceğim birisi yok.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
merhaba. köpek dostum eğer yoğun bir koku alıyorsa, bunu geçirmek için yalıyor olabilir. yerleri çok kokulu bir şeyle siliyorsanız veya yemek kokusu varsa bunu ortadan kaldırmak için yalar.
bir de sanırım bu durumu çok kafaya takmışsınız ve sanırım köpek yalamaya başlayınca sürekli onu izliyorsunuz neden yapıyor neden diye cevaplar arıyorsunuz :). eğer böyle ise köpek belki 3 5 saniye yalayıp bırakacakken daha uzun yalıyor. o zaman onu izlemeyin, ilgilenmeyin mümkünse ortamı terk edin veya dikkatini çekmeyi deneyin oyun oynayın(yemek/ödül vs vermeden/konuşmadan). sürekli bunları yaptıkça köpek azaltarak bırakır bu harekti.
eğer sizi 5 saniyeden uzun yalıyorsa bu baskılamadır. sizi baskılıyordur. kucağınıza almayın bu strese sokar köpekleri. kanepeye de çıkartmayın yerden yukarısı onları sorumluluk almaya iter ve sonucunda stres olur köpek.

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
merhaba. köpek dostum eğer yoğun bir koku alıyorsa, bunu geçirmek için yalıyor olabilir. yerleri çok kokulu bir şeyle siliyorsanız veya yemek kokusu varsa bunu ortadan kaldırmak için yalar.
bir de sanırım bu durumu çok kafaya takmışsınız ve sanırım köpek yalamaya başlayınca sürekli onu izliyorsunuz neden yapıyor neden diye cevaplar arıyorsunuz :). eğer böyle ise köpek belki 3 5 saniye yalayıp bırakacakken daha uzun yalıyor. o zaman onu izlemeyin, ilgilenmeyin mümkünse ortamı terk edin veya dikkatini çekmeyi deneyin oyun oynayın(yemek/ödül vs vermeden/konuşmadan). sürekli bunları yaptıkça köpek azaltarak bırakır bu harekti.
eğer sizi 5 saniyeden uzun yalıyorsa bu baskılamadır. sizi baskılıyordur. kucağınıza almayın bu strese sokar köpekleri. kanepeye de çıkartmayın yerden yukarısı onları sorumluluk almaya iter ve sonucunda stres olur köpek.
Selam, çözüm öneriniz için teşekkür ederim öncelikle.

Yeri çeşitli materyaller ile sildim. İlk mesajımda da belirtmiştim. Ama değişen bi şey yok. Belli bir noktayı yalamıyor. Yürüdüğü yerde evin her köşesini yalıyor.

Ödül maması ile dikkatini dağıtmayı da denedim. İlk başta işe yarar gibi oldu ama bir süre sonra tekrar başlıyor yalamaya. Ta ki kusana kadar.

Sürekli takip ediyorum çünkü kustuktan sonra kusmuğunu yalıyor. Onu temizlemek için gözümü ayırmamaya çalışıyorum. Bir keresinde hiç ilgilenmemiştim. Yalamaya devam etti. En sonunda da yatağıma gidip kustu. Yani ilgi için de yaptığını düşünmüyorum.

Bence sorun sinidirim sistemindeki bir sorundan kaynaklı. Araştırdığım yabancı kaynaklar da gastrointestinal problemlerden bahsediyor. Ama net bir çözüm yok.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
yeri sildiğiniz şeyin kokusu kalıyor bu da rahatszı ediyor olabilir siz almazsınız ama köpeklerin burnu duvarın bile kokusunu alır.
bence sorun sizde dediğim gibi onu izlemeyi bırakmalısınız onu izlemek zorunda olmanız sağlıklı değil onu strese sokuyor ve tabi sizi de. kusmuğunu yemesinde bir problem yok köpek için bu çok normal bir hareket. bırakın kussun yesin sonra silersiniz. sürekli yalaması kusmayı tetikliyor olabilir. bence çözüm burada. ilgi için yapmıyor tabiki. sanırım strese giriyor ve yalama hareketi başlatıyor ve siz onu izledikçe stres seviyesi artıyor. köpekler sizin duygularınızı tereyağından kıl çeker gibi alırlar. siz o anda muhtemelen içinizden pekte olumlu olmayan şeyler geçiriyorsunuz veya duygusal olarak dengesizleşiyorsunuz ve köpek hissediyor. zaten göz hapsine alıyorsunuz onu bu yeterli onu strese sokmak için. mesela yerden yemek yiyen köpeklerde de bu böyledir insan içinden geçirir şimdi bi şey bulup yicek yine diye ve köpek yemicek olsa da yer. başka çözümler arayın mesela yatağın olduğu odada bırakmayın. mesela daha küçük bir alan ayarlayın köpek için.
dikkatini dağıtmak için veya herhangi bi sebeple ödül maması asla vermeyin. top atın oynayın mesela veya içeri odaya gidin onu çağırın veya dışarı çıkarın 5 dakika tekrar içeri girin. bunları 3 hafta denedikten sonra da devam ediyorsa o zaman sağlık sorunu olabilir ama bence sağlıkla ilgili değil böyle nadir şeyler genelde insanların takıntılarından kaynaklanıyor, ne yazıkki bir çıkmaza giriyor bu yüzden ve en çok etkilenen köpek oluyor :(
(bu asla ödül mamasını neden vermemilisiniz onu anlatan bir video)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kesten

Hayvansever
Kopek Dostu
Yeri sildiğiniz malzeme kokulu bir şeyse köpeğiniz o kokudan kurtulmak için yapıyor ve o kimyasal onu etkiliyor olabilir. Yada yeni bir kokuyla silmeye başladığınızda da bu görülebilir. Sürekli aynı yeri yalıyorsa obsesif bir tavır olabilir. İsterseniz dm yoluyla bu sorunu ****** paylaşın. Yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Moderatör tarafında düzenlendi: