KEDİMDEKİ CİDDİ YEME BOZUKLUĞU

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Rojda K.

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, üç yaşında erkek bir kedim var. Üç yıldır da kullandığım mama Royal Canin. Arada çok ufak mama değişiklikleri olsa da Royal kullanıyorum, kısırlaştırdığımdan beri kısır versiyonu kullanıyorum. Problemimize gelecek olursak ciddi anlamda hayatımızı olumsuz etkileyen bir yeme ve davranış bozukluğu var kedimde. Kedim son bir yıldır asla mama kabından yemiyor, tek tek halıdan yemek istiyor. Mama kabı derindir diye düşünüp her türlü mama kabını, tabağı vs kullandık ama fayda etmedi. Bundan daha da önemlisi tek tek halıdan kendi başına da yemek istemiyor, sadece ve sadece bizim yedirmemizi istiyor ya da yanı başında durmamızı... Kendi başına yemek yiyemez hale geldi. Bebekmiş gibi biz yediriyoruz sürekli. Sabah, gece yarısı her vakit kaldırıyor bizi ve mama yedirtiyor. Kendi başına yemez asla, aç kalıyor yine yemiyor. Elimizle yedirmemize de gerek yok, başında beklememiz şart. Ve kedim o kadar iştahsız yiyor ki kuru mamayı, resmen ağlayarak yiyor. Yaş mama, ton balığı vs gördüğünde saniyeler içinde bitiriyor. Cidden son zamanlarda kuru mamayı tamamen bırakıp evde kendim mama mı yapsam diye düşünmeye başladım ancak düzgün bir kaynak bulamıyorum. Mama önerilerine ve diğer konuda da her türlü tavsiyeye açığım..

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dişlerine baktırmış mıydınız? Dişlerinde sorun varsa canı acıdığından kuru mama yemek istemiyor olabilir. Devamlı aynı markayı aynı aromada mamayı kullanmak da kedilerin mamadan sıkılmasına sebep oluyor ve yemek istemiyorlar. Öncelikle mama markanızı ve aromasını değiştirmenizi öneririm. Eğer aynı sorun devam ederse beslenme şeklini değiştirmeniz onun için çok daha sağlıklı olacaktır.
Kuru mama dışında verdiğiniz besinleri tüketirken de sizin yanınızda olmanızı istiyor mu?

Rojda K.

Hayvansever
Kedi Dostu
Dişlerine baktırmış mıydınız? Dişlerinde sorun varsa canı acıdığından kuru mama yemek istemiyor olabilir. Devamlı aynı markayı aynı aromada mamayı kullanmak da kedilerin mamadan sıkılmasına sebep oluyor ve yemek istemiyorlar. Öncelikle mama markanızı ve aromasını değiştirmenizi öneririm. Eğer aynı sorun devam ederse beslenme şeklini değiştirmeniz onun için çok daha sağlıklı olacaktır.
Kuru mama dışında verdiğiniz besinleri tüketirken de sizin yanınızda olmanızı istiyor mu?
Dİşlerine baktırmak aklıma gelmemişti, veterinere göstereceğim teşekkür ederim.. Hayır kuru mama dışında bir şey tüketirken yanında olmamızı istemiyor, dünya umurunda olmuyor, saniyeler içinde büyük bir iştah ve mutlulukla bitiriyor.. Kedilerde mama değişikliği yapmamak gerektiğini okumuştum aslında ben de, yanlış mı biliyorum acaba.. Biz mama yedirme işinin içinden çıkamadık, ilgi çekme yöntemi olarak kullanıyor olabileceğini düşündük ancak bilemiyorum.. Mama tabağından yememesi, sürekli halıdan yiyip bütün tozu, tüyü midesine alması da cabası.. Sofra bezi benzeri bir şey kullanmakta bulduk şu an çözümü.. Mama konusunda gerçekten kafam karışık.. Daha önce ufak mama değişiklikleri yapmıştım, onları yemeyi tamamen reddetmişti.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İlk olarak dişlerine baktırmanızı tavsiye ederim. Dişlerinde bir problem olduğundan dolayı bu tarz davranışlar sergiliyor olabilir.
Kedilerde devamlı mama değişimi yapmak elbette sakıncalı ancak devamlı aynı mamayı kullanmak mamadan sıkılmalarına sebep olabiliyor. Bu tarz durumlarda mama değişimi yapmanızda bir sakınca olmayacaktır. Markayı değiştirmeseniz bile aromayı değiştirmeniz faydalı olabilir.
Veteriner hekiminize muayene ettirene kadar kuru mamayı azaltmanızı veya hiç vermemenizi tavsiye ederim. Örnek mama tarifleri isterseniz sitemizden ev yapımı mama tariflerimize bir göz atabilirsiniz. :)

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce hanıma ek olarak sizin davranışlarınız da kedinizde bu değişikliğin yaşanmasına sebep olmuş olabilir, Kendi hareketlerinizi de izleyin. Mesela yaş mamayı ya da ek olarak verdiğiniz diğer mamaları fazla mı veriyorsunuz? Kediniz sizinle mama yemeyi artık bir oyun gibi mi görüyor? Kedilerin her istediğini yapmak bazen hem bize hem de onlara fayda getirmiyor diyebilirim. Örnek olarak her miyavladığında kapıların açıldığı bir evde kediniz miyavlamasıyla sizi adeta köleniz haline getirebilir :) ya da her miyavladığında mama verilen bir kedi hem sizi rahat bırakmaz hem de obez olabilir. Kendi kurallarınız ve zamanlamalarınız olmalı öncelikle ki hayvan da buna uysun ve istismar etmesin. Kediler her ne kadar köpekler kadar şipşak öğrenen hayvanlar olmasa da zeki oldukları bu ve benzeri hareketleriyle belli oluyor ki bu da basit kurallara ayak uydurmada zorlamayacaklarını gösterir. Size önerim mama değişimi ve veterinerde diş kontrolü sonrası hareketlerinin devam etmesi halinde yaş ve kuru mamasını saatli ya da en azından zamanlı olarak vermeniz, kuru mamayı teşvik edici oranda diğer ek besinleri bir süre kısmanız ve mamayı yiyip yememesiyle ilgili olduğunuzu belli etmemenizdir. Eğer mamanın tadından sıkılmadıysa ve bu dediklerimden sonra kediniz kuru mamaya tekrar başlarsa kedinizin problemi belki de şımarmak olabilir :)