Kedim çıldırıyor

Kübrakeskin

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Eyl 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İzmir
Merhaba, forumda yeniyim ve sorumu nereye yazsam bilemedim. Yardımınızı bekliyorum.. Kedimi sokaktan sahiplendim tekir ve norveç orman kedisi kırmasıymış. Çok hareketli oyuncu bir kedi. Kısırlaştırdım sakinleşir dediler sakinleşmedi. Oyuncu olması sorun değil zaten. Ama kedi akşam olunca oyunla başlıyor oynasam da oynamasam da çılgınlar gibi ısırmaya başlıyor. Ne yapsam da korkutana kadar bırakmıyor. Sürekli saldırmaya başlıyor. Kulaklar geri sinirli kızgın. Nefes nefese kalsa da devam ediyor. Artık çare bulamıyorum istemesem de terlikle burnuna vurmam gerekiyor, hafif olunca umurunda değil bir tık sert olunca küsüp gidiyor. Ne yapmam gerekiyor terlikle korkutmak da istemiyorum ama başka çarem kalmadı. Lütfen yardımcı olun. Bu arada kedim yaklaşık 9-10 aydır benimle..
 

Berkay Ulusoy

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
6
Puanları
3
Konum
Antalya
Merhaba, kısırlaşmadan sonra kedilerde ruhsal değişimler oluyor hareketlerinde tavırlarında vs.
Isırabileceği bir oyuncak temin edip onunla oynatırsanız daha yararlı olur, ayrıca kedinizin burnuna vurmayınız bu hareket hem hoş değil hem de kediciği daha da kızdırabilir onun yerine üfleyebilirsiniz ya da 1-2 damla su atarsanız daha kolay anlar sizi.
 

Beyzpl

Moderatör
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
265
Tepkime puanı
164
Puanları
43
Yaş
17
Konum
İstanbul
Maalesef bizim kedimizde de aynı durum var. Kısır değil ama erkek bir tekir kırması. Eğer oyun oynayan biri yoksa çokda koşturmuyor. Onun yerine ansızın, birbirinden tamamen farklı zamanlarda çıldırıyor diyebilirim. Karşısında kim varsa üstüne atılıp ısırmaya odaklanıyor yalnızca. Geri gidince vs. kovalama durumu da var. Yani tamamen saldırıyor denebilir. Ben o durumlarda üstüne bir örtü atıp olduğu odada bırakıyorum ve kapıyı kapatıyorum. Bir süre sonra sakinleşmiş oluyor zaten.

Tam olarak neden yapıyor, ne yapmak gerekiyor bilmiyorum ama kedinin kişiliğini bilmek lazım bence. Sakinleştiği şeyleri öğrenip o moda geçince uygulayabilirsiniz. Veya Berkay Bey'in dediği gibi ilgisini çeken oyuncaklar alabilirsiniz. İlgisini ve sinirini başka yöne yönlendirip o anda davranışına engel olursunuz. Ki kalıcı bir çözüm olduğunu düşünmüyorum.
 

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
1,749
Çözümler
24
Tepkime puanı
936
Puanları
113
Konum
İzmir
Kedinizi kaç aylıkken aldınız ve kaç aylıkken kısırlaştırdınız, kaç aydır sizinle bunlar önemli etkenler. Kediye vurmanız doğru bir yaklaşım değil, ileride daha da kötü yaparsınız.

Eğer kücükken oynarken ısırması acıtmadıgı için elinizle buna izin verdiyseniz büyüdüğünde bu huyunu zor kaybediyor bilginiz olsun.

Peluş oyuncak alın ya da benim gbi minik köpek ısırma kemiklerinden alın. Isırma moduna girdiği anda ağzına tıkıştırıverin. ona boğuşsun. Pelus alırsanız oyuncaga ip ile (50cm uzunlugunda) bir zil bağlayın, onla boğuşurken zil sesi cıktıkca daha da oyun moduna girip yoruluyor.

Eğer bunlar hiçbir işe yaramıyor ise cezalandırma yöntemine girmeniz lazım. Baktınız cıldırdı, ya odayı terk edin yalnız kalsın ya da alın başka odaya koyun.

Hareketlerine tepki vermeye devam ettiğiniz sürece yapmaya devam eder.
 

Benzer konular