Fire Gobi Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ateşbalığı ilk olarak da bilinen Fire Gobi balık türü ilk olarak Pasifik'te ve Hint Okyanusu'nun sularında fark edilmiştir. Vahşi doğal yaşam alanlarında bulunan bu balık genellikle kıyıdan yukarı doğru hareket etmeye çalışan türünden diğer balıklarla birlikte tespit edilir. Planktonları yemek için mağaralarda veya benzeri saklanma alanlarında saklanmayı sever. Bu balığın yanar döner rengi ve muhteşem görünümü nedeniyle farklı şekillerde adlandırıldığını görebilirsiniz. Bilimsel adı Microdesmidae ailesinden gelen Nemateleotris magnificus'tur.

Fire Gobi Balığının Görünümü
Fire Gobi Balığı eğitimli balık avcıları ve balık severler arasında oldukça yaygındır. Etkileyici renklere ve olağanüstü kişiliğe sahip muhteşem bir balıktır. Oldukça uzun ve yalın bir vücudu vardır. Yüzünün yarısı beyaz, diğer yarısı sarı, tüm yüzgeçleri ise siyahtır. Sırt kısmı balığın neredeyse tamamıdır. Sırt yüzgecini kelepçe olarak kullanır. Bu, bir yüzeye sıkıca tutunma kabiliyeti sağlar. Yüzme kesesi ile belirli bir yerde uzun süre yüzebilir. Cinsiyetler arasında büyük farklılıklar yoktur, ancak dişiler daha ince ve daha küçüktür.

Akvaryum Gereksinimleri
Ateş balıkları aktif mizaçlı oldukları için, en az 100 litrelik bir akvaryum tankı ve büyük bir su akışı gereklidir. Böylece onları yaralayabilecek herhangi bir engel olmadan hareket etme özgürlüğüne sahip olabilirler. Sıçramayı da sevdikleri için akvaryumun üst kısmını kapalı tutmanızda yarar vardır. Yanlış akvaryum arkadaşlarıyla tutmak Fire Gobi balıklarına büyük zararlar verebilir. Ölmese bile, kavgadan sonra stres olup agresif tavırlar sergileyebilir.

Fire Gobi Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Tedirgin karakterli bu balıklar kendilerini güvende hissetmiyorsa, saklanmaktan vazgeçmezler. Bu nedenle tankınıza bazı saklanma alanları yerleştirdiğinizden emin olun. Düşük aydınlatmayı tercih ederler, çünkü çok fazla parlaklık balığı strese sokar. Kesilmiş boru parçalarını bir tür mağara olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, Fire Gobiler kumda bir delik açmayı ve kafalarını içine yerleştirmeyi sever. Pürüzsüz bir yüzey üzerindeki ek kum, balıklarınızı çok daha mutlu edecektir.

Ateşbalığı yeni bir çevreye girdiğinde ilk tepki olarak saklanmaya çalışır. Balığın yeni çevrede rahatlaması ve akvaryum arkadaşlarıyla kaynaşmaya hazır hissetmesi birkaç gün sürebilir. Bu balık türü yiyecek için savaşmaz, bu yüzden yeterince beslediğinizden emin olmasınız. Fire Gobiler hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Balık tankının sıcaklığının 21 – 25 derece olması ve 8.0 ila 8.3 arasında bir pH önerilir.

Ateşbalıklarında Beslenme
Ateşbalığını beslemek kolay olacaktır, çünkü bu balık hemen her yerde yaşayabilen bir balıktır. Günde iki kez yem vererek sağlıklı beslenmelerini güçlendirebilirsiniz. Bitkisel yiyeceklerin yanı sıra bu balıklara et de verebilirsiniz. Bazı örnekler:
  • Akvaryumda yetişen zooplankton
  • Güzelce doğranmış ve dondurulmuş taze deniz ürünleri
  • Yosun
  • Tuzlu su karidesi
  • Tamamlayıcı vitaminler ile birlikte küçük kabuklular
Diğer Gobi türleri için şunlara da bir göz atabilirsiniz:

Gobi Balığı Özellikleri ve Bakım Önerileri
Bumblebee Gobi (Kayabalığı) Bakım Kılavuzu
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
735
Çözümler
18
Tepkime puanı
413
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ne kadar garip balıklar var 😍. Görünüşü çok hoşuma gitti. Ama biraz büyük bir akvaryumda bakılıyor, biraz zor bir türmüş doğrusu.
 

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ne kadar garip balıklar var 😍. Görünüşü çok hoşuma gitti. Ama biraz büyük bir akvaryumda bakılıyor, biraz zor bir türmüş doğrusu.
Evet benim de rengi filan çok ilgimi çektiği için paylaşmak istedim. Gerçekten akvaryumumda olsun isteyeceğim türden bir balık. Böyle bir rengi de varmış 💜 :

1584633174003.png
 

Benzer konular