Bumblebee Gobi (Kayabalığı) Bakım Kılavuzu

Hiç Bumblebee Gobi (Kayabalığı) Balığı Gördünüz mü?

  • Evet

    Oy: 0 0.0%
  • Hayır

    Oy: 1 100.0%

  • Kullanılan toplam oy
    1

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Bumblebee Gobi balıkları, Endonezya, Vietnam ve Tayland'da yaygın olarak bulunur. Genellikle birçok saklanma noktasının olduğu nehirlerde ve akarsularda bulunurlar. Çok sevimli görünen bu Bumblebee kaya balıklarından bir tane edinmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bu gobilerden bir tane edinmeden önce beslenme düzenleri, üreme biçimleri, yaşam koşulları ile ilgili bilgi edinmeniz iyi olacaktır.

Bumblebee Gobi Balıkları Hakkında Genel Bilgi
Bumblebee Gobiler, Brachygobius xanthozona olarak da bilinir. Akvaryumların genelde alt kısmında yaşayan küçük türlerdir. Bu balıkların boyutu 1 cm olabilir. Yetişkin bir Bumblebee gobinin büyüklüğü maksimum 4 cm'e kadar ulaşabilir. Adı yaban arısı anlamına gelen bu balıkların adlarından da anlaşılabileceği gibi, siyah ve sarı çizgili bir arı gibi renk ve desenleri bulunmaktadır. Dişi Bumblebee gobilerini erkeklerden ayırt edebilirsiniz. Erkekler çok daha parlak renktedir. Ayrıca, erkek gobiler dişi gobilerden daha incedir.

Bu balıklar ilk başta biraz utangaç olabilirler, ancak bir süre sonra tüm tutumları değişebilir. Erkek gobiler bölgelerini korumaya meyillidirler. Bulundukları yerlerde hemen kendileri için bir yer benimserler. Kendi alanları hakkında saldırganlık gösterseler de diğer balıklarla kavga etmezler.

Bumblebee Gobi Balıklarının Gereksinimleri
Bumblebee kayabalığı için en az 30 litrelik bir tankınızın olması gerekir. Bu balıkların serbestçe hareket etmesine ve hatta istediklerinde alt tabakayı kazmalarına izin verecek kumlu alt tabaka sağlamalısınız. Tank sıcaklığını 23-26 C derece arasında tutmalısınız. Tanktaki pH seviyesi 6.5 ila 7.5 ve suyun sertliği 143-357 ppm arasında olmalıdır.

Bumblebee Gobi (Kayabalığı) Bakım Kılavuzu.jpg


Bu balıklar yemek konusunda birbiriyle yarıştığından, gobileri çok sayıda balıkla bir arada tutmak çok iyi bir fikir olmayacaktır. Akvaryum daima filtrelenmelidir ancak filtreyi düşük seviyede tutunuz. Tankın saklanılabilecek birçok bitki, kaya ve alan içerdiğinden emin olmalısınız. Bu balık türleri biraz utangaç olduklarından daima saklanabilecekleri ve yalnız kalabilecekleri bir yere ihtiyaç duyarlar.

Bumblebee Kaya Balığında Beslenme
Besleme kısmı bir Bumblebee kaya balığına sahip olmak konusundaki en zor şeydir. Genellikle etrafta yüzen her şeyi yemeyi severler. Bu yüzden onları pullar gibi suyun yüzeyinde yüzen yiyeceklerle besleyemezsiniz. Canlı yiyeceklerin yanı sıra dondurulmuş yiyecekler yemekten hoşlanırlar. En iyi seçenek salamura karides ve kan solucanlarıdır.

Bumblebee Kayabalığında Çiftleşme
Bu balıkları yetiştirmek çok kolay olmasa da doğru koşullar altında mümkündür. Yumurtaları küçük seramik tüplere, kabuklara veya saksılara bırakırlar. Dişi Bumblebee gobilerinin şiştiğini ve erkeklerin daha parlak bir renge sahip olduğunu fark ettiğinizde, çiftleşmeye hazır olduklarını anlayabilirsiniz. Çiftleşme sürecine yardımcı olmak için akvaryuma tatlı su ekleyebilirsiniz. Dişi 100-200 yumurta bırakır ve erkek yumurtaları korur. Yavruların hayatta kalmasına izin vermek için yumurtaları başka bir tanka aktarabilirsiniz. Kuluçka süresi genelde 7 ila 9 gün sürer.

Bumblebee Kaya Balığı İçin Akvaryum
Bu balıklar genellikle kalabalık akvaryumlarda iyi sonuç vermez, bu yüzden onları tek bir tür akvaryumda tutmak daha iyi olabilir. Ancak kendi türleriyle bir arada olmaktan hoşlanırlar. Genel olarak agresif bir balık türü olmadıkları için tercihen dipte yüzmeyen balık türleriyle birlikte tutabilirsiniz. Boyutları çok küçük olduğu için diğer balıkları yiyen türlerden uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

Hangi balıkları aynı akvaryumda tutabileceğinizi görmek için şu yazıya da göz atabilirsiniz:
Bir Arada Uyumlu Yaşayabilen Akvaryum Balıkları 🐟 🐟 🐟
 

Benzer konular