Gobi Balığı Özellikleri ve Bakım Önerileri

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Gobi Balığı, iki binden fazla farklı türden oluşan çok büyük bir balık ailesine (Gobiidae) aittir. Deniz sularında çeşitli kayaların diplerinin yanı sıra taze ve acı sularda yaşayan türleri de vardır. Gobiler tipik olarak torpido şeklindeki küçük gövdelere sahiptir. Sahip oldukları morphed pelvik yüzgeçler ile kolayca ayırt edilebilir. Gobi balıkları akvaryum tankının duvarlarına veya akvaryumdaki dekorlara yapışma eğilimindedir. Bu balıklara ayrıca kaya balıkları adı da verilmektedir.

Taze ve acı su kaya balığı türleri olsa da, genellikle deniz suyunda bulunan kadar çeşitleri yoktur. Yine de, kaya balıklarının tatlı su çeşitlerinin, tutsak habitat da dahil olmak üzere çok çeşitli habitatlar için iyi adapte edildiğini belirtmek gerekir. Yakın zamana kadar, kaya balığı balıklarının tatlı su çeşitleri keşfedilmiş değildi. Dolayısıyla bu balıkların akvaryum hobisine dahil olması yakın bir geçmişe dayanır.

Gobi Balığı Görünümü
Gobiler genellikle nispeten küçük gövdelere sahip olmalarına rağmen, büyük başlı konik gövdeleri vardır. Kaya balığı ailesinden gelen balıkların büyük bir yüzdesi kaynaşmış pelvik yüzgeç yapısına sahiptir. Böylece alt kısımlarında vantuz gibi görünen bir yapı mevcuttur. İlginç bir şekilde, bu vantuz benzeri yapı, balıkların okyanustaki akıntılar tarafından süpürülmekten kaçınmak için kendilerini okyanustaki kayalara tutunmak için kullanırlar.

Var olan Gobi balığı türlerinin birçok farklı çeşidi nedeniyle, balık görünümünün her birinin kategorik olarak kesin bir tanımını yapmak zordur. Bu tür açıklamaların çoğu, okuyucuya balığın nasıl bir şey olduğu hakkında genel bir fikir vermek için çoğunlukla genel kalacaktır.

Gobi Balığı Özellikleri ve Bakım Önerileri.jpg


Gobi Balığının Habitatı ve Doğası
Gobi balıkları genellikle tropik ve sıcak ılıman bölgelerde kıyılarda yaşarlar. Balıkların büyük bir yüzdesi deniz sakinleridir, ancak tatlı ve acı sularda yaşayan başka çeşitler de vardır. Gobilerin, Doğu Asya, Pasifik Okyanusu ve hatta Amerika dahil olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde var olduğu bilinmektedir.

Gobiler İçin Akvaryum Gereksinimi
Gobiler genellikle çok küçük balıklardır. Bu nedenle çok büyük bir tanka sahip olmanız gerekmez. Küçük bir akvaryum, tank gereksinimlerini uzmanların önerdiği şekilde koruduğunuz sürece kolayca iş görecektir. Balığın bir başka iyi özelliği, dayanıklı olmaları ve çeşitli koşullarda hayatta kalmalarıdır. Düzgün bir şekilde bakıldıklarında on yıla kadar yaşayabilirler. Gobi Balıkları için akvaryum ve genel bakım gereksinimleri şöyledir:
  • Akvaryum termometresi kullanırken su sıcaklığı 23 - 30 santigrat dereceye ayarlanmalıdır.
  • Suyun pH'ı 7 ile 8,5 arasında olmalıdır.
  • Su sertliği 12 - 18dH olabilir
Gobileri büyük ve agresif balıkların bulunduğu bir akvaryumdan tutmaktan kaçının. Bu balıklar yavaş yüzücülerdir ve büyük balıklara kolayca yem olabilirler. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde suyun alt tabakasında kendilerine saklanabilecekleri delikler kazarlar. Gobiler genellikle sakindir, ancak bu, bazen diğer balıklara karşı saldırgan olmayacakları anlamına gelmez. Aynı akvaryumda farklı türler beslemeyi düşünüyorsanız geniş tanklar tercih etmelisiniz. Kaya balığı türü için, mercan kayalığı gibi deniz ortamında da bulabilecekleri, kolayca saklanabilecekleri ortamın sağlanması gerekir.

Bunun dışında akvaryum suyuyla ilgili dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Akvaryum Suyu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
 

Benzer konular