Fanusta Balık Beslenir Mi?

Beyzpl

Moderatör
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
228
Tepkime puanı
146
Puanları
43
Yaş
15
Konum
İstanbul
984ec80a2f3c0b2692cf8f714b7e4cae.jpg


Balıklar oldukça yaygın beslenen hayvanlardan. Farklı farklı şekillerde başlanan farklı bir hobi bu aslında. Balık beslemek denince de akla ilk olarak fanuslar geliyor elbet. Gerek dekoratif görünüşleri, gerekse de az yer kapladıkları için genelde akvaryum yerine fanuslar tercih ediliyor. Bir düşünce de akvaryumun bakımının zor olduğu. Ama fanus öyle değil. "Şuraya ufak bir fanus alırım, arada bir yemini veririm balık bu zaten mutlu mutlu yaşar gider" gibi düşünülebilir. Peki bu düşüncenin doğruluğu ne? Gerçektende o yuvarlak, minik kavanozların içinde bizi seyredip duran balıklar mutlu mu? İşte bunu anlamak için doğru soruyu, "fanusta balık beslenir mi" sorusunu sormamız lazım.

Fanusta Balık Beslenir Mi
Buna kesin bir cevap verilmesi gerekirse, HAYIR beslenmez denmeli. Elbette bunun birçok nedeni var. Ama kısaca, fanuslar balıkların ihtiyaç duyduğu ortamı sağlamaz. Yalnızca fanuslar değil, yuvarlak olmasa da ufak boyutlu tüm kaplar, akvaryumlar için geçerlidir bu.

Fanusta Neden Balık Beslenmez?
İşte bunun nedenleri,

1)Fanusların tercih edilme sebeplerinden ilki, ufak boyutları oluyor genelde. Fanusun balıklar için uygun olmamasının bir nedeni de ufak boyutu aslında. Bir balık için en önemli şeylerden biride, içinde yaşadığı su kütlesidir. Çoğunluk 5-10 litre alan bu ufak kaplar hiçbir balığın ihtiyacını yeterince karşılayamaz.

2)Akvaryum ile fanusu birbirinden ayıran en belirgin özellik yuvarlak yapıdaki camlardır. İşte size balıkların sağlığına son derece kötü etkide bulunan birşey daha. Yani yuvarlak camlar! Işığı tam olarak kırmayan bu camlar, sürekli dışarıya bakmak zorunda olan balığın gözlerine zararlar verir. Geçici de olsa görme bozukluğu yaşatır.

3)Beslediğimiz her canlı atık üretir. Balıklarda üretim. Hem zehirli maddeleri solungacından bırakır hem de dışkısı, yem artıkları vb. organik atıklar birikirse onlar problem olur. Kocaman bir akvaryumda balık besleyince yine meydana gelir bu tabiki. Buradaki mesele, fanusun çok küçük olması. Bu nedenle su değerlerini bozan bu maddeler hızlı bir şekilde birikir. Hacim küçük olduğu için su hızlı bozulur.

4)
Aslında suyun bu bozulmasını engelleyen, suyu temizleyen bir malzeme var. Filtreler. Aynı şekilde suyu, balık türünün ihtiyaç duyduğu C° de tutan ısıtıcılar da var. Özellikle bu iki ekipman neredeyse tüm balık türleri için şart. Halbuki bu ufak alanlara ısıtıcı da filtrede sığdırmak zor.

5)Su değerleri ve bakımı tam olan bir akvaryumda, dekorasyon balık sağlığını çok etkilemez belki de. Ama yine de emin olun akvaryum dekorları ve kadar doğala, habitatına yakın olursa balıkların keyfi o kadar yerinde olur. Halbuki fanuslar akvaryumdan bile kısıtlı, ufacık alanlar. Onun içine, balık türünün istediği bir doğal ortam yapamayız, sığdıramayız. Bu da bizim önümüze bir engel olarak çıkıyor.2633ed75f8d6df2550f1f35225c92bcc.jpg

Balıklar kedi, köpek veya kuş gibi hayvanlar değil. Bakım konusunda bu tarz hayvanlardan daha farklı ihtiyaçları
Fanusun zararlarını bu şekilde, beş maddede anlatmaya çalıştım. Umarım ki açıklayıcı olmuştur.
Ama şöyle bir bakınca hepsinin ana kaynağının, fanusun oldukça küçük olmasından kaynaklandığını görüyoruz. Bu durumda şu iki sonuca varabiliriz,

-Fanus veya akvaryum fark etmez. Balık türünün ihtiyacından küçük bir kap her zaman sıkıntı çıkartır.

-Fanusun sıkıntı olduğu kısım çoğunluk ufak hacimlerde olması. Çok bulunmazsada en az 30-40 litre su alan bir fanus ise buradan görebileceğiniz balık türlerinin hepsi için uygun. Ama daha küçük bir fanus yine önerilmez.