Fanusta Balık Beslenir Mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
984ec80a2f3c0b2692cf8f714b7e4cae.jpg

Balıklar oldukça yaygın beslenen hayvanlardan. Balık beslemek denince de akla ilk olarak fanuslar geliyor genelde. Gerek dekoratif görünüşleri, gerekse az yer kapladıkları için çoğu zaman akvaryum yerine fanuslar tercih ediliyor. Bir düşünce de akvaryumun bakımının zor olduğu. Ama fanus öyle değil. "Şuraya ufak bir fanus alırım, arada bir yemini veririm balık bu zaten mutlu mutlu yaşar gider" gibi düşünülebilir. Peki bu düşüncenin doğruluğu ne? Gerçektende o yuvarlak, minik kavanozların içinde bizi seyredip duran balıklar mutlu mu? İşte bunu anlamak için doğru soruyu, "fanusta balık beslenir mi" sorusunu sormamız lazım.

Fanusta Balık Beslenir Mi
Buna kesin bir cevap verilmesi gerekirse, HAYIR beslenmez denmeli. Elbette bunun birçok nedeni var. Ama kısaca: Fanuslar balıkların ihtiyaç duyduğu ortamı sağlamaz. Yalnızca fanuslar değil, yuvarlak olmasa da ufak boyutlu tüm kaplar, akvaryumlar için geçerlidir bu.

Fanusta Neden Balık Beslenmez?
İşte bunun nedenleri,

1)Fanusların tercih edilme sebeplerinden ilki, ufak boyutları oluyor genelde. Fanusun balıklar için uygun olmamasının en büyük nedeni de ufak boyutu aslında. Bir balık için en önemli şeylerden biri içinde yaşadığı su kütlesidir. Çoğunluk 5 litreden küçük olan bu ufak kaplar hiçbir balık için yeterince büyük değildir.

2)Akvaryum ile fanusu birbirinden ayıran en belirgin özellik yuvarlak yapıdaki camlardır. İşte size balıkların sağlığına son derece kötü etkide bulunan birşey daha. Yani yuvarlak camlar! Işığı tam olarak kırmayan bu camlar, sürekli dışarıya bakmak zorunda olan balığın gözlerine zarar verir. Geçici de olsa görme bozukluğu yaşatır.

3)Her canlı atık üretir. Balıklarda üretir. Zehirli maddeleri solungacından da bırakabilir dışkısı, yem artıkları vb. organik atıklar birikirse onlar problem de olabilir. Kocaman bir akvaryumda balık besleyince yine meydana gelir bu tabiki. Buradaki mesele, fanusun çok küçük olması. Bu nedenle su değerlerini bozan bu maddeler hızlı bir şekilde birikir. Hacim küçük olduğu için su hızlı bozulur.

4)
Aslında suyun bu bozulmasını engelleyen, suyu temizleyen bir malzeme var: filtre. Aynı şekilde suyu, balık türünün ihtiyaç duyduğu sıcaklıkta tutan ısıtıcılar da var. Özellikle bu iki ekipman neredeyse tüm balık türleri için şart. Halbuki bu ufak alanlara ısıtıcı da filtrede sığdırmak zor hatta neredeyse imkansızdır.

5)Diğer her şeyi tam olan bir akvaryumda, belki dekorasyon balık sağlığını çok etkilemez. Ama yine de emin olun akvaryum dekorları ne kadar doğala, habitatına yakın olursa balıkların keyfi o kadar yerinde olur. Halbuki fanuslar akvaryumdan bile kısıtlı, ufacık alanlar. Onun içine, balık türünün istediği bir doğal ortam yapamayız, sığdıramayız. Bu da bizim önümüze bir engel olarak çıkıyor.

2633ed75f8d6df2550f1f35225c92bcc.jpg

Balıklar kedi, köpek veya kuş gibi hayvanlar değil. Bakım konusunda bu tarz hayvanlardan daha farklı ihtiyaçları
Fanusun zararlarını bu şekilde, beş maddede anlatmaya çalıştım. Umarım ki açıklayıcı olmuştur.
Ama şöyle bir bakınca hepsinin ana kaynağının, fanusun oldukça küçük olmasından kaynaklandığını görüyoruz. Bu durumda şu iki sonuca varabiliriz,

-Fanus veya akvaryum fark etmez. Balık türünün ihtiyacından küçük bir kap her zaman sıkıntı çıkartır.

-Fanusun sıkıntı olduğu kısım çoğunluk ufak hacimlerde olması. Çok bulunmazsada en az 30-40 litre su alan bir fanus ise buradan görebileceğiniz balık türlerinin hepsi için uygun. Ama daha küçük bir fanus yine önerilmez.

Son düzenleme:

Aquafilozof

Hayvansever
Balik Dostu
Çok güzel olmuş. Tebrik ederim. Özellikle hobide yeni arkadaşlar için bilgilendirici olduğunu düşünüyorum.

Ü

Üye silindi 3208

yazdığınız her şeyde gerçekten çok haklısınız, güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok besledım fanusta ben :( simdi düşününce üzülüyorum onlar için.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Cok besledım fanusta ben :( simdi düşününce üzülüyorum onlar için.
Benim de ilk zamanlar oldukça yanlışım olmuştu maalesef.
En azından tekrar yönelirseniz daha bilinçli yaklaşabilirsiniz. Balık işine daha farklı giriş yapmayı sağlayacak bilinçli petshoplar yok hâlâ. 🤷‍♀️

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim de ilk zamanlar oldukça yanlışım olmuştu maalesef.
En azından tekrar yönelirseniz daha bilinçli yaklaşabilirsiniz. Balık işine daha farklı giriş yapmayı sağlayacak bilinçli petshoplar yok hâlâ. 🤷‍♀️

evde 2 tane predator var , besleyemem artık :D