Yavru Köpeklerin Doğru Beslenmesi İçin 6 İpucu

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
Her canlıda olduğu gibi köpeklerinde ilk 6 ay içerisinde iyi beslenmesi oldukça önemlidir, beslenme söz konusu ne kadar zayıf olursa köpeğinizin vücut direnci ve metabolizması o kadar zayıflar. Şimdi siz değerli hayvanseverlere yavru köpeklerin doğru beslenmesi için 6 ipucu yazısını hazırladık, umarım okurken çok büyük zevk alırsınız.

yavru-kopek-mamasi-hakkinda-ipucu.jpg
1-) Yavru Köpeğimi Neyle Beslemeliyim


Bilindiği üzere yavru köpek mamaları besin değerleri olarak yetişkin köpek mamalarına göre çok daha yüksek proteinlere sahiptirler. Özellikle kas ve kemik gelişimi için yavru maması kullanmak çok önemlidir. Dengesiz bir mama yavrularda gelişim bozukluğuna yol açar, raşitizm gibi birçok kas ve iskelet sistemi bozukluklarından korunmak için kaliteli bir yavru maması kullanmak gerekir.

2-) Yavru Köpeğimi Günde Kaç Kez Beslemeliyim ?

Yetişkin köpeklerin aksine, yavru köpeklerin daha az miktarda ve sık beslenmesi gerekir. Yapılan çalışmalar, yavru köpeklerin günde 3 defa beslenmesinin en uygun sıklık olduğunu göstermiştir. 4-5 aylık yaşa kadar günde 3 defa, sonrasında günde 2 defa olmak üzere beslenme sıklığı ayarlanabilir.

3-) Yavru Köpeğinizi Kuru Mamayla Besleyin

Kuru mama, besin değerleri açısından zengindir. Yavrunuzun dişlerinin temizlenmesine yardımcı olur, yaş mamaya göre daha ucuzdur ve saklamak için buzdolabına ihtiyaç yoktur. Yeme kolaylığı açısından yaş mama ile karıştırılarak da verilebilir.

4-) Hangi Marka Mama Kullanmalıyım?

Mama alırken, mutlaka adını duyduğunuz, güvenilirliği kanıtlanmış markaların mamalarını kullanmaya çalışın. Ayrıca, köpek besleyen yakınlarınızın ve arkadaşlarınızın tecrübelerine mutlaka kulak verin. Mama alırken, arkasındaki besin değerlerine mutlaka göz atın. Yavru köpeğinizin gelişimi için gerekli protein miktarını içerdiğinden emin olun. Aynı zamanda yavru köpek maması veya yetişkin köpek maması konusunda aklınıza takılan bir soru olduğunda Köpek Mamaları kategorimize konu açıp sorularınızı sorabilirsiniz.

5-) Beslenme Saatlerini Düzenli Ayarlayın

Yavru köpeklerinizin beslenme sıklığını, sabah,öğlen ve akşam olmak üzere her gün aynı saatte ayarlamaya çalışın. Bu şekilde düzenli besleme aynı zamanda tuvalet eğitimi için size yardımcı olacaktır. Aynı saatlerde mama verip aynı saatlerde tuvalete çıkarırsanız, bir süre sonra köpeğinizin dışkılama sıklığını öğrenebilirsiniz. Yediklerini tamamen sindirebilmek adına, akşam yemeğini yatmadan uzun bir süre önce vermek gerekir.

6-) Su İçme Zamanını Belirleyin

Köpeğiniz yetişkin olana kadar su kabını dolu bir şekilde sürekli olarak önüne bırakmayın. Sık aralıklar, susuz kalmadığından emin olmak şartıyla, belli saatlerde su verin. Bu şekilde davranmak, yavru köpeğinizin tuvalet eğitimi için çok önemlidir. Tuvalet eğitimi tam olarak tamamlandıktan sonra evin içine uygun bir yere sürekli su kabı bırakabilirsiniz.

• Yavru köpek mamaları için belirlemiş olduğumuz 6 ipucu haricinde eklemek istediğiniz maddeler olur ise lütfen yorum kısmında belirtebilirsiniz.