Su Kaplumbağası Türleri Nelerdir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
Bir kaplumbağa sahiplenmeyi düşünüyorsanız gezegenimizdeki sayısız tür ve güzellikteki su kaplumbağası türü arasından bir seçim yapabilirsiniz. Bu kaplumbağalar göllerde, bataklıklarda ve hatta nehir yataklarında bulunurlar, ancak özellikle küçük çocuklar arasında çok popüler evcil hayvanlardır. Bunun başlıca nedeni bakımı kolay olmalarıdır. Kendiniz ve aileniz için hangisinin en iyi olduğunu bilmek için tatlı su kaplumbağaları türleri hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Kırmızı Kulaklı Kaydırıcı Kaplumlağa

Bilimsel adı Trachemys scripta elegans olmasına rağmen halk arasında bu tür Kırmızı Kulaklı Kaydırıcı Kaplumlağa olarak bilinmektedir. Doğal yaşam alanı Meksika ve ABD'dir. Popüler evcil hayvanlardır ve tüm dünyadaki perakende satış noktalarında çok yaygındır. Dişiler erkeklerden daha büyük olarak 30 cm uzunluğa ulaşabilirler. Vücutları koyu yeşil ve sarı renklidir. Bununla birlikte, en önemli özelliği ve adının arkasındaki neden de, başının kenarlarında bulunan iki kırmızı işarettir. Bu kaplumbağa kabuğu, yarı suda yaşayan bir kaplumbağa olduğu için alttan gövdesine doğru hafifçe eğimlidir, yani suda veya karada yaşayabilir.

su-kaplumbagasi-turleri-nelerdir.png


Sarı Karınlı Su Kaplumbağası

Günümüzde Trachemys scripta scripta olarak da adlandırılan sarı karınlı su kaplumbağasına bakalım. Bu kaplumbağa Meksika ve ABD arasındaki bölgelerden gelmektedir ancak bulunması zor değildir. Adı, kimliğini sağlayan sarı çizgilerinden gelmektedir. Boynunda, başında ve kabuğun kadın kısmında sarı çizgiler bulunur. Vücudunun geri kalanı koyu kahverengi bir renktir. 30 cm uzunluğa ulaşabilirler ve güneş ışığının tadını çıkararak göllerde zaman geçirmeyi severler. Bu tür ev yaşamına oldukça kolay uyum sağlar, ancak terk edilirse istilacı bir tür haline gelebilir. Bu yüzden artık bakamıyorsanız çok dikkatli olmalısınız.

Cumberland Kaplumbağası

Cumberland Kaplumbağası veya Trachemys scripta troosti olarak bilinir. ABD'den, özellikle Tennessee ve Kentucky'den gelmişlerdir. Bazı bilim adamları bunun iki eski kaplumbağa türü arasındaki melezin evrimi olduğuna inanmaktadır. Açık sarı ve siyah lekelere sahip farklı bir yeşil kabukları vardır. 21 cm uzunluğa kadar ulaşabilirler. Teraryum sıcaklığı 25 ile 30 santigrat derece arasında olmalı ve güneş ışığına doğrudan temas etmelidir. Yosun, balık, iribaş veya kerevitlerle beslendikleri için omnivor kaplumbağalardır.

Domuz Burunlu Kaplumbağa

Domuz Burunlu Kaplumbağa veya Carettochelys insculpta, Kuzey Avustralya ve Yeni Gine'den gelmektedir. Yumuşak bir kabuğu ve sıra dışı bir kafası bulunur. 60 cm uzunluğunda ve 25 kilogram ağırlığında olan bu hayvanlar dış görünüşleri nedeniyle egzotik evcil hayvanlar dünyasında çok popülerdirler. Neredeyse suculdurlar ve sadece yumurta bırakmak için sudan çıkarlar. Bunlar hem bitki hem de hayvanlarla beslenen, ancak meyveler ve bitki yapraklarından hoşlanan omnivor kaplumbağalardır. Bu kaplumbağa hatırı sayılır boyuta ulaşabilir, bu nedenle büyük bir akvaryuma koymanız gerekir. Yalnız yaşamalılar, çünkü stresli hissediyorlarsa ısırmaya eğilimlidirler. Kaliteli yiyecekler sağlayarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

su-kaplumbagasi-turleri-nelerdir-1.png


Benekli Bataklık Kaplumbağası

Benekli Bataklık Kaplumbağası, Clemmys guttata olarak da bilinir ve uzunluğu 8 ila 12 cm arasında değişen yarı sucul bir bireydir. Çok güzel, cildine de uzanan küçük sarı lekelere sahip siyah veya mavi bir kabuğa sahiptir. Yukarıda olduğu gibi, bunlar tatlı su alanlarında yaşayan omnivor kaplumbağalardır. Doğu ABD ve Kanada'dan gelmişlerdir. Vahşi doğada yaşam alanlarının tahrip olması ve evcil hayvan ticaretinde yasadışı insan ticareti için yakalanması nedeniyle tehdit altındadır. Bu nedenle, Benekli Bataklık Kaplumbağası sahiplenmeye karar verirseniz, bunun ilgili gereksinimleri ve izinleri karşılayan yetiştiricilerden geldiğinden emin olun. Clemmys ailesinin sonuncusu olan bu türün soyu tükenme riskiyle karşı karşıyadır.

Jiletli Misk Kaplumbağası

Tatlı su kaplumbağaları listemizin son üyesi Jiletli Misk Kaplumbağasıdır veya Sternotherus carinatus olarak da bilinmektedir. Davranışlarının veya ihtiyaçlarının birçok yönü hakkında bir bilgi yoktur. Vücutları büyük değildir. Sadece 15 cm uzunluğundadırlar. Kabukları siyah işaretli koyu kahverengidir. Kabuğu, bu türün özelliği olan küçük yuvarlak bir ampul gibidir. Pratik olarak suda yaşar ve kendilerini güvenli ve korunmuş hissettikleri birçok bitki örtüsü sunan alanlara karışmayı severler. Domuz Burunlu Kaplumbağa gibi, sadece yumurtalarını bırakmak için kıyıya çıkarlar. Pratik olarak suyla dolu geniş bir teraryuma ihtiyaç duya; rahat edebileceği bir yerde yaşamak isterler.

İlginç bir gerçek olarak, bu kaplumbağa kendini tehdit altında hissettiğinde, olası yırtıcıları uyaran kötü bir koku bırakır. Kaplumbağa türleri ne olursa olsun, onları rahat ettirmek için boyutlarına uyarlanmış iyi bir akvaryum sağlamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Çünkü zamanlarının çoğunu harcayacakları yer bu alandır. Ayrıca, sağlıkları ve büyümeleri bakımından çok önemli olduğu için uygun yiyecekleri almayı unutmayın.

Tatlı Su Kaplumbağaları Ne Yer?

Kaplumbağaların ne yediğini merak ediyor olabilirsiniz. Ayrıca evinizde bir su kaplumbağası bakmaya başlayacaksanız da kaplumbağaların ne yediğini öğrenmek istemeniz normaldir. Suda yaşayan kaplumbağalar balık, çeşitli bitkiler, algler, sülükler, salyangozlar, sümüklü böcekler ve hatta yavru kuşlar ile beslenebilirler. Diyetleri söz konusu olduğunda oldukça dinamiktirler. Siz ev ortamında bir kaplumbağa bakacaksanız özel bir ürün almadan evinizdeki yeşillikleri de verebilirsiniz.

su-kaplumbagasi-turleri-nelerdir-2.png