Sizce Hangisi Daha Iyi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
Ben kuşlarıma vitamin alacağım da sizce hangisi daha iyi hem normal zamanlarda hem de ürerim yapma aşamalarında

IMG_20240301_142959.jpg
IMG_20240301_142953.jpg
IMG_20240301_143009_1.jpg

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Aslına bakarsanız hiçbiri iyi değil, kalitesiz ürünler. Vitamin takviyesi verecekseniz (ki bence gerekli değil, aşağıda bundan da bahsedeceğim) sadece haftada 1 kere multivitamin kullanmanız yeterli olur (Röhnfried markasının ürünlerini kullanabilirsiniz). Multivitamin, ihtiyaç duyulan vitaminlerin karışımıdır. Yani bu yüzden ayrı ayrı vitaminler alıp kullanmanız gerekmez.

Vitamin takviyesini neden tavsiye etmediğime gelirsem. Sentetik, başka bir değişle yapay ürünlerdir. Özellikle fazla kullanımda karaciğeri yıpratırlar. Verilen doğal besinler zaten vitamin ihtiyaçlarını karşılarken ekstra bir takviye kullanımı gerekmez. Bir eksiklik, hastalık durumunda kullanımı söz konusu olabilir.
Ayrıca fotoğrafını çektiğiniz gibi kalitesiz ürünlerin kullanımı faydadan çok zarar verir.

Düzenli olarak çeşitli sebzeler ve tahıl filizi (buğday, mercimek vb.) verirseniz kuşların gerek duyduğu vitaminleri karşılamış olursunuz. Bu besinler halihazırda veriyor olmanız lazım zaten. Ekstradan, üreme zamanı buğday yağı kullanarak ihtiyaç duydukları E vitaminini verebilirsiniz.

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
Teşekkürler hocam hergün bir sebze meyve veriyorum mesela vuğün ıspanak ve havuç verdim haftada bir yumurta yarın marul bunun gibi ıspanak e vitaminiymiş onun için haftada 2 kere ıspanak veriyorum

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Ispanakta oksalit asit fazladır, bu mineral emilimini azaltır. Çeşitlilik sağlamanız güzel, bir sebzeyi sürekli olarak vermemeniz yeterli. Havuç, kabak, karnabahar, brokoli, biber, turp, şalgam, pancar gibi verebileceğiniz çok çeşit var. Sadece patlıcan, fasulye, soğan ve sarımsaktan uzak durun. Patatesi de haşlamadan vermeyin.

E vitamini buğday filizinde fazlaca bulunuyor, üretim zamanı sık sık verebilirsiniz.

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
Hocam buğday filizi derken normal buğdaym(pı ben işlenmemiş buğdayı suda bekletiyorum sonra birazda peçete üzerinde derken 2 güne çıkıyor buğday patlayınca sirkeli suda yıkayıp kurutuyorum ve kuşlarıma ikram ediyorum ama biraz büyük geliyor galiba normal yeme göre yiyemiyorlar birdahakine küçük parçalara ayırıp vereceğim

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Buğday filizi derken tam olarak yaptığınız şeyi kastediyorum. Dezenfekte esnasında sirke kullanmak çok etkili olmuyor. Onun yerine marketten meşe mangal kömürü alıp bu buğday filizlendirme esnasında kullanabilirsiniz. Mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçen bir üründür kömür. Buğdayları beklettiğiniz suyun içerisine koyabilir ve peçetede beklettikten sonra su-kömür kaırşımında 20-30 dk bekleterek dezenfekte edebilirsiniz. Sirkeden çok daha etkili olur.

Size bir tavsiye vereyim, bir seferde çokça buğday filizlendirip buzluğa atarsanız işiniz çok pratik olur. Vereceğiniz zaman 1-2 tatlı kaşığı kadadını çözdürür, kalanını tekrar buzluğa atarsınız.

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
Buğday filizi derken tam olarak yaptığınız şeyi kastediyorum. Dezenfekte esnasında sirke kullanmak çok etkili olmuyor. Onun yerine marketten meşe mangal kömürü alıp bu buğday filizlendirme esnasında kullanabilirsiniz. Mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçen bir üründür kömür. Buğdayları beklettiğiniz suyun içerisine koyabilir ve peçetede beklettikten sonra su-kömür kaırşımında 20-30 dk bekleterek dezenfekte edebilirsiniz. Sirkeden çok daha etkili olur.

Size bir tavsiye vereyim, bir seferde çokça buğday filizlendirip buzluğa atarsanız işiniz çok pratik olur. Vereceğiniz zaman 1-2 tatlı kaşığı kadadını çözdürür, kalanını tekrar buzluğa atarsınız.
Teşekkür ederim zaten almışken marketten bolca aldım birinden duymuştum ama çok net anlamamıştım buğdayların çıkması 2 gün sürüyor zaten böyle daha pratik olur 😏😁

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Teşekkür ederim zaten almışken marketten bolca aldım birinden duymuştum ama çok net anlamamıştım buğdayların çıkması 2 gün sürüyor zaten böyle daha pratik olur 😏😁
Rica ederim, gerçekten her seferinde yapmaya nazaran pratik oluyor.