Scottish Foldumun Mama Konusunda Yardım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Yeni keşfettim forumu öncellikle herkese merhaba ismim Mustafa Gaziantep ikametgahım Makina Mühendisiyim

Şimdi hayatımda ilk kez 3 hafta önce bir kedi sahiplendim öncellikle bambaşka bir duygu daha önce keşke sahiplenseydim diyorum akşam olsun da eve gidip kızımla oynum diye saatleri sayıyorum resmen

Kedim scottish tam 2 aylık olmasına 2 gün kaldı malasef hem pet shoplarda hem veterinerler sağlıklı bilgi vermiyor herkes elindeki malı satmaya uğraşıyor bu yüzden biraz youtube de internette araştırdım kızıma geçen haftadan itibaren nd prime narlı tavuklu mamasını aldım kızım severekde yiyor şimdilik maşallah onun haricinde ıslak mama olarakda schesirin yaş mamasını tercih ettim umarım kedim sağlıklı besleniyordur onun sağlığı çok önemli son bir haftada beslenme şemasını verecek olursam da

Hergün kuru mamasından verdim
Yaş mamasını 2 ye böldüm 2 gün ara ile verdim 25 gram şeklinde
2 adet tike ciğer ve kızarmış tavukun yağsız kısmından göğüs etinden 20 gram kadar verdim
Birde pazar günü dün yarım kaynamış yumurta verdim

Şİmdi bu beslenme şekli nasıl sizce doğru yolda mıyım yanlış yolda mı böbrek kediler de ciddi bir sıkıntı diye okudum su içmesinde bir sıkıntı yok tuvaletide normal ve kokmuyor onda da sıkıntı yok

Birde arada kızımı ödül maması veriyorum bunu petshoptan aldım adı şimdi aklımda değil ama şüpheliyim 2 günde 1 tane veriyorum onu da catlife kedi matı ile beraber veriyorum kendisini yalıyor tüyler midesine birikiyor diye veterinerim verdi neler yapmam gerek önerileriniz nedir

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba; öncelikle yeni arkadaşınız hayırlısı olsun :) nd prime narlı tavuklu mama guzeldır, eğer kediniz sevıyorsa problem yok.

schesirin yaş mamasısanırım %60 civarı gerçek et var idi, o da güzel mamadır :)

Beslenme sekline gelecek olursak kuru mama kabı yavru oldugu ıcın her zaman dolu olsun ve suyu gunluk mutlaka degıstırın.
Yaş mama haftada 1 kere vermeniz yeterli, yarım yarım verebilirsiniz ancak acılmıs yaş mama max 24 saat içinde tüketilmeli. Daha fazla yaş mama vermeniz kedinize faydadan cok zarar saglayacaktır bu nedenle tavsiye etmiyorum.

Normal haşlanmıs et verecekseniz yaş mamadan birkaç gün sonra verin, verdiğiniz mamalarda protein oranı yuksek oldugu için et ekstra olarak sayılacaktır, cok zaruri değil vermeniz ama verirseniz kötü de olmaz tabi. Aynı hafta içerisinde hem et hem yumurta olarak vermeyin, kuru mama ve yaş mama harici vereceğiniz ekstra gıda haftada 1 gun olsun.

(tabi kullandıgınız urunler kalıtelı oldugu ıcın boyle dıyorum yoksa dusuk butcelı mamalarda haftada bırkac kez et vermek faydalı oluyor)

Ödül maması gerekli bir ürün değil, lezzeti acısından ekstra şeyler de konuluyor. Zaten haftada 1 den fazla verilmemeli (stick seklinde sanırım) , hatta mumkunse hiç vermeyin ya da ayda 1 verin. iyi birsey değil.

Kedi maltını 3 gunde bir serce parmagınız uzunlugunda vermeniz iyi olacaktır.

özet geçersek

Dolu kuru mama kabı ve taze su
haftada 1 yaş mama 85 gr (yarım yarım bölüp aksam ve sabah mesela)
3 günde bir malt (serçe parmagı uzunlugunda)
haftada 1 ekstra seçeceğiniz et yumurta vs. de olabilir.
Dışkısı sertleşirse haftada 1-2 yarım yemek kaşıgı yogurt ya da biraz kefir verebilirsiniz.

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Şöyle söylüm
Merhaba; öncelikle yeni arkadaşınız hayırlısı olsun :) nd prime narlı tavuklu mama guzeldır, eğer kediniz sevıyorsa problem yok.

schesirin yaş mamasısanırım %60 civarı gerçek et var idi, o da güzel mamadır :)

Beslenme sekline gelecek olursak kuru mama kabı yavru oldugu ıcın her zaman dolu olsun ve suyu gunluk mutlaka degıstırın.
Yaş mama haftada 1 kere vermeniz yeterli, yarım yarım verebilirsiniz ancak acılmıs yaş mama max 24 saat içinde tüketilmeli. Daha fazla yaş mama vermeniz kedinize faydadan cok zarar saglayacaktır bu nedenle tavsiye etmiyorum.

Normal haşlanmıs et verecekseniz yaş mamadan birkaç gün sonra verin, verdiğiniz mamalarda protein oranı yuksek oldugu için et ekstra olarak sayılacaktır, cok zaruri değil vermeniz ama verirseniz kötü de olmaz tabi. Aynı hafta içerisinde hem et hem yumurta olarak vermeyin, kuru mama ve yaş mama harici vereceğiniz ekstra gıda haftada 1 gun olsun.

(tabi kullandıgınız urunler kalıtelı oldugu ıcın boyle dıyorum yoksa dusuk butcelı mamalarda haftada bırkac kez et vermek faydalı oluyor)

Ödül maması gerekli bir ürün değil, lezzeti acısından ekstra şeyler de konuluyor. Zaten haftada 1 den fazla verilmemeli (stick seklinde sanırım) , hatta mumkunse hiç vermeyin ya da ayda 1 verin. iyi birsey değil.

Kedi maltını 3 gunde bir serce parmagınız uzunlugunda vermeniz iyi olacaktır.

özet geçersek

Dolu kuru mama kabı ve taze su
haftada 1 yaş mama 85 gr (yarım yarım bölüp aksam ve sabah mesela)
3 günde bir malt (serçe parmagı uzunlugunda)
haftada 1 ekstra seçeceğiniz et yumurta vs. de olabilir.
Dışkısı sertleşirse haftada 1-2 yarım yemek kaşıgı yogurt ya da biraz kefir verebilirsiniz.
Şöyle söylüm suyu arıtılmış su ve ben günde bir kere eve uğrar değiştiririm sabahta kalktığımda yine değiştiririm ve 2 farklı yere koydum

Kuru maması hep doludur yavru olduğundan sınırlı koymam

Yaş maması 50 gram olduğundan ağır olsun da istemiyorum ondan 2 ye böldüm bıraksam 50 gramı bitirir yani o ayrı bir konu

Geçen kahvaltıda süzme peynir yedi bir de baya iştahlı yediği için karışmadım ama çok değil yani sonradan önünden aldım

Biz sofraya eşim ben ve kedimle oturuyoruz kendi mamasınıda koyuyoruz ama bizim yemeklere sarıyor mecbur bizde odasını değiştirmek zorunda kalıyoruz

Diğer bilgilendirme içinde teşekkürler anladığım doğru yoldayım tek isteğim sağlığı bozulmasın acı çekmesin

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
50 gr ise şimdilik 2ye bölebilirsiniz, büyüdüğünde tek defada verirsiniz. zaten nem oranı cok yuksek oldugundan kuru mama gibi midesine oturmaz ufaklıgın.

kediler bazı peynir türlerini yer ancak kesinlikle tuzlu olmasın :)

Kediler yavruluktan nasıl alısırsa öyle gidiyor ve huyları değişmiyor. Eğer kedinize kendiniz yemek yerken birşey verrseniz canı cektiği için, bundan sonra cok ısrarcı hale gelip size rahat yemek yedirmeyrebilir. Mesela eşim kucuklukten hep kıyamayıp bişiler verdiği için su an o evde ıken kedılerle aynı odada yemek yıyemıyoruz cunku bıldıgın saldırıyorlar yemeklerımıze. ama ben tekken hayır dedıgımde gelıp saldırmazlar sadece bakarlar verecek mıyım dıye. hiçbir zaman da vermem :D baba figürüyüm sonucta :D

Beslenme seklınızde dedıgım gıbıyse bır sıkıntı yok sadece ödül mamasını vermeyin :)

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Süzme peynir tuzluydu galiba bende sağlığı için yararlı şeyler peşindeyim de o yüzden yoksa kebap yaparım kızıma canı sağolsun 🤣 bu son zamanlar da nd ile bozduğu yönünde söylentiler var bir de tavuk kediler için sağlıklı değil okudum bir yer de maması 1 ay 1.5 buçuk ay götürür de sonra sizinle iletişime geçsem mama konusunda en sağlıklısını alsam olur mu acaba

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
N&d konusunu firma görüştüm Buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz

Tüm mamalarında yapmadı bu değişikliği ama daha iyi başka önerilerde de bulunabiliriz tabi

Tavuğun zararı yok ancak kedilerde tavuk alerjisi sık görünen birşey. Bende 2 kedi var, birisi balıklı mama yemiyor ötekininde tahminime göre baliga alerjisi var çünkü bölgesel dökülme yaşattı. Bu nedenle mecbur tavuk kullanıyorum ikisininde mevcut durumu gayet iyi.

Zaten mama kullanırken dışkısından, hareketlerinden, tüylerinden anlarsınız hangi mama iyi hangisi kötü

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bence @Arndiol çok güzel açıklamış ama N&D sorun çıkarırsa Brit Care, Acana, Fitmin gibi mamalara geçiş yapmanızı öneririm. :)

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu anlık bi sıkıntı yok yemesinde falan
N&d konusunu firma görüştüm Buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz

Tüm mamalarında yapmadı bu değişikliği ama daha iyi başka önerilerde de bulunabiliriz tabi

Tavuğun zararı yok ancak kedilerde tavuk alerjisi sık görünen birşey. Bende 2 kedi var, birisi balıklı mama yemiyor ötekininde tahminime göre baliga alerjisi var çünkü bölgesel dökülme yaşattı. Bu nedenle mecbur tavuk kullanıyorum ikisininde mevcut durumu gayet iyi.

Zaten mama kullanırken dışkısından, hareketlerinden, tüylerinden anlarsınız hangi mama iyi hangisi kötü
Zaten siz sıkıntı yok dediyseniz daha tecrübeli olarak sıkıntı yoktur. Şu an benim gözlemlediğimde birşey yok zaten

Birde neden kediler kısırlaştırılıyor
Bence @Arndiol çok güzel açıklamış ama N&D sorun çıkarırsa Brit Care, Acana, Fitmin gibi mamalara geçiş yapmanızı öneririm. :)
Olmadı maması bitmeye yakın sizlerle iletişeme geçeyim

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısırlaştırılmış kedilerde kedilerin yaşama süresi diğerlerine göre cok daha uzundur.
Rahim kanseri ve problemleri, yumurtalık problemleri, meme kanseri, idrar yolu problemleri kısırlaştırma ile çözülür ve cogu hastalık da min. düzeye iner.

Dogum yapmak kedinin ömrünü kısalttığı gibi hiç bir faydası da yoktur. Kedilerde anneliği tatma gibi bir durum söz konusu olmadından duygusal açıdan da kediye bir katkısı yoktur.

Kısırlaştırmama sebebi ile kimi kedinin kızgınlık dönemleri de stresli ve yorucu geçer ayrıca evden kacma eğilimi cok fazladır.

Cins kedilerde üretim ya da en azından "kar" etme amacıyla kısırlaştırmak istenilmiyor. Bu durum kediyi sevmek ile 3-5 bin tl kazanmak arasında seçim durumu bence.

Bazı bağnaz insanlar da kedilerin kısırlaştırılmasının doğalarına karşı oldugunu söylüyor, ancak doğal ortamında yaşamayan, doğal beslenemeyen bir hayvan için doğallıktan bahsetmek ayrı bir gariplik :)

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısırlaştırılmış kedilerde kedilerin yaşama süresi diğerlerine göre cok daha uzundur.
Rahim kanseri ve problemleri, yumurtalık problemleri, meme kanseri, idrar yolu problemleri kısırlaştırma ile çözülür ve cogu hastalık da min. düzeye iner.

Dogum yapmak kedinin ömrünü kısalttığı gibi hiç bir faydası da yoktur. Kedilerde anneliği tatma gibi bir durum söz konusu olmadından duygusal açıdan da kediye bir katkısı yoktur.

Kısırlaştırmama sebebi ile kimi kedinin kızgınlık dönemleri de stresli ve yorucu geçer ayrıca evden kacma eğilimi cok fazladır.

Cins kedilerde üretim ya da en azından "kar" etme amacıyla kısırlaştırmak istenilmiyor. Bu durum kediyi sevmek ile 3-5 bin tl kazanmak arasında seçim durumu bence.

Bazı bağnaz insanlar da kedilerin kısırlaştırılmasının doğalarına karşı oldugunu söylüyor, ancak doğal ortamında yaşamayan, doğal beslenemeyen bir hayvan için doğallıktan bahsetmek ayrı bir gariplik :)
Hımmm kar gütme amacı değilde ben yavrularından istiyorum açıkcası olmadı 1 2 doğum sonrası kısırlaştırırız

Birde mat olarak tavsiyeniz nedir mat ve vitamin olarak

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yukarda zararlarnı detaylı acıkladım, karar vermek size kalmış bir durum tabi ki.

Malt ve Vitamin olarak Gimcat oldukca başarılıdır. Ben 2 kedi oldugu için Trixie kullanıyorum, daha uygun fiyatı.

vitamin takviyesi için veterinere danışmanız daha iyi olur, yeterince kaliteli beslenen kedilerde ekstra vitamin gerekmiyor. Mesela benim 2 kedimden birisinin değerleri cok iyi oldugu için vitamin vermemem gerektiği oldugu söylendi o nedenle bir tanesine veriyorum. (Kan tahlili yaptırdım)

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
Yukarda zararlarnı detaylı acıkladım, karar vermek size kalmış bir durum tabi ki.

Malt ve Vitamin olarak Gimcat oldukca başarılıdır. Ben 2 kedi oldugu için Trixie kullanıyorum, daha uygun fiyatı.

vitamin takviyesi için veterinere danışmanız daha iyi olur, yeterince kaliteli beslenen kedilerde ekstra vitamin gerekmiyor. Mesela benim 2 kedimden birisinin değerleri cok iyi oldugu için vitamin vermemem gerektiği oldugu söylendi o nedenle bir tanesine veriyorum. (Kan tahlili yaptırdım)
Teşekkürler ilginiz için birşey olursa tekrardan yazarım size

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdiler27, Arndiol çok güzel açıklamış. Ama sırf yavru sevmek veya yavru istemek için, kedinizin ömründen çalmayın. Her yavru 1 sene ömründen götürüyor ve ilk doğumlarinda ya bütün yavruları ölüyor maalesef ya da 1 tanesi yaşıyor. Bunun için kedinizi strese söküp psikolojisini de bozmayın derim ben açıkçası...

mdiler27

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdiler27, Arndiol çok güzel açıklamış. Ama sırf yavru sevmek veya yavru istemek için, kedinizin ömründen çalmayın. Her yavru 1 sene ömründen götürüyor ve ilk doğumlarinda ya bütün yavruları ölüyor maalesef ya da 1 tanesi yaşıyor. Bunun için kedinizi strese söküp psikolojisini de bozmayın derim ben açıkçası...
Normal bi scottish kedi kaç sene yaşar kısırlaştırılmış ve doğum yapmış olanı

Bide bi kedi kaç sene yavru verir

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Scootishler ortalama 12 sene yaşıyor.

Kısırlaştırma, dogum, beslenme durumları bunları yukarı ve aşağı cekebiliyor, net bir tarih veremeyiz. Sigara içen birisi 100 yaşına kadar da yaşar 30una kadar da yaşar. Biraz genetik ve beslenme şekline göre değişir.

kabul görülen bilgiye göre 7 yaşına kadar kedi yavrulayabilir, büyütülme durumları ve genetiğine göre alt / üst olur tabi bu.