N&D mi Acana mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Jojubu, tavuklu mama kullanmıyoruz. Somonlu mamamiz. Siparişini verdik nd nin. Salı günü gelecek inşallah.

Misgene07

Hayvansever
Öncelikle reflex felicia bonacibo gibi markaların son derece kalitesiz ve içeriği kimyasalla dolu markalar olduğunu belirtmek isterim. Acana ve N&D içeriğindeki et ve doğal içerik sayesinde tercihlerin üst sırasında yer alır. Kediniz kısır olduğundan dolayı ileride böbreklerinde sorun olmaması için N&D kullanmanız daha mantıklı. Acana ile N&D'nin tek farkı Acana içeriğinde daha fazla et çeşidi kullanıyor yani: eğer balıklıysa ortalama 6 çeşit balık kullanıyor mama içeriğinde. N&D bu konuda biraz geri kalıyor. Pakette yazdığından bir iki çeşit fazlasını kullanır :) Eğer N&D tüyde dökülme yaparsa Instınct, Wildfield tavsiye edebilirim.
Tabiki de Nd acana Vs ile kiyaslanamaz ama reflexin çok kötü bi mama olduğunu düşünmüyorum çünkü 2 veterinerin ikisi de profesyonel mama alamadiginizda bütçeye uygun Reflex kullanın orta kalitede bir mamadir bütçeniz düzelene kadar işinizi görür demişti. 5 kedim var bazen bütçe sıkışık olduğunda Reflex premium kullanıyoruz biz de ve sıkıntı olmadı kedilerde hiç. Bi de kediden kediye mama seçimi değişiyor bence. Bazı kedilere iyi gelenler bazı kedilere iyi gelmiyor. Bir komşum var kedisi 10 yaşında ve 10 yıldır mito yiyor düşünebiliyor musunuz. Ama kedi turp gibi ne idrar yolu sıkıntısı var ne böbrek. Biraz da melez kediler yani sokaktakiler daha sağlam bir bünyeye sahip oluyorlar o yüzden pek mama konusunda sıkıntı yasamiyorlar diye düşünüyorum. Bi de acana Nd ye göre gereksiz pahalı sizin de dediğiniz gibi içerikleri aslında hemen hemen aynı sadece acana biraz daha cesitlendirmis içeriği. Şayet ben normalde Nd alıyorum ancak bazen 1 ay 2 ay Reflex premium alıyorum

Lokman

Hayvansever
Kedi Dostu
Nd mamayi tavsiye ederim. Hem istah bakimindan. Hem tuy sagligi bakimindan gayet guzel

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Nd kısır için hangisini tavsiye edersiniz? Deneyimleyenlerden bilgi rica ediyorum.

ozguracar

Hayvansever
Kedi Dostu
Birçok yabancı sitedeki araştırmalarıma göre Acana ve Orijin aynı firma tarafından üretiliyor. Orijen Acana'dan bir üstü seviye de ikisi de N&D markadan daha iyi olduğu söyleniyor. Biz şu an için Orijen Cat&Kitten kullanıyoruz. Daha sonra Orijen Six Fish kullanmayı düşünüyorum, bunun kedinin tüyleri için de iyi olduğu söyleniyor. Acana'nın pacific serisi Orijen'ın Six Fish serisi ile benzer özelliklerde.
Soruya gelince ben olsam ikisinin arasından Acana'yı seçerdim.

Son düzenleme:

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@ozguracar, ama kısır mama uretmiyorlar. Ben acananin numunesini istedim. Balık kokusu aşırı fazla ve rahatsız edici.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, tavuklu narlı kullandık. Vet tabuklu almayın bir süre sonra alerji olur dedi.
3 aydır tahilsiz bıldırcın etli, balkabakli, narlı yiyoruz. Ve aşırı memnunuz. Tüyleri falan parlak, sağlıklı.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Hazır konusunu görmüşken bir deneyimimi paylaşmak isterim. Konu yavru köpeğimiz ile ilgili. Yavrumuz 3 aylık oldu. Günün bir öğünü kuru mama, 1 öğünü haşlanmış yumurta biraz yoğurt ve bir kaşık zeytin yağı, üçüncü öğününde de şimdilik zaman zaman pişmiş ve salça vs olmayan ve midesini yormayacak et, zaman zamansa kemik suyunda haşlanmış havuç ve kabak gibi sebzeler veriyorum.

Gelelim konumuza, Kullandığım mama ND nin düşük tahıllı yaban mersinli büyük ırk yavru maması. Mamadan gayet memnunum ve muhtemelen 18 ayına kadar buna devam ederiz. Bu mamanın yanında ara sıra (haftanın genelde 2 günü) başka mama deniyorum.

Geçenlerde Reflex in balıklı mamasından aldım, daha doğrusu arkadaşımın paketinden 1 kilo falan ayrı bir yoğurt kabında hava almayacak şekilde alıp muhafaza ettim. 1 gün 1 öğünde verdim sorun olmadı, ertesi gün yine 1 öğünde verdim yine sorun olmadı. üçüncü gün verdim ve yedi ama bir kaç dakika sonra bir öğürme sesi duydum. löp diye yuttuğu mamaları tek parça halinde çıkardı. Sanırım tam midesine ulaşıp yumuşamaya başlamıştı, kıvamından onu çıkardım. Tekrar aynı mamadan vermedim.

Reflex i asla kötülemek istemiyorum, Köpeğim benim için öyle olabilir ama başkası için dünyanın en mükemmel ve en hassas köpeği de değil. ama aklıma takılan şu, iki gün sorunsuz yediği bir mamayı üçüncü gün kusması (hayatındaki ilk kusma olayı) neden olabilir ?
Mamayı kapalı kapta, serin ve güneş görmeyen rutubetsiz yerde muhafaza ediyorum.

Bu arada mamayı günün ilk öğününde sabah veriyorum, balıklı mama verdiğim gün bir kaşık dahi yoğurt ya da süt ürünü vermiyorum.

Başına benzer bir durum gelen varsa buradan bizimle paylaşabilirse sevinirim.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, reflex sakın vermeyin. Aynı seyi biz de yaşadık kedimizde. 2 gün sorun yoktu. Ama sonra 3 öğünde sürekli kustu. Uzgunum ama yerli diye aldık, kalitesiz dandik bir mama cikti.
Balıklı mama verdiğinizde yogurt, süt verebilirsiniz sorun değil o.
Balık üstüne yoğurt zehirlemez aslinda yanlış bilinen bir gerçek bu. Balık bayat olduğu için balık zehirler.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Tam merak ettiğim şeydi, 2 gün yedi bir şey olmadı üçüncü gün niye kustu diye. Şu anda mama öğünlerinde ND ye devam ediyorum. Kumar oynamak istemiyorum pek fazla artık. ACANA mama ile köpeğini besleyen ve hep Acana kullanmış arkadaşlarım var. Hepsi bekar :) Çok büyük fiyat farkı yok aslında, denersem bu saatten sonra onu denerim ancak. Bilgi için çok teşekkür ederim @sinemelawen

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, rica ederim. Acanadan numune mama isteyin. Hemen gonderiyorlar. En kiza arada odul maması gibi veriyorum.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@SANCAKTAR, rica ederim. Acanadan numune mama isteyin. Hemen gonderiyorlar. En kiza arada odul maması gibi veriyorum.

Şimdi kendi siteleri üzerinden iletişim formunu dolduruyorum. Umarım gönderirler. iki farklı kaliteli mamadan tedarik edersem sürekli aynı tattan yemeye zorlamamış olurum yavruyu. Biraz daha büyüyünce yine günde 1 öğün kuru mama sabit kalıp 1 öğünde mümkün mertebe barf tariflerinden yapacağım.