Muhabbet Kuşumun Gagasında Sorun Var

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

onurdeniz34

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba 2 hafta önce 35 günlük bir erkek muhabbet kuşu aldım. Aslında kuşum bana alışıyordu her şey iyi gidiyordu ama 2 3 gündür benden korkuyor ve kafesini kemiriyor gaga taşı var ama kafesi kemiriyor. Gagasına baktığımda gagası çok pürüzlü gözüküyordu acaba sorunu nasıl çözerim?

Ekli dosyalar

• IMG_20230709_115846_961-min.jpg
    IMG_20230709_115846_961-min.jpg
    472.5 KB · Görüntüleme: 14

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Strese girmiş olabilir. Sakin ve çok gelen geçenin olmadığı bir yere kafesini konumlandırın. Kafesine alışmasını bekleyin, çok sık yerini değiştirmeyin. İlk aklıma gelen korkmuş ve strese girmiş olabileceği. Gagasındaki durumu kontrol edin ilerlemeye devam ederse mutlaka bizimle paylaşın veya bir veteriner hekime gösterin.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
İlk olarak, kuşunuzun yeni evine alışma sürecinde olabilir ve bu nedenle biraz stres yaşayabilir. Bu durumda, zamanla güvenini kazanmak için sabırlı olmanız önemlidir. Kuşunuzun kendini güvende hissetmesi ve size alışması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
  1. Kuşunuzla sakin ve sessiz bir ortamda etkileşimde bulunun: Kuşunuzun etrafında gürültü ve rahatsızlık yaratan faktörleri minimize etmeye çalışın. Onunla konuşurken ve zaman geçirirken sakin bir ses tonu kullanın.
  2. Yavaş ve nazik bir şekilde yaklaşın: Kuşunuzun sizi rahatsız eden bir davranışını düzeltmek için hızlı bir şekilde tepki vermek yerine, yavaş ve nazik bir şekilde ona yaklaşın. Sabırlı olun ve zamanla size alışmasını sağlayın.
  3. Pozitif takviyeler kullanın: Kuşunuz sizi gördüğünde veya yanınızda olduğunda ona olumlu deneyimler yaşatmaya çalışın. Sevdiği yiyecekleri ödül olarak vermek veya ona ilgisini çekebilecek oyuncaklar sunmak gibi yöntemler kullanabilirsiniz.
  4. Kuşunuzun sosyal ihtiyaçlarını karşılayın: Kuşlar sosyal hayvanlardır ve etkileşime ihtiyaç duyarlar. Onunla düzenli olarak oynayın ve zaman geçirin. Kuşlar, insanların dikkatini çekmek ve etkileşimde bulunmak için kafeslerini kemirebilirler, bu nedenle yeterli oyun ve aktivite sağlamak önemlidir.
Gaga pürüzleriyle ilgili olarak, kuşlar doğal olarak gagalarını aşındırır ve düzgün tutarlar. Ancak aşırı kemirme veya yanlış beslenme sonucu gaga problemleri ortaya çıkabilir. Gagasında belirgin bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir kuş veterineri ile iletişime geçmek en iyisidir. Veterineriniz kuşunuzun sağlığını değerlendirebilir ve gerektiğinde tedavi önerebilir.

onurdeniz34

Hayvansever
Kus Dostu
Strese girmiş olabilir. Sakin ve çok gelen geçenin olmadığı bir yere kafesini konumlandırın. Kafesine alışmasını bekleyin, çok sık yerini değiştirmeyin. İlk aklıma gelen korkmuş ve strese girmiş olabileceği. Gagasındaki durumu kontrol edin ilerlemeye devam ederse mutlaka bizimle paylaşın veya bir veteriner hekime gösterin
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler bi de şey sorucam ben kuşumu erkek olarak aldım ama emin değilim sizce cinsiyeti nedir?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler bi de şey sorucam ben kuşumu erkek olarak aldım ama emin değilim sizce cinsiyeti nedir?
Muhabbet kuşunuz %90 erkek diyebilirim. İlerleyen aylarda daha çok netleşir ancak fotoğrafa göre erkek. Ceresi çok açık morluk olması erkek olduğunu gösterir. Olgunlaştığında ve kızgınlık döneminde maviye dönecektir.