Muhabbet Kuşu için Elektrolit

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Muhabbet kuşu için elektrolit hazırlanırken sirke kullanımı zorunlu değildir. Aşağıya sirke olmayan ve pratik olan bir tarif yazıyorum.

• 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • Yarım bir limonun suyu
Bunları 2 litre suyla karıştırarak kuşlar için elektrolit hazırlayabilirsin. Suluklarına ekle ve iyice karıştırmayı unutma :)

Kemal tunç

Hayvansever
Kus Dostu
Muhabbet kuşu için elektrolit hazırlanırken sirke kullanımı zorunlu değildir. Aşağıya sirke olmayan ve pratik olan bir tarif yazıyorum.

• 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • Yarım bir limonun suyu
Bunları 2 litre suyla karıştırarak kuşlar için elektrolit hazırlayabilirsin. Suluklarına ekle ve iyice karıştırmayı unutma :)
Çok teşekür ederim tuz normal sofra tuzumu peki

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bu tarifi uygulayabilirsiniz. İyotlu kaya tuzu ŞOK veya A101 marketlerden yada internetten temin edebilirsiniz. Rafine şeker veya tuz kullanmamaya dikkat edin.

Malzemeler
•1 adet maden suyu
•Yarım limonun 5'te 1'i
•Mercimek tanesi kadar iyotlu kaya tuzu

Tüm bu malzemeleri bir kavanozun içerisine karıştırın. 8 saat kadar ağzı açık bir şekilde buzdolabında tutun. Ardından bir su bardağı kekik suyunu (bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar kekik ekleyin, 14-15 dk sonra süzün) ekleyin. Ardından süzerek kuşlara servis edebilirsiniz.

Kemal tunç

Hayvansever
Kus Dostu
Bu tarifi uygulayabilirsiniz. İyotlu kaya tuzu ŞOK veya A101 marketlerden yada internetten temin edebilirsiniz. Rafine şeker veya tuz kullanmamaya dikkat edin.

Malzemeler
•1 adet maden suyu
•Yarım limonun 5'te 1'i
•Mercimek tanesi kadar iyotlu kaya tuzu

Tüm bu malzemeleri bir kavanozun içerisine karıştırın. 8 saat kadar ağzı açık bir şekilde buzdolabında tutun. Ardından bir su bardağı kekik suyunu (bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar kekik ekleyin, 14-15 dk sonra süzün) ekleyin. Ardından süzerek kuşlara servis edebilirsiniz.
Verdiniz tarif için teşekkür ederim ☺️ uyguluycam

aselhan

Hayvansever
Kus Dostu
Daha önce elektrolit kullanmak konusunda bir bilgim yoktu, bunu ne için kullanmamız gerekiyor ve ne sıklıkla? Tarif için teşekkürler bu arada.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Daha önce elektrolit kullanmak konusunda bir bilgim yoktu, bunu ne için kullanmamız gerekiyor ve ne sıklıkla? Tarif için teşekkürler bu arada.
Ayda bir yeterli olur, başka faydaları var ama kuşun mineral ihtıyacı için gerekli.

Ben bu tarifi henüz pek bir bilgim yokken yazmıştım ne yazık ki. Şu anda daha da araşırıp öğrendim, en doğru ve kolay tarifin aşağıdaki olacağına karar verdim 🙂:

1 gr üzüm şekeri
1 gr kaya tuzu
2 gr karbonat
Çeyrek limon
2 litre su

aselhan

Hayvansever
Kus Dostu
Ayda bir yeterli olur, başka faydaları var ama kuşun mineral ihtıyacı için gerekli.

Ben bu tarifi henüz pek bir bilgim yokken yazmıştım ne yazık ki. Şu anda daha da araşırıp öğrendim, en doğru ve kolay tarifin aşağıdaki olacağına karar verdim 🙂:

1 gr üzüm şekeri
1 gr kaya tuzu
2 gr karbonat
Çeyrek limon
2 litre su

Çok teşekkür ederim yanıtınız için🙏 Hazır yakalamışken bir soru daha sorsam? Daha önce b vit. ve multivitamin önerisi istemiştim, gervit ve BT amin forte onerilmisti, online alışveriş sitelerinde hep bölünmüş ürünlerine denk geldim acaba almak uygun olur mu yani güvenebilir miyim?