Muhabbet Kuşu Üreticileri İçin Mama Tarifi

BZC

Yönetici
Kus Dostu
Katılım
29 Haz 2022
Mesajlar
62
Çözümler
2
Tepkime puanı
11
Puanları
8
Konum
İstanbul
Merhaba,

Muhabbet kuşu besleyenler ve üretenler için bir mama tarifi paylaşıyorum. Bu mama tarifi için malzemeleri üretim yapan bir dostumuzdan aldım.

Malzemeler:
  1. Pancar
  2. Havuç
  3. Kuş Maması (genellikle poşet şeklinde satılan sarı mama)
  4. Yumurta
  5. Nijer
  6. Yulaf

Pancar, havuç ve haşlanmış yumurtayı rendeleyip bütün malzemeleri karıştırıp veriyoruz.

1658172134281.png
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
838
Çözümler
22
Tepkime puanı
466
Puanları
63
Konum
İstanbul
Bu konuya eklemek istediğim bir iki minik bilgi var; nijerin fazlası kuşu ısıtır (Metobolizması hızlı olan kuşlarda bu durum bazı problemlere neden olur. Ayrıca kuş ısındıkça tüye girer, bir kuşun yılda birden fazla ve tüy dönemi harici tüye girmesi sağlıksız bir durumdur. Ayrıca nijer tohumunun kızıştırıcı etkisi olduğu da doğrudur.) yulafın ise serin tutar (Tüydeki kuşa fazla yulaf verilmesi kuşun tüyden hızlı çıkmasına sebep olur. Ama bu sizi yanıltmasın, olumlu bir etki değildir bu. Zira kuşun tüyden hızlı çıkması demek, tüyünü bitirmeden çıkması demektir. Ve tüy döneminde, tüyünü tam olarak tamamlamayan kuş, yıl içinde fırsat bulunca yine tüye girer ve bu sağlığı da olumsuz etkilediği gibi üretimi aksatır. Tabiki yulaf tohumu kararınca verildiği sürece içindeki besinlerdin tüylere faydası vardır.). Ve kuşa verilen haşlanmış yumurtanın fazlası, içerisindeki proteinden ötürü karaciğeri yormakla kalmaz, kuşta gut hastalığına da sebep olur.
Yani herşeyi karaında vermek gerekli, ne fazla ne az, Bunlara dikkat edildiği sürece bu tarz mamaların, kuşlarımıza faydası dokunabilir :)
 

Benzer konular