Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme Neden Olur?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba değerli hayvansever dostlarım, muhabbet kuşlarında tüy dökme neden olur bununla ilgili birkaç bilgi paylaşacağım sizlerle.

Öncelike muhabbet kuşlarımız çok fazla strese girdiklerinde tüy dökümlerini görebilirsiniz. Her hayvanın strese girmesi gibi muhabbet kuşlarınında strese girmeleri oldukça doğaldır, bu nedenle muhabbet kuşları da mı strese girer demeyelim.

Ciddi bir rahatsızlığı var ise tüylerini oldukça sık döker, eğer önlemi hemen alınmazsa muhabbet kuşunuzun ölümüne şahit olabilirsiniz. Öncelikle muhabbet kuşlarınızda hastalığın ne olduğuna dair teşhis koymalısınız, daha sonra ise o teşhise göre önlem almalısınız.

Kızgınlık dönemlerinde muhabbet kuşları oldukça fazla tüy dökümü yaşarlar, genel de muhabbet kuşunuz tek ise eğer tüy dökümünü çok sık görürsünüz. Aksi hâlde tüy dökümünden rahatsız oluyorsanız bu durumda yanında bir eş almak hem kendisinin strese girmesini oldukça geç bir hâle getirir hem de tüy dökümünü bayağı durdurur. Bunu da buraya not düşmek istiyorum ki, birçok canlının olduğu gibi muhabbet kuşlarınında eşlere ihtiyaçları vardır.

Mevsimsel geçişler de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ben iç anadolu bölgesinde ikamet etmekteyim, kışın yaşadığım şehir oldukça soğuk, yazın ise bayağı sıcak oluyor bu ani geçişler ise muhabbet kuşunu bayağı yoruyor desem yeridir. Bunun için alacağınız önlem ise takviye mamalar, elma sirkesi ve gerekli besin damlaları olacaktır. Eğer bu geçiş dönemlerinde dikkat ederseniz muhabbet kuşunuzun sağlığında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar, eğer aklında daha fazla bilgi olan arkadaş var ise onunda eklemesini isterim yorum olarak.

Aynı zamanda aşağıda yer alan muhabbet kuşu da benim sağlam dostumdur, kendisi TKF bilezikli, jumbo muhabbet kuşudur. Arkadaşımın kendi evinde beslediği bir çift kuşun yavrusudur, çok sağlam dostumdur. Tüyü kadar ömrü olurda nazar değmez inşallah :)

muhabbet-kuslarinda-tuy-dokumu.jpeg

muhabbet-kuslarinda-tuy-dokumu-1.jpeg