Muhabbet Kuşuna Triflucan Verilir Mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
Muhabbet kuşuna trıflucan verilebilir mi mantarı önlemesi için ve nekadar sürede verilmeli ne kadar kullanılmalı cevap yazarsanız sevinirim

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar. Trfulcan kullanılır ancak dediğiniz gibi önlem amaçlı değil, tedavi amaçlı. Kuşlar sağlıklı olduğu taktirde ilaç kullanılmaz.

Kursakta mantar enfeksiyonu oluşmaması için bazı önlemler var. Verilen besinleri (mama, sebze, haşlanmış yumurta vb.) uzun süre kuşun önünde tutmamak, özellikle sıcak günlerde. Kafeste, kuşun tüketmesi için meşe kömürü bulundurmak da etkili bir önlemdir.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
O izlediğiniz videoları biliyorum, malesef ki internetteki çoğu mecra o ve benzeri içeriklerle dolu. Ancal bunu söyleyenler veteriner hekim değil; okumalar yapıp kendini geliştiren, kuşları ve onların sistemlerini tanıyan insanlar da değil. Dolayısıyla ayda 2 kere bile olsa, gereksiz ilaç kullanımının karaciğeri yoracağını ve bağırsak mikroflorasının dengesini bozacağını bilmeden yorum yapıyorlar.

TATLI ERİK

Hayvansever
Kus Dostu
O izlediğiniz videoları biliyorum, malesef ki internetteki çoğu mecra o ve benzeri içeriklerle dolu. Ancal bunu söyleyenler veteriner hekim değil; okumalar yapıp kendini geliştiren, kuşları ve onların sistemlerini tanıyan insanlar da değil. Dolayısıyla ayda 2 kere bile olsa, gereksiz ilaç kullanımının karaciğeri yoracağını ve bağırsak mikroflorasının dengesini bozacağını bilmeden yorum yapıyorlar.
Çoook teşekkür ederim cevabınız için yoksa ben kullanmaya devam edecektim

• Beğen
Tepkiler: BZC