Kedim Düştükten Sonra Başlayan Öksürüğü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Lilaa

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedim dişi ve kısır değil 4.5 yaşında. Yaklaşık 3 yıl önce 4.kattan beton zemine düştü. Hemen veterinere götürüp iç kanama önleme iğnesi yaptırdık. Sağ kalça kırığı vardı. Ardından sabahına titanyum platin takılmak üzere ameliyata alındı. 1.5 ay veterinerde kaldı. Düşme olayı üzerinden 9 ay geçti ve öksürüğü başladı. Çimen seven bir kedidir. Malt macun vs ile de destekliyoruz. Kabızlık olduğunu düşündük. Sonrasında veterinere götürdüğümüzde bronşit dendi. Tedavi edildi. 3 ay sonra astım dendi. Kortizol ve antibiyotik lasix falan verildi. Kortizol den sonra 3 ay öksürmedi. 3 ay sonra tekrar başladı derken bu süreçte mama yedikten sonra öksürmeye başladığını gözlemledik. Yaş kuru mama yedikten sonra başlıyor. Mama değiştirdik alerjisi olabilir diye hala devam ediyor. Ve bu süreçte platin takılan kalça kısmını ve aynı hizadaki karnını elletmiyor. Röntgende platini iyi durumda gözüküyor dendi ama işin içinden bir türlü çıkamıyoruz. Benzer vaka yaşayan ya da bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Sizce ne olabilir? Elbetteki doktor değiliz tanı koyamayız ama denemediğimiz yer kalmadı. Öğrenciyim zaten veteriner fiyatları uçtu gidiyor. Hayvan hastanesine usgye götüreceğim bir de. Ama sizce başka neyden kaynaklanıyor olabilir öksürüğü? Platin ile bir bağlantısı var mıdır?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Öncelikle geçmiş olsun. Kediniz çok badireler atlattığı için alerji gelişmiş olabilir veya astım ilerlemiş olabilir. Toz veya polen alerjisi gibi olabilir.

Reflü düşük ihtimal olsa da öksürük yapabilir. Ama dediğim gibi daha önce bir kedide reflü olup öksürük yapan vaka görmedim.

Araştırıp bir bilgi bulursam size dönüş yapacağım.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
Öncelikle, kedinizin yaşadığı sağlık sorunları için veteriner hekiminize başvurmanız önemli ve doğru bir adımdır. Kedinizin öksürük sorunu ve platin ile ilgili durumu üzerine sadece çevrimiçi bir platformda bir teşhis koymak zor ve doğru olmayacaktır. Ancak size potansiyel olası durumlar hakkında bilgi verebilirim.

Kedinizin öksürüğünün birkaç olası nedeni olabilir:

1. Solunum yolu enfeksiyonları: Bronşit ve astım gibi durumlar, kedilerde solunum yollarında enfeksiyonlara neden olabilir ve öksürüğe yol açabilir.
  2. Alerjiler: Kedinizin alerjisi olabilir. Yeni mama türü veya başka bir alerjenle temas sonrasında öksürük başlayabilir.
  3. Kalça platinine bağlı sorunlar: Platin takılan kalça bölgesindeki rahatsızlık veya irritasyon, kedinizin davranışını etkileyebilir ve öksürüğe neden olabilir.
  4. Sindirim sistemi sorunları: Kedilerde kabızlık ve mide problemleri, öksürüğe neden olabilir.
  5. Kalp ve akciğer sorunları: Kedilerde kalp veya akciğer hastalıkları, öksürük gibi solunum sorunlarına yol açabilir.
Veteriner hekiminiz, detaylı bir fiziksel muayene, laboratuvar testleri ve gerekirse görüntüleme (röntgen, ultrason vb.) yaparak daha kesin bir teşhis koyabilir. Özellikle platin ile ilgili olarak, röntgen veya görüntüleme sonucunda platinin durumunu ve çevresindeki dokuların sağlığını değerlendirebilir.

Tedavi için veterinerinizin önerilerine uymanız önemlidir. Uzun süreli ve tekrarlayan öksürük, altta yatan bir sorunun belirtisi olabilir ve ihmal edilmemelidir.

Lilaa

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle, kedinizin yaşadığı sağlık sorunları için veteriner hekiminize başvurmanız önemli ve doğru bir adımdır. Kedinizin öksürük sorunu ve platin ile ilgili durumu üzerine sadece çevrimiçi bir platformda bir teşhis koymak zor ve doğru olmayacaktır. Ancak size potansiyel olası durumlar hakkında bilgi verebilirim.

Kedinizin öksürüğünün birkaç olası nedeni olabilir:

1. Solunum yolu enfeksiyonları: Bronşit ve astım gibi durumlar, kedilerde solunum yollarında enfeksiyonlara neden olabilir ve öksürüğe yol açabilir.
  2. Alerjiler: Kedinizin alerjisi olabilir. Yeni mama türü veya başka bir alerjenle temas sonrasında öksürük başlayabilir.
  3. Kalça platinine bağlı sorunlar: Platin takılan kalça bölgesindeki rahatsızlık veya irritasyon, kedinizin davranışını etkileyebilir ve öksürüğe neden olabilir.
  4. Sindirim sistemi sorunları: Kedilerde kabızlık ve mide problemleri, öksürüğe neden olabilir.
  5. Kalp ve akciğer sorunları: Kedilerde kalp veya akciğer hastalıkları, öksürük gibi solunum sorunlarına yol açabilir.
Veteriner hekiminiz, detaylı bir fiziksel muayene, laboratuvar testleri ve gerekirse görüntüleme (röntgen, ultrason vb.) yaparak daha kesin bir teşhis koyabilir. Özellikle platin ile ilgili olarak, röntgen veya görüntüleme sonucunda platinin durumunu ve çevresindeki dokuların sağlığını değerlendirebilir.

Tedavi için veterinerinizin önerilerine uymanız önemlidir. Uzun süreli ve tekrarlayan öksürük, altta yatan bir sorunun belirtisi olabilir ve ihmal edilmemelidir.
Evet, veterinere randevu aldık ultrason için haftaya. Ama şüphelenebileceğim başka ne olabilir diye düşünüyorum. Astım kısmını düşündüm. Kokusuz deterjanlar evcil hayvanlar için üretilen astım hastaları için yumuşatıcılar vs alıp 3 ay gözlemledim. Kortizol verildikten 2 3 ay sonra dikkat etmeme rağmen tekrar mama yedikten sonra öksürüğü başladı. Bu yüzden astım olma ihtimali çok düşük duruyor. Bir de ciğerlerin temiz olduğu söylenmişti şubat ayındaki röntgen de. Astım da ciğerler temiz çıkar mı sizce? Ve astım yemek yedikten sonra öksürük yapar mı? Bilginiz var mı?
Öncelikle geçmiş olsun. Kediniz çok badireler atlattığı için alerji gelişmiş olabilir veya astım ilerlemiş olabilir. Toz veya polen alerjisi gibi olabilir.

Reflü düşük ihtimal olsa da öksürük yapabilir. Ama dediğim gibi daha önce bir kedide reflü olup öksürük yapan vaka görmedim.

Teşekkür ederim. Ben çok araştırdım ama bulamadım. Alerji kısmını da şu yüzden eledim mama yedikten sonra başlayan ya da bir şeyler yedikten sonra başlayan bir öksürük vakasıyız aslında. Neden yemek yedikten sonra başlıyor olabilir? Kabızlıkta var aslında kolay dışkısını yapabilen bir kedican değil. Kabızlık öksürük yapabilir mi acaba? Bunun için de zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı veriyorum düşük miktarda ama nafile..

Şubat ayı röntgenimiz
Platinimiz de bu şekilde

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230720_140057_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20230720_140057_WhatsApp.jpg
    632.2 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_20230720_140214_Gallery.jpg
    Screenshot_20230720_140214_Gallery.jpg
    985.5 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Lilaa

Hayvansever
Kedi Dostu

Düşmeden önce öksürüğü vs yoktu bu arada. Düştükten operasyondan 7 8 ay sonra falan başladı

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
ben tam olarak düşme ve operasyon ile ilişkilendirme kısmını anlayamadım; hiç bir alakası olmayabilir.

sonradan gelişen bir alerji, astım, bronşit bunlara sebep olabilir. hepsini gectim sabit kullandıgınız mama içeriğini değiştirmiş bile olabilir.

mesela n&d 2 sene önce bunu yaptı, cogu kedi problem yaşadı.

• Beğen
Tepkiler: BZC

Lilaa

Hayvansever
Kedi Dostu
ben tam olarak düşme ve operasyon ile ilişkilendirme kısmını anlayamadım; hiç bir alakası olmayabilir.

sonradan gelişen bir alerji, astım, bronşit bunlara sebep olabilir. hepsini gectim sabit kullandıgınız mama içeriğini değiştirmiş bile olabilir.

mesela n&d 2 sene önce bunu yaptı, cogu kedi problem yaşadı.
Karnını elletmiyor. Yani platin takılan kısmın üst batın bölgesini çok fazla elletmiyor. Eskiden böyle bir şey yoktu. Astım da ciğerler de belirti görünmez mi? Ve astım sadece mama yedikten sonra mı öksürük yapar? Sürekli pro plan elegance ve pro plan hassas sindirim kullanmıştık. Geçen aylarda sadece nd denedik o da beğenmedi zaten. Pro plan hassas sindirime devam ediyoruz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
benim bir kedimde ilk 1 yıl öksürük ve gırrrlarken garip bir ses problemi yaşadık; ülkemizdeki veterinerler tam donanımlı değil bence. bazen cocuk gibi her tuşa basıp bölümü gecmeye calısıyorlar.

rontgen cektiğimizde herşey tertemiz cıktı; ama doktor astım dedi. sonra benım aklıma kokusuz kum kullanmak geldi, önce öksürük 1 yaşında gelınce de gırrlamadaki ses problemı gitti.

o nedenle net bir cevap veremeyecegım; sadece fikir vermek istedim.

Lilaa

Hayvansever
Kedi Dostu
benim bir kedimde ilk 1 yıl öksürük ve gırrrlarken garip bir ses problemi yaşadık; ülkemizdeki veterinerler tam donanımlı değil bence. bazen cocuk gibi her tuşa basıp bölümü gecmeye calısıyorlar.

rontgen cektiğimizde herşey tertemiz cıktı; ama doktor astım dedi. sonra benım aklıma kokusuz kum kullanmak geldi, önce öksürük 1 yaşında gelınce de gırrlamadaki ses problemı gitti.

o nedenle net bir cevap veremeyecegım; sadece fikir vermek istedim.
Biz kumdan klozete geçtik astım olabilirse diye ve her şeyine tam donanımlı dikkat ettik. Tüm bu çabalarımıza rağmen kortizol iğnesinin üzerinden 2 ay geçince tekrar öksürük başlayınca elimiz kolumuz bağlandı. Ülkemizdeki veterinerler donanımlı olmadığı gibi de soygun yeri. Kalp batın ultrasona 5 bin TL isteyen kliniğe şahit oldum. Öğrenci halimle ne yapacağımı da şaşırdım. Kimse kimseyi düşünmez hale gelmiş. Öğrenci olmasam bile kimse bu paralar nasıl ödenecek demiyor. Biz keyfi gitmiyoruz sonuçta sağlıksal bir durum. Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Ama ciğerler temizse sizde astım diyip boyun eğmeyin. Biz geçen sene boyun eğdik araştırmadık sürekli nüks ediyor ve mama yedikten sonra komplikasyonları gelişiyor.