Kedi Gençlik Hastalığı (Panlökopeni) Fpv Virüsü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar Arkadaşlar ilk defa kedi besleyen biriyim adı Mars 5 aylık 3 aydır berberiz araştırmacı bir ruhada sahibim elime yüzüme bulaştırmamak için bir çok araştırma yaparak kedime bakıyorum 8-9 gün önce kedime gençlik aşısı karma aşı yaptırdım iç dış parazit yaptırdım. aşıdan 3-4 gün sonra kedim iyice ağırlaşı ymek yememeye başladı halsiz ve sürekli bir köşeye pusup haraketsiz duryordu araştırdım sordurdum diş çıkardığından dolayıdır dediler ama 3 günün sonunda farklı birşey olduğunu anladım veterinere götürdüm FPV Testi pozitif çıktı gençlik hastalığıda deniyormuş %80 ölümle sonuçlanıyormuş araştırmalarımda doğruladım bu bilgiyi hastalığı araştırmaya başladım aynı zamanda veterinerin tedavisini kabul ettim..

peki neler oldu.

veteriner çok maliyetli olur tedavi biz ötenenzide yapmıyoruz isterseniz bi tedavi deneyeli yanıt verirse ertesi gün gelin devam edelim yoksa uyutturun dedi.
4100 tl para verdim. ertesi gün her seans 2100 tl olduğu söylendi. neyse kedimde toparlanma oldu az biraz haraketi arttı yemek yemeye tenezzül etti tabi bende boş durmadım şırınga ile dayadım ağzına bebetonun 3 günün sonunda kendi yemeye başladı dedim kurtulacak galiba veteriner 4 gün daha devam edelim dedi kan tesleri yaptık dibe vuran değerler yükselmiş.. neyse pazarlık yaptım 4 günlük tedaviyi peşin verdim indirim aldım.

peki evde duran dişarı çıkmayan kimseyle etkileşimi olmayan kedim bu virüsü nasıl kaptı aşıda yaptırdım..

veteriner kan testi yaptırdın mı dedi aşıdan önce. hayır dedim kan değerleri düşükse bağışıklığıda zayıfsa hastalığı aşıdan kapar dedi önce kan testi yapılır değerler düşükse tedavi uygulanır daha sonrasında aşı yapılır dedi ne kadar doğru ama bunu dikkate alın yeni kedi sahipleri

neyse 3 günün sonunda 4 günlük tedaviye devam ettik 2 günü geri kaldı 2 gün toplam 7 gün tedavi sürdürülmüş olacak.. peki neler yapılıyor..
10-11 tabe aşı vuruluyor 1-2 saat serum takılıyor.. kan değerlerini yüksltmek için artı bir aşı daha ekledik. bugün kendi yemek yiyiyor geziniyor paçayı yırtıcak gibi..şuana kadar extralarla bi 20 bin harcadım kendime ayakkabı almam ihtiyacım var iyice çöp olana kadar giyerim ama bebetoya kıyamadım napim bir ayda ona çalışcaz..

tecrübelerimi paylaştım şimdi gelelim sorularıma başından bu bela geçen arkadaşlar siz neler yaptınız daha önemlisi hastalığı atlatmayı başardayısanız daha sonrasında neler aptınız nasıl bir yol izlediniz.. araşırmalarım çok çelişkili cevaplara ulaşmama neden oldu kimisi hastalığı atlatan kediler ömür boyu o hastalığa bağışıklığı olur yakalanma ihtimali çok düşüktür derken bazıları tekrar yakalanır diyor peki aşı yaptırmalımıyım tekrar. yaptıracaksam nekadar sürede yaptırmalıyım.. kendim şahsen neler yapmalıyım..

tedavi kan ve test sonuçları altta ekledim.. hstayken kan sonuçları 3 günlük tedavi sonrası kan sonuçları altta ekte..

IMG_20230811_185450.jpg
IMG_20230922_213420.jpg

Zavallı bebetom marsokem uf oldu yaramaz köpeğim😭

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-09-27 at 05.29.00.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-27 at 05.29.00.jpeg
    256.2 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2023-09-27 at 05.50.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-27 at 05.50.08.jpeg
    123.4 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2023-09-26 at 04.35.11.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-26 at 04.35.11.jpeg
    39.7 KB · Görüntüleme: 34
  • Beğen
Tepkiler: BZC

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun. Minik dostunuz için harika çabalar göstermişsiniz. Her hastalığın mucize bir şekilde çözümü olabiliyor, umudunuzu kaybetmeyin. Şuan durumu nedir bir gelişme var mı? Daha önce başıma gelmediği için bişey diyemiyorum.

@Arndiol kediler konusunda bilgi sahibi belki bir fikri olabilir.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
Merhaba,

Öncelikle kedinizin sağlığına verdiğiniz önemi takdir ediyorum ve yaşadığınız zorlu süreci anlıyorum. Kedinizin FPV (Feline Panleukopenia Virus) hastalığına yakalanması gerçekten ciddi bir durumdur ve tedavi süreci oldukça zorlu olabilir.

Kedinizin tedaviye olumlu yanıt vermesi sevindirici bir haber. Ancak bu hastalığı atlatan kedilerin bağışıklık sistemi konusundaki bilgiler gerçekten çelişkili olabilir, çünkü her kedi farklı tepkilere sahip olabilir. Bu nedenle, kedinizin bağışıklık sistemi konusunda net bir şey söylemek zor.

Aşı konusuna gelince, FPV aşısı önleyici bir aşıdır ve kedilerin yaşamlarının erken dönemlerinde yapılması önemlidir. Kediniz hastalığı zaten geçirdiği için bağışıklık sistemi hastalığa karşı bazı savunma mekanizmaları geliştirmiş olabilir, ancak bu kesin bir koruma sağlamaz. Veterinerinizle konuşarak kedinizin durumunu değerlendirmeniz ve aşı hakkında tavsiye almanız en iyisi olacaktır. Veterineriniz, ne zaman ve hangi aşıları yapmanız gerektiği konusunda size en iyi rehberlik edecektir.

Geçmiş olsun, umarım kediniz tamamen iyileşir ve mutlu bir yaşam sürdürür.

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar 7 günlük tedavi süreci bitti evde tedaviye başladık veteriner 4 şurup Bir tane hap verdi eczaneden gidip temin ettim kendim şimdi ilaçların düzenli olarak kullandırttırıyorum şu an gayet iyi koşuyor oynuyor yaramazlık yapıyor bizi delirtiyor her zamanki gibi paçayı yırttı kurtardı bebeto. Artı bir de kan ilacı kullanıyorum şu an kan değerlerini biraz daha yükseltmek içim.

• Love

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar 7 günlük tedavi süreci bitti evde tedaviye başladık veteriner 4 şurup Bir tane hap verdi eczaneden gidip temin ettim kendim şimdi ilaçların düzenli olarak kullandırttırıyorum şu an gayet iyi koşuyor oynuyor yaramazlık yapıyor bizi delirtiyor her zamanki gibi paçayı yırttı kurtardı bebeto. Artı bir de kan ilacı kullanıyorum şu an kan değerlerini biraz daha yükseltmek içim.
Harika bir haber. Tekrardan çabanız için teşekkürler, harikasınız. Bir daha aşı ve bakım dışında veteriner yüzü görmemesi dileğiyle

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba; arkadaşlar detaylı dönmüş zaten ancak bende birkaç şey eklemek isterim.

En büyük hatamız aslında evde beslenen kedinin sağlıklı olması gerektiği. Ancak durum söyledir ki insanlar olarak biz sürekli dışarı gir cık yapıyoruz bu nedenle cogu zaman bagısıklıgımız artıyor. ancak sürekli evde olan kedilerin bağışıklığı tabiri caiz ise çok daha ponçik oluyor.

Bir de genclik hastalıgı kediden kediye gecmiyor; kücüklükten olup yeni etkisini gösteriyor olabilir ya da hepsini geçtim bilerek bilmeyerek bir hasta bir canlı ile siz temas kurup da getirmiş olabilirsiniz. bildiğim kadarıyla dışkısına basıp eve o ayakabı ile girmeniz bile bu riski ortaya cıkarıyor.

cok gecmiş olsun.

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
IMG_20231002_123425.jpg

IMG_20231002_123655.jpg

Yaramaz bebetooo iyileşti çok şükür masada benimle takılıyor artık 🥰😍

• Beğen

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Geçmiş olsun çok güzel. Tüyleri kadar ömrü olsun. 🧿

success

Hayvansever
Kedi Dostu
Amin çok teşekkür ederim
merhaba mars şu an ne durumda merak ettim 10 gün önce aynı hastalığa benim kedilerimde yakalandı 12 tanesi ayakta atlattı ancak bir tanesi ile sizin yaşadıklarınızın bir benzerini yaşadım sizin yazınızını görene kadar ölecek diye geceleri uyumadım telefonum çalsa veteriner haber verecek diye korkudan öldüm hatta paylaştıgınız tahlilleri ve ilaçları bile veterinemie gösterdim sağolun çok açıklayıcı paylaşımlarınız vardı bizde veterinerde 5 gün kaldık ama bizim tahlillerimiz sizinkinden çok daha kötuydu tek korkum o olmuştu değerler bizde daha düşükdü sizin bağışıklık 1 bizim 0,8 di kan değerlerimiz sizinkinde daha düşükdü üstelik benim kızım 3 aylık henuz 5 gün boyunca veterinere sabah akşam gittim onlar serum veriyoruz gerek yok desede şırınga ile mama yedirdim çok şukur 5 gün sonunda eve getirdik şu an evde 4. günümüz hala kendim besliyorum yemek yemek istiyor ancak yiyemiyor veterinerim kontrol etti agzında yara yok belki nazlanıyordur diyorlar ama ben işimi şansa bırakmayayım tekrar o günlere dönmeyeyim diye 2 sate bir yemek kabını koyuyorum o yiyebildiği kadar yaş mama yiyor bırakınca 2 şırınga püre mama yediyorum çünkü çok zayıfladı sizinkide zayıfladımı zoru atlattık sanırım ama hala korkuyorum çünkü veterinerin biri düzelmiş olsada terse dönebilir çok nalet bir hastalık dedi o nedenle marsı merak ettim umarm iyidir gerçi bugun biraz daha iyi rahat görünüyor ama şüphe yiyip bitiriyor beni ya yeniden kötüleşirse bende tahlillerimi ekledim şu an sabah akşam antibiyotik kan ilacı bagışıklık güçlendirici kullanıyoruz kanımı aşırı düşük bugun katı yemeye başlamadı diye veterinerimle görüşdüm agrı kesici ekledi sanırım iy gelmiş olacak ki yemeyi artırdı sadece bugun biraz yiriyişi tuaf geldi sendeleyerek yürüyor sanki ayaklarını ayarlayamıyor belki geçicidir takip ediyorum zaten yarın yada öbürsü gün kontrol günümüz umarım aynı günleri yaşamayız

Ekli dosyalar

• 111.jpeg
    111.jpeg
    110 KB · Görüntüleme: 23
  • 222.jpeg
    222.jpeg
    344.9 KB · Görüntüleme: 25

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba mars şu an ne durumda merak ettim 10 gün önce aynı hastalığa benim kedilerimde yakalandı 12 tanesi ayakta atlattı ancak bir tanesi ile sizin yaşadıklarınızın bir benzerini yaşadım sizin yazınızını görene kadar ölecek diye geceleri uyumadım telefonum çalsa veteriner haber verecek diye korkudan öldüm hatta paylaştıgınız tahlilleri ve ilaçları bile veterinemie gösterdim sağolun çok açıklayıcı paylaşımlarınız vardı bizde veterinerde 5 gün kaldık ama bizim tahlillerimiz sizinkinden çok daha kötuydu tek korkum o olmuştu değerler bizde daha düşükdü sizin bağışıklık 1 bizim 0,8 di kan değerlerimiz sizinkinde daha düşükdü üstelik benim kızım 3 aylık henuz 5 gün boyunca veterinere sabah akşam gittim onlar serum veriyoruz gerek yok desede şırınga ile mama yedirdim çok şukur 5 gün sonunda eve getirdik şu an evde 4. günümüz hala kendim besliyorum yemek yemek istiyor ancak yiyemiyor veterinerim kontrol etti agzında yara yok belki nazlanıyordur diyorlar ama ben işimi şansa bırakmayayım tekrar o günlere dönmeyeyim diye 2 sate bir yemek kabını koyuyorum o yiyebildiği kadar yaş mama yiyor bırakınca 2 şırınga püre mama yediyorum çünkü çok zayıfladı sizinkide zayıfladımı zoru atlattık sanırım ama hala korkuyorum çünkü veterinerin biri düzelmiş olsada terse dönebilir çok nalet bir hastalık dedi o nedenle marsı merak ettim umarm iyidir gerçi bugun biraz daha iyi rahat görünüyor ama şüphe yiyip bitiriyor beni ya yeniden kötüleşirse bende tahlillerimi ekledim şu an sabah akşam antibiyotik kan ilacı bagışıklık güçlendirici kullanıyoruz kanımı aşırı düşük bugun katı yemeye başlamadı diye veterinerimle görüşdüm agrı kesici ekledi sanırım iy gelmiş olacak ki yemeyi artırdı sadece bugun biraz yiriyişi tuaf geldi sendeleyerek yürüyor sanki ayaklarını ayarlayamıyor belki geçicidir takip ediyorum zaten yarın yada öbürsü gün kontrol günümüz umarım aynı günleri yaşamayız

Merhabalar çok geçmiş olsun
Eğer kendi kendine yemek yemeye tenezzül ediyorsa veya yiyorsa bu kedinin kendine geldiğinin işaretidir ama bu sizi rehavete sokmasın zorlada olsa yedirin.

Bizim 7 günlük iğne tedavimiz bittikten sonra evde tedaviye geçtik 2 ayrı Multi vitamin 1 kan ilacı 1 antibiyotik ve bağırsakları düzenlemek için bi toz ilaç daha vardı kullandık reçeteyi bulayım isimleri atarım size antibiyotik hariç reçetesiz alabilirsiniz.

1 hafta kullandıktan sonra kan ilacı ve multivitamine devam ettim ve hala kullanıyorum 1 hafta daha ama hala günde 1 kere veriyorum hastalık boyunca 2.1kg dan 1.8kg düştü şuam 2.5 kg maşallah. Ve durumu çok iyi dana gibi yiyiyor 😍 yaramazlıklara devam ediyor

Bu süreçte en önemlisi dışkısı takip edin yapmakta zorlanır ve çok koyuysa kanama var demektir bunun için bağırsakları rahatlatmak için bi toz ilaç vardı eve yazıcam buraya bulunca artı bi antibiyotik var şurup çok faydalı oldu son olarak su kanlarını arttırın ve her gün değiştirin su içmeye teşvik edin ben bunu https://ty.gl/eeo2rnt1ii bu ürünğ alarak çözmüştüm su tüketimine baya faydası oldu

Ekli dosyalar

• IMG_20231102_110952.jpg
    IMG_20231102_110952.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20231015_194859.jpg
    IMG_20231015_194859.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20231002_123425.jpg
    IMG_20231002_123425.jpg
    4.6 MB · Görüntüleme: 17

success

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer kendi kendine yemek yemeye tenezzül ediyorsa veya yiyorsa bu kedinin kendine geldiğinin işaretidir ama bu sizi rehavete sokmasın zorlada olsa yedirin.

Bizim 7 günlük iğne tedavimiz bittikten sonra evde tedaviye geçtik 2 ayrı Multi vitamin 1 kan ilacı 1 antibiyotik ve bağırsakları düzenlemek için bi toz ilaç daha vardı kullandık reçeteyi bulayım isimleri atarım size antibiyotik hariç reçetesiz alabilirsiniz.

1 hafta kullandıktan sonra kan ilacı ve multivitamine devam ettim ve hala kullanıyorum 1 hafta daha ama hala günde 1 kere veriyorum hastalık boyunca 2.1kg dan 1.8kg düştü şuam 2.5 kg maşallah. Ve durumu çok iyi dana gibi yiyiyor 😍 yaramazlıklara devam ediyor

Bu süreçte en önemlisi dışkısı takip edin yapmakta zorlanır ve çok koyuysa kanama var demektir bunun için bağırsakları rahatlatmak için bi toz ilaç vardı eve yazıcam buraya bulunca artı bi antibiyotik var şurup çok faydalı oldu son olarak su kanlarını arttırın ve her gün değiştirin su içmeye teşvik edin ben bunu https://ty.gl/eeo2rnt1ii bu ürünğ alarak çözmüştüm su tüketimine baya faydası oldu
ay çok sevindim sanırım artık bu saatden sonra bişey olmaz inanın öyle yapıyorum mama kabını koyuyorum yiyebildiği kadar yiyor yiyor peşine şırınga ile püre mama yediriyorum su olurda içmez verirsem şırıngayla mide bulanmasın diye mamamın içine katıyorum suyunuda almış oluyor şimdi tek sorunumuz yürürken biraz paytak paytak yürüyor oynamaya başladı ama sanırım henüz enerjisi yok çabuk yoruluyor bir iki harket sonrası oturuyor hemen diğerleri koşarken onların peşine gidiyor paytak paytak bu beni sevindiriyor açıkcası zor günler geçirdik sanırım daha tam iyileşmesi için zamanı var biz henüz başındayız değilmi eve geleli daha 4 gün oldu

linkdeki su makinası biliyorum çok heveslenmişdim daha önce alayım diye ama evde çok kedi var ve yaramazlar sorun yaşarım diye almadım elektrik var sanırım demi olurda kemirirlerde kablosunu falan başıma iş açarım diye ama ben içiriyorum her türlü bol bol bebek gibi besliyorumki şu an

Son düzenleme:

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
ay çok sevindim sanırım artık bu saatden sonra bişey olmaz inanın öyle yapıyorum mama kabını koyuyorum yiyebildiği kadar yiyor yiyor peşine şırınga ile püre mama yediriyorum su olurda içmez verirsem şırıngayla mide bulanmasın diye mamamın içine katıyorum suyunuda almış oluyor şimdi tek sorunumuz yürürken biraz paytak paytak yürüyor oynamaya başladı ama sanırım henüz enerjisi yok çabuk yoruluyor bir iki harket sonrası oturuyor hemen diğerleri koşarken onların peşine gidiyor paytak paytak bu beni sevindiriyor açıkcası zor günler geçirdik sanırım daha tam iyileşmesi için zamanı var biz henüz başındayız değilmi eve geleli daha 4 gün oldu

linkdeki su makinası biliyorum çok heveslenmişdim daha önce alayım diye ama evde çok kedi var ve yaramazlar sorun yaşarım diye almadım elektrik var sanırım demi olurda kemirirlerde kablosunu falan başıma iş açarım diye ama ben içiriyorum her türlü bol bol bebek gibi besliyorumki şu an
Çok fazla yormamaya özen gösterin soğuktan uzak tutun fayanslara yatma eğlimi çok olur
Kullandığım ilaçlarıda ekliyorum buraya çok faydasını gördüm

Ekli dosyalar

• IMG_20231103_233859.jpg
    IMG_20231103_233859.jpg
    610.4 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20231103_233917.jpg
    IMG_20231103_233917.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 21

success

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok fazla yormamaya özen gösterin soğuktan uzak tutun fayanslara yatma eğlimi çok olur
Kullandığım ilaçlarıda ekliyorum buraya çok faydasını gördüm
Evet bizde bu ilaclarin bir benzerlerini kullaniyiruz sadece bizde b12 yok sorarim onu neden yok peribiyotik vermeyebilirsiniz dedi ben yine arada veriyorum ama onuda antibiyotik kullandigi icin etkilemez dedi onun yerine bize antepsin surup verdi bu migdeyi korur enazindan diye mantikli geldi banada valla inanin yanimda yatiriyorum bisey olmasin diye usumesin diye havlu atiyorum ustune ama sizde de oldumu yururken sendeliyor arka ayaklarini sanki on ayaklari gibi kullanamiyor nasil diyeyim ayaga kalkip yurumeye basladinda arka iki ayagi ön ayagindan sonra toparliyor acaba asiri zayifligindan kansizliklikdanmi korkuyorum baska bir hastaliga cevirmesin diye ama canlandi bugun daha iyi bakislari falan daha duzgun yemek yemeye basladi ama sendeleyerek yuruyor o beni huzursuz ediyor

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet bizde bu ilaclarin bir benzerlerini kullaniyiruz sadece bizde b12 yok sorarim onu neden yok peribiyotik vermeyebilirsiniz dedi ben yine arada veriyorum ama onuda antibiyotik kullandigi icin etkilemez dedi onun yerine bize antepsin surup verdi bu migdeyi korur enazindan diye mantikli geldi banada valla inanin yanimda yatiriyorum bisey olmasin diye usumesin diye havlu atiyorum ustune ama sizde de oldumu yururken sendeliyor arka ayaklarini sanki on ayaklari gibi kullanamiyor nasil diyeyim ayaga kalkip yurumeye basladinda arka iki ayagi ön ayagindan sonra toparliyor acaba asiri zayifligindan kansizliklikdanmi korkuyorum baska bir hastaliga cevirmesin diye ama canlandi bugun daha iyi bakislari falan daha duzgun yemek yemeye basladi ama sendeleyerek yuruyor o beni huzursuz ediyor
Merhabalar yürüme olayında bizdede hafif bi aksama vardı ama karnı çok çökmüştü ozamanlar şimdi davul gibi yürüyüşü düzeldi tahminimce karın ağrısı yada sindirim sorunu yüzünden olabilir iğneleri hangi ayağından oldu peki veteriner ne diyor peki bu konuda .