Kanarya Vücut Yapısı (Anatomisi)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
kanarya-vucut-yapisi-anatomisi.png

Kanarya; omurgalı hayvanlardan kuşlar familyasından, serçeler grubuna dahil olup yumurta ile ürer. Baş, gövde, kuyruk ve üyelerden ibaret dış görünüşü vardır.

Baş kısmı hafif oval olup tüylerle kaplıdır. Ön kısımda sert ve sivri koni biçiminde gaga vardır. Alt ve üst gagalar çene kemiklerinin uzamasından meydana gelmiştir. Dişleri yoktur. Üst gaganın iki yanında burun delikleri vardır. Gözler erkeklerde yuvarlak, dişilerde biraz daha beyzicedir. Perdeli gözlerdir. Başın her iki yanında kulak çukurları tüylerle kaplıdırlar. Başın nihayetinde gövdeye bağlı kısa bir boyun kısmı bulunmaktadır. Boyun mihveri etrafında başını muhtelif istikametlerde kolayca döndürebilir.

Gövde oval biçimde, arkaya doğru sivrice uzanır. Tüy ve teleklerle örtülüdür. Nihayetinde uzunca bir çatal kuyruk uzanır.

Üyeler, kanatlar ve bacaklarından ibarettir. Kanatlar kısa kalmış ön ayaklar (daha doğrusu kollar) olup gövdenin her iki yanından geriye doğru uzanmış ve tüylerle, teleklerle örtülmüştür. Kuşun uçuşunu sağlar. Ayakları orta uzunlukta ve incedir. Üst baldır kısmı tüylerle kaplı olup alt bacak kısmı sert pul tabakasile kaplı bir haldedir. Üç adedi ileride, bir adedi geride olmak üzere dört parmağı ve nihayetlerinde sert ve sivri uçlu tırnaklar vardır.

Vücut harareti 40 santigrad derecededir. İskeleti yassı, yuvarlak ve uzun kemiklerden teşekkül etmiştir. Uzun kemiklerin iç kısımları oyuk olup hava ile doludur. Kuşun hafif olmasını, uçuşunu ve havada kalışını sağlar. Baş kemikleri yassıdır. Boyun omurları ile omurga kemikleri yuvarlaktır. Omurganın bel kısmını teşkil eden ve kuyruk omurlarına kadar olan kısmı birbirine kaynamış yekpare bir haldedir. Kaburga kemikleri önde geniş göğüs kemiğine bağlıdır. Pazı, dirsek, tarak ve parmak kemikleri kanat kemiklerini meydana getirirler. Omuz ve köprücük kemikleri önde lades kemiği halinde değişiklik gösterir. Bacak ve parmak kemikleri uzun kemiklerdendir.

kanarya-vucut-yapisi-anatomisi-1.png
Sindirim organı ağız, dil, yemek borusu, kursak, mide, taşlık, ince barsak ve kalın barsaktan meydana gelmiştir. Kanaryanın dişleri olmadığından yuttuğu sert yemler kursakta ıslandıktan sonra taşlıkta öğütülüp ufalanır. Taşlık bir değirmen gibi bu yemleri öğütmekle dişlerin ödevini görür. Şayet, kuş yem ile birlikte kum yutarsa bu kumlar taşlıkta sert yemin öğütülmesi olayına değirmen taşı gibi yardımcı olurlar. Yardımcı organlar karaciğer, öd kesesi, pankreastır.

Solunum organı burun boşlukları, gırtlak, soluk borusu, sirenks yani ikinci gırtlak, bronşlar, bronşçuklar, akciğer ve hava keseciklerinden meydana gelmiştir. Sirenks denilen ikinci gırtlak, soluk borusunun iki bronşa ayrıldığı yerde bulunan sert kısım olup kanaryanın güzel ötüşünü bu ikinci gırtlak yemin eder.

Kanaryanın kalbi dört gözlüdür. Aort kalpten çıktıktan sonra sol kısma doğru döner. Böbrekleri üç kısım olup iki adettir. Sidik kanalları doğrudan doğruya dışkılığa açılır. Duyu organları gözleri ve kulaklarıdır.

Cinsel organlar erkeklerde omurganın iki yanında eşeysel bezler ve penisten, dişilerde ise sadece sol kısımdaki yumurtalık ve dışkılığa uzanan uzun bi borudan meydana gelmiştir.

Hareket organları ayakları ve kanatlarıdır. Ayakları ile kısa mesafe içerisinde sıçrayabilir. Aynı şekilde tüneğinde her iki ayağı ile birden yan sıçramalar yapabilir.

Kanatlarını yukarıya doğru açan kanaryanın kanatları altına hava dolar. Müteakip bir hareketle kanatlarını aşağıya doğru kapadığı zaman, evvelce kanatları arasına sıkışan hava, aşağıdan yukarıya ve aynı zamanda ileriye doğru bir tazyik yapar. Bu tazyik kuşun yukarıya ve ileriye doğru havalanıp uçmasına sebep olur. Yerde iken ilk harekete geçişini ayakları sağlar.

-Nurettin Iraktan
 

Banu Zorluoğlu

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
7 Eki 2019
Mesajlar
10
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Kocaeli
Kanaryaları her zaman çok sevdim hatta diğer sitenizde de yazdım bu kanarya gloster kanarya mı diye :) abimin vardı ve istemeyerek kaçırmıştım zamanında halen aklına geldiğinde bana kızar :D
 

Benzer konular