Japon Balıklarının Bakımı

Mia

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
17 Ağu 2019
Mesajlar
44
Tepkime puanı
28
Puanları
18
Konum
İstanbul
yelpaze-kuyruklu-japon-baligi-1280x720.jpg

Genellikle akvaryum hobisine ilk başlayan kişilerin beslediği balık türlerinin başında gelmektedir. Oldukça dayanıklı ve bir o kadar da narin olan bu canlılar, insanlara kolaylıkla alışabilen bir balıktır. Normalden küçük boyutlu fanuslarda bakımları günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Küçük bir akvaryum içerisinde ısıtıcı konulmadan, ortam sıcaklığı içerisinde yaşayabilirler. Eğer akvaryuma hava ve ısıtıcı takviyesi yapma imkanı bulunmuyor ise, daha az sayıda ve küçük balıkların beslenmesi önerilir.

Akvaryum İhtiyacı
Dayanıklılıkları esasında her ne kadar oda sıcaklığında ve havasız yaşama imkanları dahilinde beslenilebilse de, bu balıklar için balık başına minimum 10 litre su dolu akvaryuma ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer balık beslemeye yönelik bir hevesiniz var ise, Japon balıkları için başlangıç seviyesinde 100 litrelik bir akvaryumda beslemeye başlamanızı öneririz. Bahsi geçen 100 litrelik su dolu akvaryumda da en fazla 9-10 adet balık olmalıdır. Gerek temizlik, gerek gelişim ve beslenme açısından balıklarınızın sağlıklı büyümesi açısından bu hususlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca akvaryumunuzun taban kısmında bulunan yerin geniş olması daha iyi olacaktır.

Japon balıkları sürekli olarak su değişimine uyum sağlarlar ve bu durumu severler. Ortalama 3-4 günde bir olmak üzere akvaryuma ekleyeceğiniz 1/5 oranında su; onların daha sağlıklı ve hızlı büyümelerini sağlayacaktır. Ani su değişimlerinde hastalanma durumlarına sıklıkla karşılaşılır, bu nedenle ilave ettiğiniz suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeye özen gösterin.

japon-baligi-bakimi.jpg

Japon Balıklarının Beslenmesi
Diğer akvaryum balıklarına kıyasla daha iri ve geniş olduklarından dolayı, ince çözünürlükteki toz yemler ile beslenilmesi doğru bir tercih değildir. Balığınızın sağlığı açısından balığın kolaylıkla yutabileceği boyuttaki yemleri vermeniz tercih edilir. Ayrıca haftalık olarak bir kez canlı yem vermeniz, balığınızın gelişimine katkı sağlayacaktır. Balığınızı beslerken, japon balıkları için özel üretilmiş yemleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Günlük olarak sabah ve akşam olmak üzere 1-2 yemleme yeterlidir. Orantı olarak yemleri hazırlamanız zor olabilir, bu nedenle balığınızı gözlemleyerek maksimum 3-5 dakika içerisinde tüketebileceği kadar yemleme yapmanız, balığın günlük yem ihtiyacını giderecektir. Balığınızın çeşidine göre beslenme şekilleri farklı olabilir. Genellikle uzmanlar tarafından çeşitli yemleme yöntemi önerilir.

Japon balıklarının ortalama olarak ömrü türüne göre değişmekle beraber 3-4 ay ile 5-10 yıl arasındadır. En fazla görülen ölüm nedenleri, fazla yemleme ve ani ısı değişikliğinden kaynaklanmaktadır.
 
Son düzenleme:

Benzer konular