Felicia Kısır kedi maması

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Pammuk

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar merhaba kedime Felicia somonlu kısırlastırılmış kedi maması kullanıyorum. Kedim 1 haftadır kabız ve sanırım kabız olduğundan rahat yatamıyor. Fakat bu mamayı cok sevdi tavuk haslayıp veriyorum onu bile yemiyor, sadece somonlu mamayı yiyor.
Yaş mama verdiğimde ancak yapabiliyor ve yaparken de miyavlıyor. Acaba felicia somonlu mamdan mı kaynaklı bir kabızlık olabilir mi? Bu mamayı kullanıp böyle bir sorun yaşayan var mı?
Ayrıca kısırlastırıldiktqn sonra tuvalet miktarında azalma var bu normal mi?
Ayrıca Yaş mama vermeden önce çim vermiştim, fazla çim yemisti. O akşam önce kabız sonra cıvık şekilde tuvaletini yapmıştı. Çim yiyince tuvaletinden olduğu gibi çıkıyor çim. Acaba sindiriminde mi bir Problem var yoksa çim bütün halde mi çıkar?

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Felicia kullanııları genelde olumlu ve olumsuz olarak ayrılıyor. Ben sert dışkılama ile karşılaşmıştım ama daha 2 aylık yavru kedi için kullanmıştım. Problem sebebiniz muhtemel mama kaynaklıdır.

Mamayı cok sevmesi kalite anlamına gelmiyor, kedilerin dikkatini çeken yağ tuz gibi katkı maddeleri de sevmesine sebep oluyor. Mesela ben cipsi cok sevıyorum ama yararlı değil :D

Fazla yaş mama zamanla bağırsaklarda gevşemeye sebep olacagından kuru mamayı dışkılarken daha da zorlanmasına sebep olur, haftada 1 den fazla vermeyın.

Çim yerine malt daha iyi bir tercih bu arada.

Kısırlaşma sonrasında katı dışkıda azalma, işemesinde artış gözlemledim 2 kedimde. Genel bir durum mudur bilmiyorum bu.

Kedinizin diğer bir durumu da su icme durumu. Yediği mamanı 4 katı agırlıgında su ıcmesı gerekır. Eğer su az iciyor ise evin birkaç noktasına düzenli temizlenen su kabı koyun. ben salona koyduktan sonra su tuketımlerı en az 2 katına cıktı.

Pammuk

Hayvansever
Kedi Dostu
Felicia kullanııları genelde olumlu ve olumsuz olarak ayrılıyor. Ben sert dışkılama ile karşılaşmıştım ama daha 2 aylık yavru kedi için kullanmıştım. Problem sebebiniz muhtemel mama kaynaklıdır.

Mamayı cok sevmesi kalite anlamına gelmiyor, kedilerin dikkatini çeken yağ tuz gibi katkı maddeleri de sevmesine sebep oluyor. Mesela ben cipsi cok sevıyorum ama yararlı değil :D

Fazla yaş mama zamanla bağırsaklarda gevşemeye sebep olacagından kuru mamayı dışkılarken daha da zorlanmasına sebep olur, haftada 1 den fazla vermeyın.

Çim yerine malt daha iyi bir tercih bu arada.

Kısırlaşma sonrasında katı dışkıda azalma, işemesinde artış gözlemledim 2 kedimde. Genel bir durum mudur bilmiyorum bu.

Kedinizin diğer bir durumu da su icme durumu. Yediği mamanı 4 katı agırlıgında su ıcmesı gerekır. Eğer su az iciyor ise evin birkaç noktasına düzenli temizlenen su kabı koyun. ben salona koyduktan sonra su tuketımlerı en az 2 katına cıktı.
Teşekkür ederim cevabınız için şu tüketimi çok iyi durda zaten. Sadece kabız sorunumuz var. Mamayı değiştiririm büyük ihtimalle. Önerdiginiz kısır kedi maması var mı? Yavru kedilerde kısır kedi maması kullanılmayabilir diye duymuştum acaba doğru mu bir bilginiz var mı? Kedim 8 aylık

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz kısır ve 8 aylık ise 2 secenek var.

1 yaşına kadar (eğer kilo problemi yok ise) yavru mama kullanabilirsiniz.

Yada direk kısır mama kullanabilirsiniz.

bunu kedinizin gelişim durumuna göre yorumlamanız gerekıyor. benım 7 aylık ve 9 aylıkken kısırlaşan kedılerım gelişimlerini tamamlamıştı bu nedenle yavru yerıne kısır mamaya direk geçtim. ufak da tombikliğimiz vardı tabi :)

Kısır kedi maması olarak ben 2 kedim oldugundan ve bıraz da sokaktakı hayvanlara mama aldıgımdan ekonomık oldugu ıcın profine kullanıyorum. Ancak butceniz yeterli ise Brit Care ya da N&D Ocean Serisini önerebilirim. Özellikle tüy dökülmesi konusunda ocean serisi cogu arkadaşımı kurtardı.

Aklınızda olsun ilk mamayı 1.5 kg alıp sonra 10 kıloluk vs. halde alırsanız %60-70 ucuza denk getırırsınız.