Evde Yavru Ördek Bakımı Hakkında Her Şey

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
894
Çözümler
23
Tepkime puanı
483
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ördekler yavruyken herkese tatlı bir canlı olarak gözükebilir ama emin olun ki doğru ortamda ve şartlarda bakılmaz ise hayat sizin için çekilmez olur. Çünkü ördek daima sizi takip eder ve sizi arkadaş beller. Ancak o kadar güzel bir şey değildir. İkide bir vaklayan bir kuyruğunuzun olduğunu düşünsenize bi!! Üstelik bir kaç dakikalığına ayrıldığınızda tüm binayı ayağa kaldıran vaklamaları ile ün salar. Komşularınız şikayetçi olur, evden çıkamaz hale gelirsiniz. Hayatınız o ördeğe bağlı olur...
Tabiiki de bu abartılmış bir hikaye. Bu kadar olmaz ama bir ördeğin -bir yavru ördeğin- bir takım sorumlulukları vardır. Bir bebek gibi düşünün. Yemeğinden, suyundan, barınmasından ve sağlığından siz sorumlusunuz. O yetişip kendi güvenliğini sağlayana kadar güvenliğinden de...
Ama sevimliliğinden dolayı aldığınız minik ördeği/ördekleri doğru bir şekilde bakar büyütürseniz o mutlu siz huzurlu olursunuz, bundan emin olabilirsiniz =)...

Ben bu yazıda ördek bakımını altı parçaya ayırdım ;
- Beslenmesi
- Yaşayacağı yer
- Yaşayacağı yerin ısısı
- Bakımı/Temizliği
- Sağlık
- Diğer şeyler

BESLENMESİ

Ördekler de aynen bebekler gibi belli bir yaştan sonra bunları yiyebilirler.
Yavru ördekler gelişimin ikinci haftasında damak tatları değişmeye başlar ve sizden ek besin isterler. İlk olarak iyice haşlanmış bir yumurta (merak etmeyin yumurta tavuk yumurtası =)) onlar için iyi bir vitamin kaynağı olur.
Marul ve salatalığı ise üçüncü haftadan sonra minik minik doğrayarak verebilirsiniz.
Yavru ördek için en iyi besin ördek yemidir. Ama ördek yeminiz yoksa pilavlara katılan arpa şehriyeyi iyice küçültülüp içine biraz mısır unu, varsa tahıllı mısır gevreği, bulgur ve yeşillik ile karıştırılıp ıslatılırsa minikler için ördek yemi yerine de geçer.
Bu yemeklerin yanı sıra karpuz, kavun, marul, maydanoz, domates, ıspanak, haşlanmış nohut, haşlanmış kuru fasulye, haşlanmış patates, haşlanmış pancar, haşlanmış havuç, bezelye, ıslatılmış buğday, ıslatılmış bulgur, karpuz çekirdeği, kavunun çekirdekli ballı kısım, ekmek, mısır, yulaf ve arpa da verebilirsiniz. Tabi ki bu yemeklerin içinde kesinlikle ama kesinlikle yağ ve tuz olmayacak. Yemeklerin yanında bir kap su da olmalı çünkü ördekler yemeklerini yerken su içme ihtiyacı duyarlar. Bu saydıklarımı verirken iyice küçültülüp verin, boğazına falan kaçmasın.
Bazı ördek yetiştirenler vitamin (ya da proteindi pek hatırlamıyorum =)) takviyesi olsun diye yoğurt veriyorlar. Bu size kalmış. Bir de yeni doğmuş/bir kaç haftalık ördeklere "etlik yem" vermeyin. Çünkü bu yem yüksek miktarda protein içerir ve bu miktar daha minik olan ördeklere fazladır.

YAŞAYACAĞI YER

"Ben daha önce civciv besledim. Onun gibi küçük bir kutuda bakarım olur biter"
diye düşünmeyin. Çünkü ördek civciv gibi küçük değildir ve bu yüzden biraz daha büyük bir kutuya ihtiyaç duyarlar.
Eğer ördeğinizi terasa, balkona, ya da her hangi açık bir alana salmayı düşünüyorsanız bu fikrinizden hemen vazgeçin. Çünkü ne kadar şehir gibi bir ortam olursa olsun kedi vardır. Ve kediler bu miniklerinizi yemeye çok meraklılar. Zaten köydeyim yaşayanlara diyecek sözüm bile yok, sarsar, şahin, tilki ne ararsan var. Neyse asıl konuya döneyim, eğer bu yavruları kedinin ulaşamayacağı bir yere koysanızda, üstü açık olduğu sürece tehlikededir, çünkü kedilerden daha kurnaz bir canlı var : kargalar!! Evet kargalar da ördeklerin can düşmanlarıdır. Yani yavrucukların hayatta kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri açık alanda bakmamak gerekir.
"Peki tamam büyük bir kutuda kapalı bir ortamda bakacağız. Bu kadar mı?" dediniz duyar gibiyim. Tabiki de bu kadar değil. Sıra kutunun içinde ne olacağına geldi. Birincisi kutunun içerisinde su olmamalı. Unutmayın ki şu anda bahsettiğim şey "yavru" ördek. Yani ıslanırsa çabuk hasta olabilir demeye çalışıyorum.
Peki kutu nasıl olmalı, kutu neyden yapılmalı? Kutu küçük olmadığı sürece istediğiniz şekilde olabilir; tel, tahta, strafor, karton... neyden yapabiliyorsanız ya da elinizde ne varsa, hiç fark etmez. Ama dış etkenlerden korumalı ve sağlam olmalı. Pislikleri kutunun altına geçmemesi için ve kolay temizlenmesi için kutunun altına bir şey sermeniz gerekir. Gazete, kağıt, karton farketmez. Ama talaş gibi ya da saman gibi yavruları rahatsız edecek bir şey olmamalı. İsterseniz kartondan viyol (yumurta kutusu) bile koyabilirsiniz, bu size kalmış bir şey.
Kutu çok büyük olmayacak, çok ta küçük olmayacak, içine su koyulmayacak, sağlam olacak, altına bir şey serilecek. Hepsi tamam şimdi geldik ısıya...

YAŞAYACAĞI YERİN ISISI

Çoğu kanatlıların ter bezi olmadığı için susuz kalamıyorlar. Sıcak bir yerde de bu yüzden ölüyorlar. Soğuk bir yerde de tahmin ettiğiniz gibi hastalanarak.
Eğer aşağıdaki belirtiğim sıcaklıklara uyarsanız sorun falan olmaz.
Aslında bu ısı işi biraz karmaşık =/. Bu konu hakkında iki bilgi buldum:
Bir haftalık yavrular 33-28 C°arası, iki haftalıklar 26-18 C°, üçü haftalıklar ve daha büyükler 18-16 C° arası sıcaklıkta yaşamalı. Gördüğünüz gibi yaşları büyüdükçe ısı azalıyor.
İkincisi de ilk on gün 34 C° olmalı. Bundan sonraki her hafta azar azar düşürülerek altıncı hafta 20 C° getirilmeli. Bunda da gördüğünüz gibi sıcaklık daha fazla. Siz hangisini uygulamak istersiniz bilmem ama birincisi daha iyi çünkü onda net bir şekilde açıklamış.
Ek olarak şunu da söyleyim, yavrular bir aylık olduktan sonra yazın ve sıcak havalarda ısıtmaya gerek kalmaz. Soğuk günlerde ise 18 C° olması yeterli olur.

TEMİZLİĞİ

Ördekler temizliğini aslında kendileri yaparlar. Kuyruklarının hemen üstünde bulunan bezeden yağ ve toz alarak onları hiç üşenmeden her bir tüyüne sürerler, bi nevi krem gibi düşünün ;) . Ama bu yetmez, onların yüzebileceği bir su da lazım. Ve bu su büyük bir leğende ona tahsis ettiğiniz bir su ise düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu konuyu küçümsemeyin. Ördeklerin gerçekten yüzmeye ihtiyaçlarına vardır.
Ördeğiniz daha yavru iken sizin onu sık sık yıkamanız gerekir. Yıkadıktan sonra temiz bir örtü ile kurulayın, iyice kuruyana kadar sıcak bir ortamda kalması gerekir, yoksa hasta olur.

SAĞLIĞI

Bu konu tahmin edebileceğiniz gibi çok uzun bir konu. Üstelik bu bilgiler genelde ciddi sayıda hayvan besleyenlere uygun olarak yazılmış. Yani tabiki de tedavisi aynı ama sürekli hayvanlar ile ilgilenmezler. Ama siz her saat
görürsünüz.
Hastalıklar genellikle ölümcüldür. Bir ishal ya da soğuk algınlığı bile tedavi edilmez ise ölüme neden olabilir. Tabi bu durumda en mantıklısı hastalık gelmeden önce önlemler almaktır. Bunlar yaşadığım yerin temiz tutulması en önemli unsurdur. Sadece yaşadığı yer ile sınırlı kalmayın, yemi, içeceği su, yüzeceği su temiz olmalı.
Ayrıca en iyi ve etkili tedavi ise aşıdır.
Hastalıkları başlıca iki grupta inceleyeceğim:

A- Mikroorganizmalardan ileri gelen bulaşıcı hastalıklar:

Kanatlı hayvanlar arasında mikroorganizmaların sebep olduğu bulaşıcı hastalıklardır. Bulaşıcı olan hastalıklar kendilerine uygun ortam bulduklarında hayvanlar arasında kolayca yayılarak salgınlar meydana getirir ve büyük kayıplara sebep olurlar. Bu hastalıkları dört grupta inceleyebiliriz:

1- Bakteriyel hastalıklar:

a) Kanatlı tifosu
b) Kronik Solunum Sistemi Hastalığı – CRD
c) Inf. Synovitis - Ms
d) Kolibasillozis

2- Viral hastalıklar:
a) Newcastle - ND
b) Marek- MD
c) Gumboro - IBD
d) Enfeksiyöz Bronşitis - IB
e) Egg Drop Syndrome – EDS/76
f) Çiçek

3- Mantar hastalıkları,

4- Paraziter hastalıklar:
a) Koksidiyoz
b) Tavuk askariyazisi
c) Histomoniasis
d) Dış parazit

B- Mikroorganizmalardan ileri gelmeyen,bulaşıcı olmayan hastalıklar :
Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz:

a-Beslenme hastalıkları
b-Zehirlenmeler
c-Kalıtsal hastalıklar

Tüm bu hastalıklarının tedavisi çok uzun olduğu için size bu kadar yapabileceğim . Bu hastalıkları ayrıntılı bir şekilde inceleyen siteler var. İsterseniz oralardan bakabilirsiniz. =)

Ördeğinizin salça gibi kırmızı bir dışkısı var ise bu çok fazla karpuz yediğinden kaynaklanıyor olabilir. Siz de yerseniz sizin de olur =) .
Eğer ördeğinizin ishal olduysa bunun iki üç sebebi vardır. Bunlardan biri böbrek rahatsızlığıdır. Hasarlı böbrek büyük oranda idrar üretir. Dışkılamadan önce "gaita" adında bir şey ile karışıp daha sıvı bir hale gelir.
İkinciyi ise "koksidiyozis" dir. 10 haftadan küçük kanatlılarda görülen, kanlı ishale neden olan ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilen önemli bir hastalıktır. "Eimeria ya da İsospora türündeki protozoanların bağırsak mukozasını yıkımı sonucu meydana gelir" yani "bağırsak, safra kanalı ve karaciğer dokularında asalak olarak yaşayan bir parazit ya da bağırsak hastalıklarına neden olan bir parazit gibi tek hücreli canlıların bağırsak tabakasına zarar verme sonucunda meydana gelir".
Diğerleri ise parazitlerden, virüslerden ya da bakterilerden kaynaklanırlar.
Tedavisi için posalı ve lifli yiyecekler verilmeli. Yoğurt, havuç, pirinç lapası, elma ve elma sirkesi de yedirebilirsiniz.
Ördeklerde ayak yamulmasını diye bir hastalık vardır. Bunun nedeni sürekli kapalı orta kalması ve dolaşmamasıdır. Bunu önlemektir için yemine biraz mermer tozu ve minaral katabilirsiniz. Ama kalsiyum verecekseniz tem başına vermeyiniz. Çünkü ördeğe tek başına verildiğinde faydadan çok zarar verdiği için tek başına kalsiyum katmananız gerekir.
Ama şunu söylemeliyim ki bu hastalıklardan korunmanın en kolay yolları
– Her zaman temiz su tüketimi
– İyi ve kaliteli yemlerle beslenmesi
– Yemlerin depolama ve saklanmasında en uygun koşullar sağlanmalı, tarihi geçen yemler kullanılmaması
- Yüzdüğü suyun daima temiz olması
- Yaşayacağı yerin uygun boyutlarda olması, hava alması, temiz ve kuru olması, sıcak olması yani kısaca iyi bir ortam olması
- Ve kirli ortamlardan ya da canlılardan uzak tutulmasıdır.

(Eğer hasta olduysa iyileştirmenin en kolay yolu ise anlayan bir veterinere götürmektir ;))

DİĞER ŞEYLER


Rengi daha parlak olur.
Ördeklerin düzenli olarak dolaşması ve ayaklarını çalıştırması gerekir. Bunun yanı sıra güneş ışığına da ihtiyaçları vardır.
Ördek tek başına bakıldığı zaman çok viklediğinden ve sürekli sizle olmak istediğinden dolayı yanına bir arkadaş daha almanızda fayda var. Ama şunu belirtmeliyim ki arkadaşı daha yavru iken almanız lazım, çünkü dediğimde gibi büyüyünce hırçın oluyorlar ve yavruları ya da kardeşleri (yani kendi soyundan birileri) dışında diyer ördekler ile kavga edebiliyorlar.


Ördekler hakkında umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Ben de yakında iki minik sahiplenmek istiyorum. En kısa sürede kutusunu yemini vesairesinin resmini atarım.=)
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
@Sultanım, çok güzel bir yazı dizisi olmuş elinize emeğinize sağlık. Ördekler hakkındaki tüm bilgilerinizi bize olabildiğince samimi bir biçimde aktarmışsınız 😇🙏🏻
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
894
Çözümler
23
Tepkime puanı
483
Puanları
63
Konum
İstanbul
@Bengü çok teşekkürler😊. Hiç bir yerde doğru düzgün ördek bakımı anlatılmamış. Ben de tüm bilgileri toplayıp bir konu yazayim dedim 🙃
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
@Sultanım, çok iyi düşünmüşsünüz emeğinize sağlık, eğer ileride ördek besleme gibi bir düşüncem olursa bu bilgilerden yararlanacağım. :)
 

Esranur

Hayvansever
Diger Dostu
Katılım
1 Tem 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul
İyi günler bnde yavru ördek fek alıcam peki evde gezerken pisletir mi yada kucağıma alınca dışkısını yapar mı
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
894
Çözümler
23
Tepkime puanı
483
Puanları
63
Konum
İstanbul
Evet @Esranur, ördekler dışkılarını tutmazlar ve gezinirken bile dışkılarlar.
 

Sua1

Hayvansever
Diger Dostu
Katılım
25 Ağu 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Türkiye
Merhabalar . Ördeğim 2 haftalık ve bugün hastalandı veterinere götürdüm iğne vurdu ve ilaç verdi . Ama şu an ördeğim yem yemiyor sadece su içiyor çok halsiz dışkısı sadece sulu geliyor. İğne vurulduğu içindir diyorum ama yem yememesi kötüye gittiğini mi gösteriyor ? Ve bir de ördeğin kucağa alınması kucağa alışması sağlığını kötü etkiler mi ? Şimdiden teşekkür ederim 🥺
 

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,318
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Merhabalar . Ördeğim 2 haftalık ve bugün hastalandı veterinere götürdüm iğne vurdu ve ilaç verdi . Ama şu an ördeğim yem yemiyor sadece su içiyor çok halsiz dışkısı sadece sulu geliyor. İğne vurulduğu içindir diyorum ama yem yememesi kötüye gittiğini mi gösteriyor ? Ve bir de ördeğin kucağa alınması kucağa alışması sağlığını kötü etkiler mi ? Şimdiden teşekkür ederim 🥺
Bunun için ayrı bir başlık açmanız gerekmektedir. Size daha iyi bir forum hizmeti sağlamak için başlığın konu dışına çıkmasına izin veremiyoruz.
 

Benzer konular