Betta Balığı Hakkında

sedatyagci34

Hayvansever
Balik Dostu
Katılım
14 Mar 2020
Mesajlar
22
Tepkime puanı
32
Puanları
13
Konum
İstanbul
BETTA BALIĞI HAKKINDA

⚫️Coğrafik kökeni Asya, ve Latince adı ''Betta splendens'' olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda bir akvaryum balığı olarak bilinen Betta balıkları, özellikle erkeklerin yüzgeçlerinin ve kuyruklarının görkemli güzellikleriyle pet-shop'larda hemen göze çarparlar.Kendi türlerine davranışı aşırı agresif ve diğer türlere ise davranışı orta derecede agresif olduğu için bu balıklar genelde yalnız başlarına beslenirler.
🔴Yalnız başlarına beslenmeleri gerektiğinden ve uç şartlarda bile ölmediği için bu muhteşem balıklara öncelikle bilinçsiz pet-shop sahipleri ve bilinçsiz akvaryum meraklıları büyük haksızlık etmektedirler. Zaten eğer bir pet-shop'a Betta balığı almak için gittiğinizde bu balıkların küçük pet bardaklar içerisine adeta ''sıkıştırılmış'' olduğunu görürsünüz.Pet bardaklarda, kavanozlarda veya fanuslarda uzun süre yaşayamazlar. Bu şartlar altında bu narin balıklar, çoğu akvaryum balığının ölümünde ana etken olan strese maruz kalırlar.
⚫️Bettaların doğal yaşam alanları; sık bitki örtüsüne sahip bataklıklar, yavaş akan veya tamamen durgun sulardır. (Sığ ve nispeten kirli sular, daha büyük balık türlerinin ve büyük boyutlu diğer sucul yırtıcıların yaşamasını zorlaştırır. Ayrıca, sık bitki örtüsü bettaları kuşlar ve sürüngenlerin dikkatli gözlerinden saklar) Betta'lar bu bölgelerdeki sularda yeterince oksijen bulamazlar. Bu balıkların milyonlarca yıl boyunca, sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan, labirent adı verilen ek solunum organları evrimleşmiştir. Labirent organları sayesinde bu balıklar, havadaki serbest oksijeni solunum için kullanabilirler. Ve bu sayede az oksijenli, bulanık, kirli sularda bile yaşamlarını sürdürebilirler. Diğer çoğu akvaryum balığında bu şekilde bir solunum sistemi gelişmediği için oksijensiz suda çabucak ölürler.
🔴Öncelikle bu balıklar bir akvaryumda yalnız başlarına bakılmalıdırlar. Agresif balıklardır ve diğer balıklarla mutlaka kavga ederler. Bu özelliklerinden dolayı dünyanın farklı yerlerinde bilerek ''Betta Dövüşleri'' yaptırılmaktadır ve bu son derece yanlış bir davranıştır. Çünkü bu kavgaların sonunda mutlaka bir Betta ölür.
⚫️Önemle belirtelim ki Betta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Bu balıklar ne kadar geniş alan olursa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. İyi bitkilendirilmiş, küçük veya orta büyüklükteki akvaryumlar, (25-30 Litre) Bettalar için uygun olur. Her akvaryum balığı için, hacim ne kadar büyükse o kadar iyidir. İsteğe göre (genelde önerilmez) Betta akvaryumlarına şelale filtre konulabilir. Filtreler özellikle, suyu çok hareketlendirmeyen filtreler olmalıdır. Çünkü Betta'lar hareketli ve dalgalı suyu sevmezler.
🔴Betta çiftleştirmek için akvaryuma dişi Betta koymak yine çok yanlış bir davranıştır. (Balıklardan biri ölür) Çünkü Betta üretimi sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Betta üretimi, tecrübeli akvaristler tarafından gerçekleştirilir. Tecrübesiz ve bilgisiz bir şekilde Betta üretimi yapılmaya çalışılırsa, bu Betta'ların ölümüne sebep olur.
⚫️Betta balıklarının, diğer akvaryum balıklarının gerçekleştirmediği tuhaf bir tepkisi vardır. Eğer bu balıklar aynada kendilerini görürlerse çok sinirlenirler ve ''aynadaki'' balığa saldırmaya çalışırlar. Bunu yaparken görsel açıdan inanılmaz hoş görünürler. Yüzgeçlerini açarlar ve renkleri daha çok belli olur. Ayna egzersizi balığın sağlığı açısından da önemlidir. Her gün sabah-akşam 5'er dakika ayna egzersizi, hem balığın fiziksel açıdan zinde kalmasını sağlar hemde bunu izlemek çok hoş olur. Fakat ayna egzersizi süresini çok abartmak, balığın stres yapmasına sebep olur ki bu kesinlikle önerilmez.
 
Son düzenleme:

Zuzu

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2020
Mesajlar
144
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Yaş
35
Konum
İzmir
@sedatyagci34, Güzel bir bilgilindirme yazısı olmuş. Teşekkürler. Ama bu güzellikleri bile kullanıp dövüştürenleri duymak üzdü beni. Çok bencil canlılarız.
 

sedatyagci34

Hayvansever
Balik Dostu
Katılım
14 Mar 2020
Mesajlar
22
Tepkime puanı
32
Puanları
13
Konum
İstanbul
@sedatyagci34, Güzel bir bilgilindirme yazısı olmuş. Teşekkürler. Ama bu güzellikleri bile kullanıp dövüştürenleri duymak üzdü beni. Çok bencil canlılarız.
Malesef bazı ülkelerde bu dövüşler devam etmektedir. Zamanla Betta hakkında daha fazla bilgi ve görsel paylaşımlar yapacağım beğenmenize sevindim 🙏
 

Benzer konular