2 Kediyi birbirine alıştırma

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kensie

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar arkadaşlar 1 ay arayla iki tane kedi sahiplendim ikisi de yavru ve biri diğerinden bir kaç ay büyük. Bunlar birbirlerine alışmıyorlar, sürekli kavga ediyorlar. Bıktım artık bu durumdan. Uyurken birini kafese koyuyorum ve çıkmak için miyavlıyor, doğal olarak. İkisi de birbirine saldırıyor. Bunları nasıl alıştırırım ? Aylardır beraberler ve beraber büyüdüler ama alışmıyorlar. İkisi de erkek. Ne yapayım? Çözüm yolu nedir? N'olur yardım edin imdat artık ya.

Son düzenleme:

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
İkisini de farklı odalarda tutun. Birbirlerini unutsunlar. 1 hafta sonra falan, ilk önce koku alıştırması yapın. Sonra birini kafese koyup yanyana koyun. 15-20dk gorussunler. 1 hafta kadar buna devam edin süreyi ufak ufak artırarak. Sonra alisirlar diye düşünüyorum.
Bu konuda @arn baya bilgili. O da yardımcı olabilir :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Selam :D
1ay önce benzer bir deneyim ile uğraştım, şiddetli geçimsizlik yaşadık.
Yazdıklarım tamamen benim yöntemim, belki hatalı birşey vardır ama bende ise yaradı.
Iki kediden birisini sakin topcase kafes vs. Koyup birbirlerine getirmeyin çünkü direk güç üstünlüğü moduna giriyorlar ve emin olun daha kötü oluyor.
En iyi yöntem yanyana 2 odaya koymanız. Zaten kapı altından sürekli koklama moduna giriyorlar temas da olmadığından kokuya on hazırlık yapıyorlar.
Ilk 1 hafta aynı yere koymayın 5 dk dan fazla.
Eski kedi evi sahiplendiği için belli bir odası varsa onu atıp diğerini almayın ayrıca
Hergun yataklarını ve kaplarını değiştirin birbirlerininkini kullansınlar. Benkmkinde parazit problemi olduğundan ben yataklarına serdigim havluyu degistirdim.
Olayın yumuşadığını anlayacağınız en basit şey elinizde diğer kedinin kokusu varken size tissslamayi azaltması. Ben bu noktaya gelince iki kediyi aynı odaya saldım.
Ilk dövüştüler sonra sakinlediler. Ilk başta ayarsız olduğu için oynadıkları oyun size kavga gibi de gelebilir.
Şimdi öyle kankalar ki dün dış parazit serumu nedeniyle odaları ayırdim da sabaha kadar ikiside ağladı

Kensie

Hayvansever
Kus Dostu
Selam :D
1ay önce benzer bir deneyim ile uğraştım, şiddetli geçimsizlik yaşadık.
Yazdıklarım tamamen benim yöntemim, belki hatalı birşey vardır ama bende ise yaradı.
Iki kediden birisini sakin topcase kafes vs. Koyup birbirlerine getirmeyin çünkü direk güç üstünlüğü moduna giriyorlar ve emin olun daha kötü oluyor.
En iyi yöntem yanyana 2 odaya koymanız. Zaten kapı altından sürekli koklama moduna giriyorlar temas da olmadığından kokuya on hazırlık yapıyorlar.
Ilk 1 hafta aynı yere koymayın 5 dk dan fazla.
Eski kedi evi sahiplendiği için belli bir odası varsa onu atıp diğerini almayın ayrıca
Hergun yataklarını ve kaplarını değiştirin birbirlerininkini kullansınlar. Benkmkinde parazit problemi olduğundan ben yataklarına serdigim havluyu degistirdim.
Olayın yumuşadığını anlayacağınız en basit şey elinizde diğer kedinin kokusu varken size tissslamayi azaltması. Ben bu noktaya gelince iki kediyi aynı odaya saldım.
Ilk dövüştüler sonra sakinlediler. Ilk başta ayarsız olduğu için oynadıkları oyun size kavga gibi de gelebilir.
Şimdi öyle kankalar ki dün dış parazit serumu nedeniyle odaları ayırdim da sabaha kadar ikiside ağladı
Cevabınız için teşekkür ederim. Kedilerim hiç tıslamıyorlar ve zaten sürekli birbirlerinin yattığı yerde yatıyorlar yani kokularını alışıklar. Zaten ilk başlarda ayrı ayrı odalara koyuyorduk halen bazı zamanlar öyle yapıyoruz. Ve odaya koyduğumuz zaman dışarıda olan kedi odanın önünde oturup miyavlıyor. Aynı şekilde kafese koyduğumuz zamanlarda da diğer kediyi görünce kafeste kalmak istiyor ama kedi odadan çıkıp başka yere gidince kafesteki kedi de çıkmak istiyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Dediğim gibi kafes kısmını bence boşverin, bende herşeyi daha kötü yapmıştı.

kafes dediğiniz enfeksiyon / dogumlarda kullanılan büyük kafesler mi yoksa bildiğiniz topvcase mi?

Birisini serbest bırakıp ötekini kafese koyarsanız ve tüm gece öyle bırakırsanız ortamın gerilmesi son derece normal bence :)

Bu arada anlattıgınız kadarıyla olayın kavga olmama ihtimalini düşünüyorum. Yeni alışmaya başlayan tüm hayvanlar daha önce sosyal bir ortamda bulunmadıysa karşı tarafa nasıl davrancağını bilmediğinden sert hareketler yapabilir.

Ben kavga ediyorlar sandım hep, sonra fark ettim ki daha karşı tarafın canı acıma noktasını keşfetmedikleri için sert oynuyorlarmış.
youtube da aradaki farkı anlatan videolar var izlemenizi tavsiye ederim.