Yavru kedi için çubuk(stick) önerisi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Aslında @Arndiol çok güzel açıklamış ama ben de kısaca toparlayayım. :)
Kediniz için ek takviye yaparken hangi ihtiyacını karşılayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Fazladan vitamin-mineral takviyesi yapmadan önce kedinizin vitamin eksikliğinin olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer kediniz vitamin eksikliği yaşamıyorsa verdiğiniz her takviye ona yarardan çok zarar olarak dönecektir. Acana, Orijen gibi yüksek kalite markalar kullanacaksanız multivitamin desteğine ihtiyacınız kalmaz. Royal Canin gibi orta kalite mamalar kullanacaksanız düzenli olarak kan tahlili yaptırmalı ve vitamin-mineral eksikliği olup olmadığını takip etmelisiniz. Multivitamini kullanım talimatına göre vermek daha doğrudur, bu yüzden çok kesin bir cevap vermek istemiyorum. Genelleme yapacak olursam, günlük olarak fındık büyüklüğünde veya 3-4 günde bir çay kaşığı kadar verilmesi daha doğru olur. Yine de multivitaminin içeriği ve kalitesi verilecek miktarda oynamalara sebep olabilir.

Stick-ödül maması-kedi yoğurdu gibi besinler günlük beslenmede değil, haftalık-aylık beslenmede yer almalıdır. Ödül maması haftada bir kez oyun oynarken kullanılabilir. Stick de ödül maması yerine geçer, üzerinde bulunan çizgilerden kopararak oyuna dahil edebilirsiniz.
Kedi yoğurdunu ise pek tavsiye etmiyorum. İçinde şeker olduğu için kedi yoğurdu yerine ev yoğurdu verebilirsiniz. Şimdilik hazır takviyelerden biraz uzak durmanızı öneririm.
Kedinize takviye yapmayı direkt bırakmanız pek doğru olmaz. Her gün günlük rutininizden daha az miktarda takviye yaparak kullanımı azaltın, takviye kullanmayı tamamen bıraktıktan sonra da bir veteriner hekime gidip genel kontrollerini yaptırın, eğer kedinizde takviye yapılması gereken bir durum söz konusuysa multivitamin, kalsiyum takviyesini yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu tarz takviyeler yerine et, balık, sakatat, kefir gibi gıdalar vermenizi öneririm. Takviyelerin faydası olduğu gibi zararı da olabiliyor. Tüy topu engelleyici malt dışında bir takviyeyi düzenli olarak kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben açıkçası durumun böyle olduğunu bilmiyordum. Ben b12, d, c ve tüm vitaminleri içeren hap olmak üzere 4 hap kullanıyorum günde. Havalarda soğuk olduğu için güçlü olsun diye bol bol vitamin vereyim dedim zararlı olabileceğini hiç düşünmemiştim. Bundan sonra dediğiniz gibi azalta azalta bırakırım. Beni cezbedende ürünlerin arkasında yazılanlardı, ödül mamasında mesela günde 9 tablet verilebilir, sticksde günde 1 adet verilebilir yazması oldu.

Ortalama günde 2 saat oyun oynuyoruz bende arada veriyordum.

Multivitaminin arkasında günde 6cm yazıyor.

Et ve balık vermeye çok çekiniyorum bazen benim bile midemi bozuyorlar, öyle bir ete yada balığa denk gelirse hastalanır diye korkuyorum.

Birgün malt, bir gün multivitamin vereyim o zaman. Tabletide günde 1 tane, sticks ve yogurduda haftada 2 kere vereyim. Sizce uygun mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Takviyeleri tek başına kullandığınızda arkadaki talimat geçerlidir ama siz tek takviye kullanmadığınız için hepsinden az vermeniz gerekiyor. Şu anda günlük 1 stick 2 kapsül ve yoğurt verdiğinizi yazmışsınız. Günde bir bütün stick vermek yerine 1 kare stick, 1 kapsül ve 1 çay kaşığı yoğurt verebilirsiniz. 3 gün bu şekilde ilerledikten sonra yarım kare stick, yarım kapsül ve yarım çay kaşığı yoğurt şeklinde azaltabilirsiniz. 1 haftanın sonunda tamamen takviyeleri bırakmış olursunuz. Tüy topu engelleyici maltınız elinizde varsa onu düzenli kullanmaya devam edebilirsiniz. Dediğim şekilde yapmanız daha doğru olur. Sonra da bir veteriner hekime götürüp genel kontrollerini yaptırmalısınız. Söylediğiniz şekilde vermeye devam ederseniz yine kediniz zarar görecektir.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
İçimde merak kaldığı için, veterinere götürdüm. Veteriner dışkı sıklığını, iştahını sordu cevapladım. O zaman muayene edip strese sokmanın bir anlamı olmadığını ama çok fazla ürün verdiğimi bir süre sadece malt vermemi söyledi. 2 hafta 2 günde 1 olmak üzere sadece malt vereceğim, ondan sonrada arada bir ödül kapsülü vereceğim. Diğer ürünlere gerek olmadığını belirtti. Galiba hayvanı mutlu etmek isterken ona zarar vermeye başlamışım artık daha dikkatli olacağım.

Erkenden bunu fark etmeme sebep olduğunuz için teşekkür ederim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yardımcı olabilmemize sevindim ;) en azından herhangi bir sorun olmadan önüne geçebildigimizi umuyorum.
Cocugun mutlu uzun bir ömrü olsun

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben her sabah 1 stick, akşam taradıktan sonra 2 kapsül gimcatin kitten vitaminli ödül maması, yatmadanda gimcatin yoğurdundan veriyorum fazla mı? kapsül bazen günde 7-8e çıkıyor.

ama tüketim kılavuzunda hergün 1 stick, 9 kapsül ödül maması ve 2 çay kaşığı yoğurtta ideal yazıyor.
Çok fazla değil mi? Ödül pudingleri de çubukları ya da tabletleri de haftada en fazla birkaç defa verilmeli. Gimcat çok pahalı diye ben Reflex çubuk alıyorum ama o bir çubuğun tamamını asla vermem, çubukta çizgi çizgi ayrımlı yerlerden bir tane, çok isterse iki tane koparıp veriyorum, çoğunlukla da veteriner gidiş dönüş rüşveti niyetine... 5 gr lık bir çubuğu iki haftada tüketmek daha iyi olur gibi bence... Veterinerim ödülün gereksiz olduğunu söylüyor. Sadece belirli durumlarda rüşvet niyetine... Kuru ve yaş mama dışında asıl gerekli olan tek bir şey var, o da malt ya da çim kullanmak. Maltta da fazla abartmamakta yarar var tabi, ben haftada bir-iki kez, pakette yazdığı kadar veriyorum. Ödülün de maltın da fazlası böbreklere zarar. Maltta paket arkasında yazandan fazlasını vermeyin, ödülde de paket arkasında yazana uymayın, çok ticari ve gereksiz bir ürün olduğu için arkasında yazandan daha azını verin.