Süt Ineği Bakımı Nasıl Olmalı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

dogu1940

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar kolay gelsin. Hayvancılıkta yeni birisiyim ve aklımda çok fazla soru var. Bunlar ile ilgili tecrübeli kişilerden yani sizlerden fikir almak istedim. Şimdi İnek, düve, buzağı vs. leri günde 2 hatta yapılabiliyorsa 3 öğün beslenilebileceğini öğrendim. Şimdi benim elimde 15 dönüm tarla var. 5 dönümünü yonca ekmiştim geçen seneden bu sene de devam ettirmek istiyorum. Mısır silajını satın almayı planlıyorum. Kalan 10 dönümüne de buğday ekmiştim malum hasat zamanı biçim yapıldı samanımı ve buğdayımı da aldım. şimdilik elimde bunlar var. Süt yemi düve yemi vs. bunları zaten alacağım. Toparlamak gerekiyorsa elimde; BUĞDAY, MISIR SİLAJI, YONCA, SAMAN VE FABRİKA YEMLERİ var. Bunları 2 öğünde vermeyi düşünüyorum. Sırası nasıl olmalı ne kadar verilmeli yani sabah hayvana önce saman sonra silaj sonra yonca gibi mi(örnek verdim) ve ne kadar verilmeli bunun hakkında sizin bilginize danışmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla işte inek için 100 kg ağırlığa 2kg kuru ot verilmesi gerektiğin falan gördüm bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: BZC

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba hoş geldiniz :)

Forumda bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa eğer sizlere cevap verecektir. Ben araştırma yapıp size döneceğim ancak alacağınız ineklerin cinsleri bu konuda çok önemli. Süt için mi yoksa besi için mi düşünüyorsunuz, ancak yazdıklarınıza göre süt için bu işi yapacaksınız gibi duruyor.

Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla sizin dediğiniz gibi 100kg için 2-3kg kuru ot verilir. Sabah, ilk ana yem öğünü ve ikinci ana yem öğünü olarak üç öğün verildiğini biliyorum.
  • Suya sürekli erişmeli ve sabahları özellikle ilk öğünden önce temiz su sağlanmalı
  • Sabahları ilk öğün olarak saman verilip lif ihtiyacı karşılanır böylece sindirim sistemini düzenler
  • Öğleden sonra mısır silajı ve yonca verilebilir. Enerji ihtiyacı için. (Günlük 5-10kg mısır silajı ve yonca gibi)
    • Ayrıca süt inekleri için mineral ihtiyacı çok önemlidir. Yonca, baklagiller ve öğütülmüş kireçtaşı kalsiyum kaynağı olarak kullanılır.
  • Fabrika yemleri kullanırsanız üreticiler tarafından belirlenmiş ve önerilen miktarları bulabilirsiniz
  • Vitamin ihtiyacı için vitamin tozları içeren karma yemler hazırlayabilirsiniz.
Ancak size tavsiyem periyodik bakımlarını yapacak ve bu alanda bilgili bir uzmandan danışmanlık almanızdır. Hem düzenli kontrollerini yapar hemde size doğru tavsiyelerde bulunur.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
Tarım ve orman bakanlığının bu konuyla ilgili bir broşürü var. Mutlaka okumadıysanız bir inceleyin.

dogu1940

Hayvansever
Kopek Dostu

Forumda bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa eğer sizlere cevap verecektir. Ben araştırma yapıp size döneceğim ancak alacağınız ineklerin cinsleri bu konuda çok önemli. Süt için mi yoksa besi için mi düşünüyorsunuz, ancak yazdıklarınıza göre süt için bu işi yapacaksınız gibi duruyor.

Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla sizin dediğiniz gibi 100kg için 2-3kg kuru ot verilir. Sabah, ilk ana yem öğünü ve ikinci ana yem öğünü olarak üç öğün verildiğini biliyorum.
  • Suya sürekli erişmeli ve sabahları özellikle ilk öğünden önce temiz su sağlanmalı
  • Sabahları ilk öğün olarak saman verilip lif ihtiyacı karşılanır böylece sindirim sistemini düzenler
  • Öğleden sonra mısır silajı ve yonca verilebilir. Enerji ihtiyacı için. (Günlük 5-10kg mısır silajı ve yonca gibi)
    • Ayrıca süt inekleri için mineral ihtiyacı çok önemlidir. Yonca, baklagiller ve öğütülmüş kireçtaşı kalsiyum kaynağı olarak kullanılır.
  • Fabrika yemleri kullanırsanız üreticiler tarafından belirlenmiş ve önerilen miktarları bulabilirsiniz
  • Vitamin ihtiyacı için vitamin tozları içeren karma yemler hazırlayabilirsiniz.
Ancak size tavsiyem periyodik bakımlarını yapacak ve bu alanda bilgili bir uzmandan danışmanlık almanızdır. Hem düzenli kontrollerini yapar hemde size doğru tavsiyelerde

Ancak size tavsiyem periyodik bakımlarını yapacak ve bu alanda bilgili bir uzmandan danışmanlık almanızdır. Hem düzenli kontrollerini yapar hemde size doğru tavsiyelerde bulunur.
Merhaba, hoş buldum teşekkür ederim. Söylediklerinizi not aldım. Zahmet edip araştırdığınız için çok teşekkür ederim.
Tarım ve orman bakanlığının bu konuyla ilgili bir broşürü var. Mutlaka okumadıysanız bir inceleyin.

Bu broşürü okumuştum ancak yeterli bilgiye ulaşamadım. Bana biraz daha net yani sayısal verilerin olduğu bir makale lazım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: BZC