Pomeranian Boo

Sugar Gliderlar Hangi Hastalıklara Yakalanır?

1180x200 Reklam Alanı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,846
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,314
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Sugar gliderlar iyi bakılmadıklarında bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bunlardan en sık rastlananları ise şunlardır:

Parazitler:
Kirli yerde bakım, başka bir canlıdan veya dışarıdan temas yoluyla geçebilmektedir. Sugar gliderınıza salam, sosis gibi besinler de parazite yol açabilir. Sugar
1588804167716.png
gliderınızın parazit kapmaması için dışarıdan geldiğiniz eşyaları onunla buluşturmamalı, sağlıksız besinlerden uzak durmalısınız.

Obezite:
Sugar gliderınızı gereğinden fazla beslemek, gramajla beslememek, diyeti dışında besinlerle beslemek veya diyetlerinde böcek miktarını fazla tutarak besleme yapmak obeziteye sebep olabilmektedir. Gün içerisinde dar ve hareket yeteneği kısıtlı bir yerde sugar gliderınızı hapsetmek de aynı şekilde obeziteye davetiye çıkaracaktır. Obeziteye yakalanan bir sugar glider doğasında olduğu gibi uçamayacak, hareket edemeyecektir. Kalp ve karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kalsiyum Eksikliği
Uzun süre kalsiyum eksikliği çeken sugar gliderlar felç geçirebilirler. Sugar gliderınızın son günlerde halsiz olduğunu ve hareket kabiliyetinin azaldığını düşünüyorsanız geç kalmadan kalsiyum takviyesine başlamalısınız.

Kabız:
Sugar gliderınız uzun süredir kaka yapamıyorsa, midesi dokunduğunuzda sertse kabız olmuş olabilir. Diyetlerinde tahıllı besinlere az yer vermek sugar gliderınızın kabız olmasına sebep olabilir.

Göz Hastalıkları:
Sugar gliderlar da tıpkı insanlar gibi katarakta yakalanabilirler. Gözlerine alacakları bir darbe, gözlerine kaçan bir madde kornea çiziklerine ve gözde yaralanmalara sebep olabilir. Tanı için veteriner hekime gidilmelidir.

Bahsedilen hastalıkların tedavisi ancak egzotik hayvan veteriner hekimiyle mümkün olacaktır. Egzotik hayvanlar konusunda uzmanlaşmış veteriner hekimler tercih edilmelidir.