Saldırganlaşan Kediye Yaklaşım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

zeytugba

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese merhaba, 1 bucuk aylıktan beri evimizde bizimle beraber yaşayan 2 yaşında kısır calico dişi kedim var. Normalde sakin sessiz insana çok sırnaşmayan sevilmeyi çok sevmeyen bir kız. Giriş katında oturuyoruz. Bahçede sürekli baktığımız kedilerimiz var ara ara bahçeye kaçma girişimlerinde bulunsa da hep eve aldık. Ekim ayı başında balkonda tel arkasına yabancı bir büyük kedi gelince annem o kediyi kovalıyor ve olay orda başlıyor. Anneme ciddi bir saldırı ile bacaklarını parçaladı annem balkondan kaçmak zorunda kaldı 1 saatte zor sakinleşmiş. Bunu izleyen 15 günde seslere karşı duyarlılık oldu ama tek seferde kaldığını düşündük. 15 gün sonra dışardan gelen kedi çığlığı ile mutfağa anneme kosup yine saldırmış annem yine evden kaçmak zorunda kalmış o günün akşamı ben evdeyken ne ses ne bir uyaran yok tekrar saldırdı ama sadece anneme ben oradayım sakinleşmedi bana da saldırmadı. Ertesi gün 24 ekim salı takip eden veterineri ile görüştüm ve kalmvet bitkisel sakinleştirici verdi günde 2 kez ve bu süreçte odaya kapatmamızı istedi. Çünkü gün boyu annemle yalnız ve annem panik atak oldu aşırı korku ve ağlama krizi halinde. Sabah ve akşam denetimli serbestlik gibi herkesi odaya kapatıp onu evde oynattım geceleri halen benimle uyuyor. Ama inanılmaz donuk gözler her seste aşırı irkilme ve sürekli sırt tüylerinde ince çizgi dikelme var. Oda hayatı başladıktan sonra (hiç kapalı kaldığı için ağlama seslenme yok) annem her gün onun kapısını açıp kendini salona kapatıp ben gelmeden 1 saat önce evde gezmesine izin verdi ilaç başladıktan 3 gün sonra kapıda annemle beni karşıladılar ve bi anda yine saldırdı. Annemin ayak bacak kanlar içinde kaldı. Ve bugün 5 kasım daha kimse cesaret edemiyor çünkü sürekli uyarılma ve gerilme halinde. Bilgi aldığım diğer veterinerler davranış problemi olduğunu belirtti. Evdeki herkesin hayat kalitesi kedimizde dahil bitti. Cesaret edemez duruma geldik evde serbest bırakmak için? Bu gibi durumlarla karşılaşan yaşayan çözüm önerileri olan var mı? Şimdiden teşekkürler

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Veteriner hekime götürüp gerekli kontrolleri yaptırdıysanız sevgi ve sabır göstereceksiniz. Sakin ve rahat ortamda duracak zamanla düzelmesini bekleyeceksiniz.

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Bir çözüm bulabildiniz mi?