Muhabbet Kuşu Çiftleşme Sonrası Yumurtlama

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşlar muhabbet kuşuma eş almayı planlıyorum ancak çiftleşirler ve dişi kuşum yumurtlar diye korkuyorum çünkü yeni bir kuşa bakacak imkanım ve zamanım yok. Bu yüzden eğer çiftleşen muhabbet kuşunun yumurtladığı yumurtayı alıp atmam bir sakınca yaratır mı? Bu onu psikolojik olarak etkiler mi?

Kısacası doğacak yavruya bakacak zamanım ve imkanım olmadığı için yumurtayı çöpe atmam bir sakınca yaratır mı? Muhabbet kuşum çok yalnız diye ona bir eş almak istiyorum ancak aynı zamanda yavruları olmamasını istiyorum. Çünkü dediğim gibi bir yavruya bakacak kadar vaktim ve imkanım yok.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Çok yanlış dülünceler bunlar. Bir insana zorla kürtaj yaptırmak veya bebeği düşürtmeye çalışmakla arasında hiç bir fark yok. Günah yahu günah! Sakın öyle şeyler geçirmeyin bile aklınızdan. Erkek alın ille arkadaş olmasını istiyorsanız dişi almak şart değil.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çok yanlış dülünceler bunlar. Bir insana zorla kürtaj yaptırmak veya bebeği düşürtmeye çalışmakla arasında hiç bir fark yok. Günah yahu günah! Sakın öyle şeyler geçirmeyin bile aklınızdan. Erkek alın ille arkadaş olmasını istiyorsanız dişi almak şart değil.
Bu konuda haklısınız ancak bu durum bir çıkmaz gibi. Eğer kuşumun yanına yeni bir kuş almaz isem yalnız kalacak, eğer alırsam ve çiftleşme işine bir çözüm bulmazsam yavrular doğacak ve telef olacaklar. Ne yapacağımı bende bilmiyorum. Bazı kişiler aynı cinsiyette alma kavga edebilirler dedi. Bu yüzden karşı cins almayı planlıyordum. O halde en güzeli bir sorun teşkil etmezse aynı cinsiyetten almak.

Peki eğer aynı cinsiyetten bir kuş alıp kafese koyarsam bir sorun yaşanır mı? Eğer yaşanmaz ise aynı cinsiyette bir kuş daha alacağım. Arkadaş olmaları için. Zaten önceden planım buydu, bazı kişiler kavga ederler diyince karşı cinsiyetten bir kuş almayı düşündüm ama bu seferde çiftleşme sorunu patlak verdi.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Dişi dahi alsanız anlaşamadıkları takdirde kavga ederler, hatta dişilerin gaga yapıları erkeğe göre daha güçlü olduğu için erkeğe ölümcül veya ağır yaralayıcı darbeleri de olabiliyor. Erkeği yavru alın ve evde önce ayrı kafeslerde karantinaya alın. Çünkü petshopa giren kuş ne yazık ki hastalık kapma olasılığı her zaman yüksektir diğerlerinin yanında. Üreticiden yem kırmayı öğrenmiş henüz petshopa gitmeden almaya çalışın, anne baba sağlıklı mı öğrenin ve yine de karantinaya alın. Sonra yalnız bırakmadan birlikte vakit geçirmelerini sağlayın, büyük küçüğe zarar vermesin diye. Ki sanmam ama yavru olduğu için kendini koruyamaz, diğeri de istemeden zarar verebilir ama çabuk alışırlar. Bir süre ayrı kafeslerde kalsınlar birbirlerine iyice alışıp küçük biraz kendine gelene kadar. Ve muhakkkak kesin cinsiyet öğrenin alırken, bazıları satmak için nabza göre şerbet verir. Açıklayın bu sebeple erkek almak istiyorum diye.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dişi dahi alsanız anlaşamadıkları takdirde kavga ederler, hatta dişilerin gaga yapıları erkeğe göre daha güçlü olduğu için erkeğe ölümcül veya ağır yaralayıcı darbeleri de olabiliyor. Erkeği yavru alın ve evde önce ayrı kafeslerde karantinaya alın. Çünkü petshopa giren kuş ne yazık ki hastalık kapma olasılığı her zaman yüksektir diğerlerinin yanında. Üreticiden yem kırmayı öğrenmiş henüz petshopa gitmeden almaya çalışın, anne baba sağlıklı mı öğrenin ve yine de karantinaya alın. Sonra yalnız bırakmadan birlikte vakit geçirmelerini sağlayın, büyük küçüğe zarar vermesin diye. Ki sanmam ama yavru olduğu için kendini koruyamaz, diğeri de istemeden zarar verebilir ama çabuk alışırlar. Bir süre ayrı kafeslerde kalsınlar birbirlerine iyice alışıp küçük biraz kendine gelene kadar. Ve muhakkkak kesin cinsiyet öğrenin alırken, bazıları satmak için nabza göre şerbet verir. Açıklayın bu sebeple erkek almak istiyorum diye.
Benim kuşum dişi ve 1,5-2 yaşlarında. Yanına yavru bir dişi kuş almamda sıkıntı yok yani değil mi? Yaş fazla önemli değil.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Benim kuşum dişi ve 1,5-2 yaşlarında. Yanına yavru bir dişi kuş almamda sıkıntı yok yani değil mi? Y
Benim kuşum dişi ve 1,5-2 yaşlarında. Yanına yavru bir dişi kuş almamda sıkıntı yok yani değil mi? Yaş fazla önemli değil.

İlle yalnız kalmasın diye alıcaksanız alın bi yavru daha. Annelik eder belki. Gerçi dişiler erkek olmadan da kızgınlık yumurtası atarlar, bilirsiniz muhtemelen. Öyle bir durum olursa yumurtayı almayın altından ki psikolojik olarak tatmin olsun ve etkilenmesin durumdan.