Kedimin Dudağında Uçuk Benzeri Yara Oluştu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Burcland

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese merhabalar, 2 aydır bende olan 5 aylık kedimin dudağında uçuğa benzer bir şey çıktı. Çok araştırdım dun akşamdan beri sanırım bağışıklık sebebi ile olabiliyormuş. Veterinere yarın götüreceğim ama tecrübeli arkadaşlar, hekimler vardır görüş alayım dedim.
Bir de merak ettiğim bir konu var ben ilk defa kedi besliyorum malt/vitamin gibi takviyeleri her daim yapmak mı gerekir? Bana hiç önermedi veteriner ben de sormadım ama şimdi böyle bir şey yaşayınca tedirgin oldum.
Bu uçuk için de bu takviyelerden almak lazım değil mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 3EE494ED-AE0A-4940-A08A-DECD7194350F.png
    3EE494ED-AE0A-4940-A08A-DECD7194350F.png
    8.2 MB · Görüntüleme: 68

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Uçuk konusunda ben hiç yaşamadım ne bilgi versem yanlıi olur ancak kedimin agzını karınca ısırmıştı benzer bir şişlik oluşmuştu. kendi kendine geçti. ama vücudunun birşeye reaksiyon gösterme ihtimaline karsı mutlaka götürün veterinere

Kedi Besleme Yöntemi Olarak size kısaca özet geçeyim.
Yavru oldugu için her daim dolu mama kabı ve taze su. Bu en büyük öncelik.

Haftada 1 yaş mama. Daha fazla vermeyin. Faydalı birşey değil sanıldıgı kadar.

Haftada 2 kere serce parmagınızdan biraz az olacak şekilde malt (bu mutlaka verilemeli yoksa kediniz cok problem yaşayabilir)

haftada 1 kere biraz yoğurt ya da kefir sindirime ve bağısıklıgına iyi gelir.

Mamanızda gerçek et oranı az ise haftada 1 haslanmıs tavuk cigeri de faydalıdır.

Eğer düzgün bir mama, yaş mama ve malt kullanıyorsanız yukarda yazdıklarım hariç ekstra hiçbirşey ihtiyacı yok. Kedi yogurtu, vitamini vs. bunlar gereksiz masraf.

Burcland

Hayvansever
Kedi Dostu
Uçuk konusunda ben hiç yaşamadım ne bilgi versem yanlıi olur ancak kedimin agzını karınca ısırmıştı benzer bir şişlik oluşmuştu. kendi kendine geçti. ama vücudunun birşeye reaksiyon gösterme ihtimaline karsı mutlaka götürün veterinere

Kedi Besleme Yöntemi Olarak size kısaca özet geçeyim.
Yavru oldugu için her daim dolu mama kabı ve taze su. Bu en büyük öncelik.

Haftada 1 yaş mama. Daha fazla vermeyin. Faydalı birşey değil sanıldıgı kadar.

Haftada 2 kere serce parmagınızdan biraz az olacak şekilde malt (bu mutlaka verilemeli yoksa kediniz cok problem yaşayabilir)

haftada 1 kere biraz yoğurt ya da kefir sindirime ve bağısıklıgına iyi gelir.

Mamanızda gerçek et oranı az ise haftada 1 haslanmıs tavuk cigeri de faydalıdır.

Eğer düzgün bir mama, yaş mama ve malt kullanıyorsanız yukarda yazdıklarım hariç ekstra hiçbirşey ihtiyacı yok. Kedi yogurtu, vitamini vs. bunlar gereksiz masraf.
Cok cok tesekkur ederim. Royal Canin kullaniyorum mama olarak. Arkadasimin kedisinin yavrusu onlar da hep bu mamayi vermisler ben de oyle devam ettim hicbir sikinti yasamadik simdiye kadar ama simdi boyle bir sey yasayinca korktuk.
veterinere fotografini attim bagisiklik sikintisi gibi duruyor dedi bakacak yarin.
Ben arastirinca vitamin takviyesi malt vs gordum. Gunde 1 kez findik ici kadar verin yazmislardi. O konuda emin olamamistim. Fazla mi olur oran acaba diye, hepsini not ettim soracagim burada da sizlerin tecrubesi cok onemliydi diye sorayim istedim.
Yas mama vermeyin dedi veteriner, kilosu da biraz fazlaydi kendi donemine gore. Kilo hep iyi gittigi icin odul olarak belki verebilirsiniz, ben hic vermedim kedime dedi.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Royal Canin kötü bir mama değil ancak o para verilmez. Veteriner anlasmalı ve reklamı olan bir mama oldugu için insanlar ne yazık ki yönleniyor o mamaya fakat içinde gerçek et namına hiçbirşey yok. Zarar verir mi derseniz kısa vadede birşey olmaz ancak kedinizin yaşlılıgını düşünüyorsanız aynı paraya n&d, brit care , fitmin, acana markalarına bakın derim.

Bazı maltlar vitamin takviyeli, onlar güzel oluyor. Fındık kadar bilgisi tamamen yanlış bilgi. Veterinerlerim ile konustugum durumda bana asagıdaki şekilde acıkladılar

"Malt mide vb. noktaya yapışan , kendini yalarken yuttugu tüyleri topaklanması için yedirilir, fındık kadar yenen bir malt midedeki ne kadar tüye tutunup fayda saglayabilir ki? Eğer serce parmagı boyutunda (kalınlıgında değil uzunlugunda) yedirirseniz bu midedeki tüm tüyü kaplayıp rahatca dışkılamasına böylece bağırsaklarının ve midesinin rahatlamasına yardımcı olacaktır"

İctiği su yeterli ise yaş mama cok gerekli değil, ama yinede vücudun nem ve dışkılama rahatlıgı için 2 haftada bir kucuk bir konserve verin derim.

Normal Ödül maması vermeyin, faydasız ve zararlı.

Burcland

Hayvansever
Kedi Dostu
Royal Canin kötü bir mama değil ancak o para verilmez. Veteriner anlasmalı ve reklamı olan bir mama oldugu için insanlar ne yazık ki yönleniyor o mamaya fakat içinde gerçek et namına hiçbirşey yok. Zarar verir mi derseniz kısa vadede birşey olmaz ancak kedinizin yaşlılıgını düşünüyorsanız aynı paraya n&d, brit care , fitmin, acana markalarına bakın derim.

Bazı maltlar vitamin takviyeli, onlar güzel oluyor. Fındık kadar bilgisi tamamen yanlış bilgi. Veterinerlerim ile konustugum durumda bana asagıdaki şekilde acıkladılar

"Malt mide vb. noktaya yapışan , kendini yalarken yuttugu tüyleri topaklanması için yedirilir, fındık kadar yenen bir malt midedeki ne kadar tüye tutunup fayda saglayabilir ki? Eğer serce parmagı boyutunda (kalınlıgında değil uzunlugunda) yedirirseniz bu midedeki tüm tüyü kaplayıp rahatca dışkılamasına böylece bağırsaklarının ve midesinin rahatlamasına yardımcı olacaktır"

İctiği su yeterli ise yaş mama cok gerekli değil, ama yinede vücudun nem ve dışkılama rahatlıgı için 2 haftada bir kucuk bir konserve verin derim.

Normal Ödül maması vermeyin, faydasız ve zararlı.
Gunahini almiyim o onermedi, ben royal canin veriyorum dedim guzel mama dedi ama bi marka soylemedi.
ben arkadasimdan dolayi da devam ettireyim dedim ama dusunuyorum n&d de kullanmislardi. Onu da alirim. Simdi yeni aldim 2 kiloluk bitince n&d alayim, tesekkur ederim.

dediklerinizi de not aldim. Vitamin takviyeli olanlari arastiririm. Var mi bunda da onereceginiz bir marka? Bu malt icin yavru&yetiskin farki var mi mama gibi?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ayrımı olan maltlar var ancak ben cok takılmıyorum o noktaya.

malt konusunda en güzeli gimcat. onu araştırabilirsiniz. Bende 2 kedi oldugu için ekonomik olması acısından trixie kullanıyorum, tüyden dolayı 1kere bile kusmadılar bence gayet basarılı. ama vitamin takviyesi olarak işe yaramıyor o , sadece malt özellikli.

n&d alacaksanız ocean serisine bakın, tüy saglıgına da iyi gelir. Tavuklu mamalar genelde tüy dökümü ya da alerji yapabilir.