Pomeranian Boo

Gökkuşağı Balıkları Bakım ve Özellikleri

1180x200 Reklam Alanı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Gökkuşağı balıkları iki ana gruptan oluşur: Melanotaenia, Glossolepis ve Bedotia cinsinden daha büyük aktif balıkları içeren Melanotaeniidae ve Bedotiidae Aileleri ve Madagaskar Gökkuşağı. Pseudomugilidae Ailesi, genellikle “Mavi Gözler” olarak adlandırılan daha küçük, daha uysal balıklardan oluşur. Son olarak, Telmatherinidae Ailesi yalnızca tek bir tür, Marosatherina ladegesi, olarak ünlü Gökkuşağı balığını içerir.

Gökkuşağı Balıkları Doğal Yaşam Alanı
Gökkuşağı balıkları Avustralya, Papua Yeni Gine ve Endonezya'nın bazı bölgelerinde, akarsularda, nehirlerde, göllerde ve bataklıklarda bulunurlar. Bazı vahşi gökkuşağı balığı popülasyonları, istilacı türlerin ortaya çıkmasının yanı sıra insan aktivitesi tarafından ciddi şekilde tehdit edilmiştir. Hobi amaçlı beslenen gökkuşağı balıklarının çoğu Güneydoğu Asya ve Florida'daki çiftliklerde ticari olarak üretilmektedir.

Gökkuşağı Balıkları Su Gereksinimleri
Birçok Melanotaeniid sert, alkali sudan gelir, ancak bugün mevcut esir balıklar çok çeşitli su koşullarında gelişebilmektedir. En iyi sonuçlar için 7.0 ila 8.0 pH; 23 ° ve 25 ° C arasında sıcaklık ve 5 ° ila 20 ° dKH (90 ppm ila 360 ppm) arasında alkalinite tercih edilmelidir. Akvaryum 23° C'nin altındaki bir odada tutuluyorsa, sıcaklığı artırmak için bir akvaryum ısıtıcısı kullanabilirsiniz. İyi filtreleme sağlamak önemlidir. Mutlaka her iki haftada bir % 10 veya ayda bir % 25 oranında su değişimi yapın. Akvaryumunuzu doldurmadan önce musluk suyunu arıtmayı unutmayın.
Gökkuşağı Balıkları Bakım ve Özellikleri.jpg


Gökkuşağı Balıkları İçin Yaşam Alanı Gereksinimleri
Melanotaeniidler aktif balıklardır ve bol miktarda yüzme alanına ihtiyaç duyarlar. Neon Cüce Gökkuşağı (M. praecox) ve Ünlü Gökkuşağı (M. ladegesi) gibi daha küçük türler 150 litrelik bir akvaryumda gelişirken, diğer Melanotaeniid gökkuşağı balıklarının çoğu en az 200 litrelik veya daha büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Uzun boylu bitkiler ve diğer yapılar ile yeterli koruma önemlidir, ancak açık yüzme alanları da sağlanmalıdır. "Mavi Göz" ve Threadfin Gökkuşağı Balıkları, 100 litrelik topluluk akvaryumlarındada veya 50 litrelik küçük akvaryumlarda mükemmel bir şekilde mutludur.

Gökkuşağı Balıklarında Davranış / Uyumluluk
Melanotaeniid gökkuşağı balıkları barışçıl ama aktiftir ve benzer büyüklükte, agresif olmayan balıklarla iyi geçinir. Farklı türler birlikte karıştırılabilir ve ayrıca daha büyük agresif olmayan çiklitlerle de birlikte tutulabilir. Pseudomugilids ve Threadfin Gökkuşağı Balıkları büyük balık sürülerine düşkündür ve en iyi etki için 6 veya daha fazla grup halinde tutulmalıdır. Erkekler, dişilerin dikkatini çekmek için en iyi renklerini sergileyeceklerdir. Uysal ve bazen utangaçtırlar, bu nedenle akvaryum arkadaşları dikkatle seçilmelidir.

Gökkuşağı Balıkları Ne Yer?
Gökkuşağı balıkları omnivordur ve beslenmelerinde hem bitkisel maddelere hem de et bazlı gıdalara ihtiyaç duyarlar. Optimum sağlık ve renk güzelliği için daha yüksek oranda dondurulmuş ve hatta canlı gıdalar gerektirebilirler. En iyi sonuçlar için balıklarınızın diyetini günlük olarak değiştirin. Günde 2 kez yiyebilecekleri kadar yem verin ya da günde bir veya iki kez besleyin.

Gökkuşağı Balığı Yetiştirme Seviyesi - Zor
Gökkuşağı Balıkları genellikle çok fazla yumurtlarlar. Yumurta bırakıldıktan sonra ebeveyn bakım sağlamaz. Sıcaklıktaki hafif bir artış genellikle yumurtlama aktivitesine neden olur. Yavrular sıcaklığa ve türe bağlı olarak 7 ila 21 gün içinde yumurtadan çıkarlar.