Ferret (Gelincik) Bakımı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,846
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,316
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Ferre
dab537223427cfb390c19737f2a274ea.jpg
t bakımı Türkiye'de yasal olmakla beraber bilinçli üreticisi oldukça azdır. Bugüne kadar bir kişinin dahi sahiplendirdiğini görmediğimden sahiplenme terimini kullanmıyorum. Ferretlerin fiyatları 1000-1500 tl arası değişmektedir ve bilinçli üreticiden alındığında oldukça uysal ve arkadaş canlısı bir dost edinebilirsiniz. Atası evcilleştirilmiş bir ferrete bakarken ancak bir kediye bakarken zorlandığınız kadar zorlanırsınız. Satın aldığınız ferretin üreticisinin güvenilir olması bu noktada oldukça önemlidir.

Ferretlerin ömürleri ne kadardır?
Ferretler iyi bakıldıkları takdirde 6-10 yıl arası yaşaabilmektedirler.


Ferret'e kimler bakabilir?
Küçük çocuğu olmayan, evinde doğada av konumunda bulunan (tavşan, guienapig, hamster, fare, gecko, tarantula vs.) canlıları bakmayan, on sene içerisinde çocuk sahibi olmayı düşünmeyen, sorumluluk sahibi kişiler tarafından bakılabilir.

Ferretlerin karakteristik yapısı nasıldır?
780b38bd90f15c9c33f0b2a0691e94f4.jpg

Ferretler sevimli oldukları kadar oyuncu, zeki ve sosyal canlılardır ki çok da yaramaz evcil hayvanlardır da diyebiliriz. Bir yerlere saklanmaya ve dar alanlara bayılırlar. Bu sebeple oturduğunuz yere bile dikkat etmeniz gerekebilir. Aynı zamanda çeşitli eşyaları, yiyeceklerini saklamaya bayılırlar. Bir eşyanızı kaybetmişseniz hırsızı muhtemelen o an tam karşınızdadır :) Tıpkı bir çocuk gibi merakları karşısında sessiz kalamayan bu canlılar bazen fazla meraktan başlarına iş açabilirler. Bu sebeple dolapları açıp kaparken, çamaşır makinesini çalıştırırken dikkatli olmanızda fayda var. Ferretler zekalarını oyunlarda ve eğitimlerde göstermekten kaçınmazlar. Çok kolay eğitilerek çeşitli komutlar öğrenebilirler. İsimlerini, gel-git, pati ver gibi komutları rahatlıkla öğrenebilirler.

Ferretler ne ile beslenir?
Ferretler yurtdışında kendilerine özel tasarlanmış mamalarla beslenmektedirler ancak Türkiye'de bu imkana sahip olmak oldukça zordur. İçeriğinde tahıl içermeyen yavru tavuklu, kuzulu, hindili kedi mamaları ferretlerin gerekli protein ihtiyacını giderecektir. Mamanın içeriğinde yeterli protein ve yağ miktarı olması, karbonhidrat (lif, tahıl) miktarının ise sıfıra yakın olması gerekmektedir. Ferretler için ideal oranlar şunlardır: %36 protein %20 yağ %0-3 lif
Ferretlere tahıllı besinler verilmesi durumunda kanser riskleri artacaktır.

Ferretlere ödül maması veya ek öğün olarak ne verilebilir?
Ferretlere ödül maması olarak tavuk, hindi, kuzu ve sakatat gibi etler verilebilir ancak hem kuru mama seçiminde hem de ek besin olarak kesinlikle balıktan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda kedi ödül mamaları da ferretler için tercih edilebilir.
Ferretlerde ek besin olarak;
Sebze, meyve, tahıl ve çikolata gibi insanlar için tasarlanmış gıdalardan uzak tutulmalıdır.

Ferretler günde kaç öğün beslenmelidir?
Ferretler günde 3-4 saatte bir toplamda ise 8-10 öğün arası beslenmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise öğün içerik miktarının fazla tutulmamasıdır. Ferretinize her öğün gereğinden fazla yemek verirseniz obez olma riskleri artacaktır. Ek besin verilen öğünler asıl öğünün yerini dolduracağından yeniden mama verilmesine gerek olmayacaktır.

Ferretler nası
d07d516468dfacd6ff26f058f4779056.jpg
l bir ortamda bakılmalıdır?

Ferretler sıcaklığı 15-26 derece arası değişen ve herhangi bir delik barındırmayan odalarda bakılmalıdır. Tuvalet, mutfak, balkon gibi bölgelerde ferretlerin bakılması kesinlikle uygun değildir. Özellikle alaturka tuvaletlerden kesinlikle uzak tutulmalıdır. Ferretler kimsenin aklına gelemeyecek yerlerden kaçabilme becerisine sahiptirler.
Ferretlerin kendilerine ait geniş bir kafes, tuvalet kapları ve uyumaları için özel kutuları bulunmalıdır. Ferret'in gözetim altında olmadan serbest kalması onun için tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple onu kafesten çıkaramasanız bile keyifli vakit geçirebileceği büyük bir kafesinin olması çok önemlidir.
Ferretlerin bahçede bakılması doğru değildir. Avcı olabildikleri gibi kolayca av da olabilirler aynı zamanda kafeslerinden çıktıklarında veya tasmalarından kurtulduklarında evlerine dönemeyeceklerinden dolayı ev dışı bir yerde onlara bakmak tehlike arz edecektir.

Ferretlerin kafesinin içerisinde neler bulunmalıdır?
Kafes içerisine çeşitli tüneller, hamaklar ve oyuncaklar konabilir. Ferretler kafalarını yıkama ihtiyacı hissetiklerinden su kapları başlarını sokabilecekleri kadar derin ve devrilmeyecek kadar ağır olmalıdır. Bu durumda kemirgen sulukları kesinlikle uygun olmayacaktır.
Kafes aralıklarının ferretin geçebileceği veya kendini sıkıştırabileceği boyutta olmamasına dikkat edilmelidir.

Ferretler tuvalet eğitimi alabilir mi?
Ferretler tıpkı kediler gibi çok basit tuvalet eğitimi alabilen canlılardır ancak solunum sistemlerini bozmaması için tuvalet altlığı tercihi oldukça önem taşır. Onlar için en uygun tuvalet altlığı kağıt peletidir. Tercihe bağlı olarak parçalanmış gazete kağıdı da tercih edilebilir.

Ferretler kucağa alınırken ve ele alıştırırken nelere dikkat edilmelidir?
f77ef6498429cb5e9b812cc92ef4b66f.jpg

Her canlıda olduğu gibi başta ferretler de size karşı ürkek yaklaşabilirler. Aradaki buzların çözülmesi için olabildiğince onun seviyesinde durmalı, ödül mamasını elinizden vererek size alışmasını sağlamalısınız. Ani hareketlerden kaçınmalı ve zorunda kalmadıkça ani kucaklamalardan kaçınmalısınız. Sizin bir tehlike olmadığınızı anlayan canlınız yavaş yavaş sizinle oynamak için can atmaya başlayacaktır.

Ferretler tasma ile dışarı çıkmaya ihtiyaç duyar mı?
Ferretler enerjik canlılar olduğundan ev onlara yeterli gelmeyecektir. Sakin sokaklar veya parklarda küçük bir gezinti sizin ve ferrentiniz için eğlenceli olabilir. Dışarı çıkmadan önce tasmasının yeterince sıkı olduğundan emin olmalısınız. Ona saldırabilecek bir köpek veya kedi olmasına karşı onu korumaya alabileceğiniz bir taşıma çantası da yanınızda bulundurabilirsiniz. Kolay taşınabilir olması açısından sırt taşıma çantası kullanabilirsiniz.
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,829
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,914
Puanları
113
Konum
Türkiye
Sorarlarsa @socrabbit yine yazmış diyeceğim :) eline, emeğine sağlık çok güzel ve ayrıntılı olmuş