Erkek Kedi Çiş Yapma Sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

metinylmazer

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar 1. 5 ay önce sokaktan sahiplendiğim erkek bir kedim var geldiğinde kumu hariç asla biryere yapmazdı kumuna gidemese bile tutardı ve beni uyandırmaya çalışırdı son 15 gündür sürekli heryere çişini yapıyor yatak yorgan yastık koltuk farketmiyor çok iyi bakıyorum en kaliteli mamalar sürekli veteriner kontrolleri vs. ağzında enfeksiyon vardı ondan kaynaklı sanıyordum ancak geçti ve hala çişini yapmaya devam ediyor eğer çözülmezse göndermem gerekecek lütfen yardım edin ne yapmalıyım fikir verin...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba
Kumuna gidememe durumunu anlamadım pek. Kediyi idrarını tutacak konuma getirmemeniz lazım, bizler gibi değiller.

Kakasini kuma mi yapıyor? Sadece çiş ise idrar yollarında bir problem olabilir. Belli bölgelere mi yapıyor? idrar kokusunu tamamen temizlemezseniz kafası karışır, başka yerlere yapabilir.

Kızgınlikta olmadığını ve kumun temiz olduğunu varsayıyorum.
Veteriner ne diyor konuyla ilgili?

Size nacizhane tavsiyem bir hayvan aldığınızda ailenizden olduğunu düşünmeniz ve aileden birisine birşey olduğunda gönderme gibi bir durumun iyi bir bakış açısı olmadığını bilmeniz.

Çünkü psikolojik ve yada fizyolojik idrar kuma yapmama durumu %90 çözülen bir durum.

metinylmazer

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba
Kumuna gidememe durumunu anlamadım pek. Kediyi idrarını tutacak konuma getirmemeniz lazım, bizler gibi değiller.

Kakasini kuma mi yapıyor? Sadece çiş ise idrar yollarında bir problem olabilir. Belli bölgelere mi yapıyor? idrar kokusunu tamamen temizlemezseniz kafası karışır, başka yerlere yapabilir.

Kızgınlikta olmadığını ve kumun temiz olduğunu varsayıyorum.
Veteriner ne diyor konuyla ilgili?

Size nacizhane tavsiyem bir hayvan aldığınızda ailenizden olduğunu düşünmeniz ve aileden birisine birşey olduğunda gönderme gibi bir durumun iyi bir bakış açısı olmadığını bilmeniz.

Çünkü psikolojik ve yada fizyolojik idrar kuma yapmama durumu %90 çözülen bir durum.
Gidememe konusu şöyle kum kabı ev küçük olduğu için kum kabını balkona koydum ve ona yapıyor kumuna kakasını ve çişini yapıyor ancak daha 1 saat önce oturduğum koltuğa yaptı kumunu sürekli temizliyorum asla pis kalmıyor maksimum 2 haftada bir kumunu tamamen değiştiriyorum belli bölgelere yapıyordu sadece yatakodasına ve misafir odasına yapıyordu kapılarını kapıtıyordum ancak artık her yere yapıyor idrar yollarında enfeksiyon yok diye düşünüyorum çünkü 15 gündür antibiyotik kullanıyor ağzındaki enfeksiyon dan dolayı ve daha yeni yarayı kuruması için ilaç yapıldı ve yara kalmadı veteriner ise kısırlaştıralım dedi ancak kzıgınlıkta olduğunu düşünmüyorum çünkü koku bırakır gibi yapmıyor normal çişini yapıyor başka bir yöntem varsa söyleyin lütfen göndermek asla istemem kedi düşmanı olan annem bile göndermek istemiyor o kadar seviyoruz onu ancak durumlar böyle teşekkür ederim...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kum kabını kediniz açısından daha erişilebilir bir alana koymanızı tavsiye ederim. Eğer enfeksiyon veya kızgınlık dışındaki bir sebepten idrarını başka alanlara yapıyorsa kum kabının yerini beğenmemiş olabilir.
Çişini yapma şekli de önemlidir. Eğer püskürterek yapıyorsa kızgınlıkta olduğu içindir. Direkt idrarını yapma eğilimindeyse kum kabının yerini beğenmiyor olabilir. :) Çişini tutamıyorsa, bulunduğu bölgeye çişini yapıyorsa muhtemelen idrar yollarında problem vardır. Biraz daha gözlemleyip veteriner hekiminize bildirmenizi öneririm. Umarım önemli bir sorunu yoktur. 🐾

metinylmazer

Hayvansever
Kedi Dostu
Kum kabını kediniz açısından daha erişilebilir bir alana koymanızı tavsiye ederim. Eğer enfeksiyon veya kızgınlık dışındaki bir sebepten idrarını başka alanlara yapıyorsa kum kabının yerini beğenmemiş olabilir.
Çişini yapma şekli de önemlidir. Eğer püskürterek yapıyorsa kızgınlıkta olduğu içindir. Direkt idrarını yapma eğilimindeyse kum kabının yerini beğenmiyor olabilir. :) Çişini tutamıyorsa, bulunduğu bölgeye çişini yapıyorsa muhtemelen idrar yollarında problem vardır. Biraz daha gözlemleyip veteriner hekiminize bildirmenizi öneririm. Umarım önemli bir sorunu yoktur. 🐾
Püskürtmüyor çiş tutamama gibi bir problemde yok antibiyotik kullanıyor zaten enfeksiyon da olamaz kum kabını başka yere koyamam ev küçük bu sefer koku yapacak sadece balkonda olabiliyor ancak balkonun olduğu kısım işlek bir cadde sorun omudur acaba

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Düzenli temizlerseniz koku olacağını sanmıyorum. Balkon hem soğuk hem de strese girebileceği etmenler barındırıyor. Ev tuvaletine tuvalet kabını koyup bir deneyin derim. Eğer idrar yollarında bir problem yoksa boşa ilaç kullanmamış olursunuz. Bir günlük yer değişikliği tepkisini ölçmenizde yardımcı olur.

metinylmazer

Hayvansever
Kedi Dostu
Düzenli temizlerseniz koku olacağını sanmıyorum. Balkon hem soğuk hem de strese girebileceği etmenler barındırıyor. Ev tuvaletine tuvalet kabını koyup bir deneyin derim. Eğer idrar yollarında bir problem yoksa boşa ilaç kullanmamış olursunuz. Bir günlük yer değişikliği tepkisini ölçmenizde yardımcı olur.
Tamamdır teşekkür ederim deneyeceğim

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Antibiyotik de yan etki yapmıs olabilir bilemedim.

Gülce'nin dediği gibi kum'un yeri erişebilir olmalıdır, Bir kedim balkondan nefret edip cırpınırken diğeri arabaları vs. izlemeyi seviyor. Sizin kediniz de o gürültüden rahatsız olup korkuyor olaiblir.

bi de bazı kediler kokulu kumu begenmiyor vs. Kumu değiştirmeyi denediniz mi hiç?

metinylmazer

Hayvansever
Kedi Dostu
Antibiyotik de yan etki yapmıs olabilir bilemedim.

Gülce'nin dediği gibi kum'un yeri erişebilir olmalıdır, Bir kedim balkondan nefret edip cırpınırken diğeri arabaları vs. izlemeyi seviyor. Sizin kediniz de o gürültüden rahatsız olup korkuyor olaiblir.

bi de bazı kediler kokulu kumu begenmiyor vs. Kumu değiştirmeyi denediniz mi hiç?
İlk geldiğinde kokusuz kum almıştım bir sorun yoktu onu değiştirip yanlışlıkla topaklanmayan kum almıştım ve herşey ozaman başladı kumu hemen değiştirdim ama nafile arabaları izlemeyi seviyor hatta tuvalet ihtiyacı olmasa bile balkona çıkmak istiyor gidip dışarıyı izliyor antibiyotik kullanmadan 3 4 gün önce başladı bende ağzındaki yarayı farkedip bundan dolayı yapıyor diye düşündüm ancak yara geçti ama hala çiş yapmaya devam...