(Böbrek) Kum Dökme İlaçları Ve İştah

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Eguvnr

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar, benim kedim idrar yollarında kum birikmesi sebebi ile 1 hafta veterinerde kaldı ve serum tedavisi aldı. Eve döndüğümüzde vermem gereken 5 farklı ilacı vardı. İsim vermeden ilaçları şu şekilde anlatayım.
-Mide koruyucu
-Böbrek fonksiyonlarını ve idrar arttıran iki ilaç
-Kalsiyum düşürücü bir ilaç
-Prostat ilacı
-Böbrek destekleyici bir ilaç
Bunları gün içerisinde 2 kere yutturuyorum. Ayrıca veterinerin reçeteli olarak verdiği, idrarın PH değerini yükselten bir renal mama var fakat kesinlikle yemiyor, veterinerde kaldığı süre boyunca bu mama verilmiş ve veterinerim bu mamayı orada kaldığı süreçte yediğini söylüyor. Mama kabının başına gidip mamayı koklayıp geriye dönüyor. Normalde günde 60 gr mama yiyen hayvan 3 günde 30 gramı geçemedi bile. Bu kadar çok ilaç verirken (ki bu ilaçlar tok karna verimeli) aç kalması hiç içime sinmiyor. Veterinerin mamasını ıslatarak da vermeye çalıştım, mamasının suyunu içiyor fakat kendisini yemiyor. Veteriner ile konuşarak eski mamayı ile yeni mamayı karıştırarak yavaş geçiş yapmaya karar verdik. Bunu yaptığım ilk gün bayıla bayıla yedi fakat sonraki günlerde (sanırım eski ile yeni mama kokusu karıştığı için) eski mamaya da bakmamaya başladı. Bu arada iştahında sorun yok. Malt, ödül maması vs gayet saldırarak yiyor.

Benzer durumda olan kişiler bu durumları nasıl çözdü bana fikir verebilirse çok sevinirim.

Son düzenleme:

esraku

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu ilaçların isimleri nelerdir aynı durumu tavşanım da da yaşıyorum