Pomeranian Boo

Arabanın Köpeğe Vurduğuna Şahit Oldum!

1180x200 Reklam Alanı

Tevfik

Yönetici
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,821
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,906
Puanları
113
Konum
Türkiye
Kendimi biraz toparlayıp öyle yazmaya karar verdim.

Tüm gün bilgisayar başında site ve proje işleri ile uğraştıktan sonra arkadaşım aradı, bugün pazar hiç olmazsa bugün kendine izin ver dedi. Tamam dedim, beraber dışarı çıktık parkta biraz dolanalım da hava alalım dedik (havada güzel, yağmur yağdı ama tatlı bir soğukluk var).

Kadın Golden cinsi köpeğini parkta tasmasını boşlamış bir şekilde gezdiriyordu, aslında parkta kimse yoktu ve köpekte kadının yanından ayrılmıyordu. Hatta arkadaşıma da dedim köpek çok sakin ve uslu diye, daha sonra ATM gidelim de bir para çekelim dedi arkadaş, marketten de sigara alayım dedi.

Bu arada ATM gittik, oradan markete geçtik bu süre zarfında sürekli sigarayı bırakmasını ve bıraktığı paraylada (yaklaşık 600 lira) sokak hayvanlarına mama alması için konuşuyorum, tabii nasihat veya öğüt şeklinde değil de; sokak hayvanlarını besle, ruhunu da besle kardeşim diye. Diğer türlü insanlar inatlaşır çünkü, biliyorum.

Aslında tam da ikna ettim sayılır, sigaranın verdiği zararlardan falan bahsederken marketten sigara almadan çıktık, içecek birşeyler aldık, kamelyada otururken bir sokakta yaşayan bir köpek golden'i gördü ve oynamaya başladı, golden de onunla oynamaya başladı aslında. O kadar muhteşem bir görüntüydü ki, sahibi muhteşem tepki verdi ve üzerine gitti köpeğin. Sokak köpeğini kovalamaya çalışan da bir erkekti, birliktelerdi.

Parkın yanında köpeği kovalarken ben ayağa kalktım (uzağım ama onlara, onlar ikinci parktalardı. fakat görüyordum). Amacım kovalamasında, zararsız bir şekilde golden'i bağlayalım diye yardım etmekti, daha sonra öyle bir kovaladı ki köpek caddeye çıktı bir araba çarptı! Tüylerim diken diken oldu, hâlen gözlerim doluyor. Köpek o can havli ile nasıl kaçar anlatamam, peşine düştüm ama yakalayamadım. Yakalasaydım eğer direkt veteriner hekime kliniği açtırıp muayene ettirecektim.

Anlayacağınız akşam canım bayağı sıkıldı. Arkadaşıma soruyorum peki ne yaptılar onlar, köpek için kaygılandılar mı dedim? Ne kaygılanması, çocukları dövecektim dedi. Arabaya baktılar öylece, köpeğe sinirlendiler ne yaptılar dedi, köpeği kovalayan golden sahibi de arabada bir şey yok zaten sokak köpeğiydi diyerek gitti dedi. Arkadaş tartışmış ayaküstü ama ben geri geldiğimde kimse yoktu ortalıkta.

Normal de kavgaya kesinlikle karşıyımdır, geçmiş dönemde tamam çok kavga ettim, bunun sporunu yaptım fakat şu an kimseyle kavga etmem mantığındayım. Fakat bir insanoğlu ilk önce arabasına bakıyorsa, o zaman işin rengi değişir. Babamın bir sözü vardır; Allah korusun oğlum, eğer bir kaza anında değil insan veya hayvan bir ağaca dahi çarptıysan eğer sen de bir şey yoksa o ağacı kontrol et!

Ben bu evrende canlıların birbirine zarar vermesine karşıyım, biraz içimi döktüm yoksa aklıma geldikçe üzülüyorum ve sinirleniyorum.

Saygı, sevgi ve hayvanlar ile kalın.
Tevfik AKTUNÇ
 

Zmrt

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
15 Eyl 2019
Mesajlar
16
Tepkime puanı
7
Puanları
3
Konum
Düzce
Sokak hayvanından hastalık pire gelir diye köpeklerini ve kendilerini sakıniyor insanlar. Is yerimizin orada bir yıgın sokak kopeği var. Aşilari ilaclari yok. Esnaf elinden geldiğince doyurmaya calışır. Ama hastaliktan acliktan degilde hep arabalar ezdiğinden öldüler.
 

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2019
Mesajlar
258
Tepkime puanı
118
Puanları
43
Yaş
23
Konum
Zonguldak
Sokaktaki kediyi/köpeği dışlayıp nasıl ben hayvanseverim diyorlar anlamıyorum. Nasıl bir vicdan nasıl bir merhamettir bu. Evindekine gözün gibi bakarken sokaktaki nasıl daha değersiz olabilir. Hiç yoktan hayvan besleyenler bu şekilde davranmasa sokaktaki bu canlar daha iyi şekilde yaşayabilecekler
 

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Katılım
5 Tem 2019
Mesajlar
117
Tepkime puanı
74
Puanları
28
Konum
İstanbul
Dün izmirdeydim. Arkadaşım kendi dogosunu büyütürken sokaktaki köpekleri de besliyormuş. Çok iyi arkadaş olmuşlar. Dün önümde 15 dakika oynadılar. Sokak köpeği diyip geçiyorlar çünkü görüntüleri onlara hitap etmiyor. Her canlının yaşama hakkı vardır. Aman golden a pire gelmesin hastalık bulaşmasın derdi yüzünden diğer köpeği canından etmişler. Okurken nile üzüldüm
 

Tevfik

Yönetici
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,821
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,906
Puanları
113
Konum
Türkiye
Üzülerek söylüyorum ki; insan insanı ötekileştiriyor, ırkçılık yapıyor. Hayvanlar konusunda bu kişilerin pozitif düşünceye sahip olmalarını bekleyemem. Gece rüyama girdi köpek, acı çeke çeke gidiyordu ben de yakalamaya çalışıyordum.... ama önümdeydi, uzansam yakalayacak gibiydim fakat nefesim yetmiyordu o an.

Dün de çok fazla koştum, haddinden fazla ama köpek öyle bir korkmuş ki ne kadar güzel seslensemde kaçmaya devam etti. Aklımdan hâlen çıkmıyor, bugün de kazanın olduğu yerleri gezdim, çevreye falan baktım iyice ama bulamadım :(
 

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Katılım
5 Tem 2019
Mesajlar
117
Tepkime puanı
74
Puanları
28
Konum
İstanbul
cuma gecesi yazılımı yüzünden 90 km hızı geçmeyen bir araçla yola çıkıp İzmire gittim. tüm gün ülkemizdeki bazı şeylerin düzelmesi için kendime vazife edindiğim bazı şeyler yapıp tekrar aynı araçla 7 saatte geri geldim. dün gece geldikten sonra 4 saat uyku uyuma fırsatım vardı. ve kabuslar görüyorum. Ülkemizde gerçekten ama gerçekten hayvan sevgisi çok düşük düzeyde. sevmeyi bırakın zarar veriliyor.
Yavruyu gezdirirken önümüzde çıkan 10 insandan 9 u araya mesafe koyuyor, 1 tanesi de sorgusuz sualsiz sarılıyor. Nedir insanımızı yavru köpekten bile korkacak duruma getiren. bu korkuyla büyüyen kişiler ellerinde güç olunca korktuğu şeye bu gücü uygulamaktan bence çekinmezler.
 

Benzer konular