Hamsterım çarkında dönmüyor ve bana alışamadı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Nessoprano

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhabalar. 2-3 hafta önce kadar bir arkadaşım bana suriye cinsi hamster hediye etti. Çok küçük değildi yavru değildi sanırım bilmiyorum. İlk başlarda çok yakınlaşmadım 2 defa parmağımı ısırdı diye korkar oldum. Geceleri kafesi kemiriyor çarkında asla koşmuyordu ve tuvalet olarak da tüneline işiyordu öyle alışmış ve bu da baya koku yapıyordu. Ben ilk başta fark etmemiştim fark edince her gün iki defa falan yıkamaya başladım tüneli. Daha sonra aile evine gelmek zorunda kalınca da büyük bir plastik kaba koydum evini vs ayrı bir kap koydum tuvaleti için ona yapmaya alıştı. Akşamları da balkonda yürütmeye başladım belirli saat aralıklarında ayrıca bu süreçte de elime almaya başladım ve elimi falan da asla ısırma gibi bir şey yapmadı. Lakin elimden sürekli kaçma eğiliminde bir türlü eğitemedim. Çarkında asla dönmüyor, tırmanmak istiyor sürekli ya da kazmak ( annemin saksıdaki çiçeklerinin topraklarını hep kazdı oynadı) . Acaba çarkı tel şeklinde olanlardan alsam dikkatini çeker mi, tel çark kullanmak uygun mudur ? Ve tekrardan tel kafese koyduğumda tüneline tuvaletini yapar mı ? (Büyük saklama kutusu ile Kafes arasını borularla birleştirmeyi düşünüyorum alan genişliği açısından.)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, öncelikle foruma hoş geldiniz. Umarım hamsterınızla güzel yıllarınız olur. 🐾 Hamsterlar tünellerine tuvaletlerini yapabiliyorlar maalesef bunu önlemek için kafesin bir köşesini tuvalet alanı yapmak ve o zamana kadar tünelleri ortadan kaldırmak iyi bir fikir olabilir. Hamsterlar çok hareketli canlılar olduklarından dolayı elde pek fazla durmak istemiyorlar, bunun yerine elinizden omzunuza tırmanmasına izin vermek onu daha çok mutlu edecektir. Ara sıra popolarını sevdiğinizde sakince durup kendilerini sevdirebiliyorlar. Bunu da denemenizi tavsiye ederim. :)
Çiçeklerin zehirli olması ihtimaline karşı ayrıca kazınma alanı yapmanızı öneririm. Bununla birlikte kafeste hamster kumu da kullanabilirsiniz.
Tel ve demir çarklara patilerini sıkıştırabildiklerinden dolayı kesinlikle tel çark kullanmamalısınız. Şu anki çarkını da küçük geldiği için kullanmıyor olabilir. Fotoğrafını atarsanız yardımcı olabilirim.
Bir de son olarak balkona çıkardığınızda kesinlikle yalnız bırakmamanızı ve gider borusunu tıkamanızı öneririm. Gider borusunu keşfettiklerinde oradan çıkabilmek için boruyu kemirmeye çalışıyorlar. Yalnızken de kuşlara yem olma ihtimali çok yüksek, kesinlikle çok dikkatli olmalısınız. :)

Nessoprano

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, öncelikle foruma hoş geldiniz. Umarım hamsterınızla güzel yıllarınız olur. 🐾 Hamsterlar tünellerine tuvaletlerini yapabiliyorlar maalesef bunu önlemek için kafesin bir köşesini tuvalet alanı yapmak ve o zamana kadar tünelleri ortadan kaldırmak iyi bir fikir olabilir. Hamsterlar çok hareketli canlılar olduklarından dolayı elde pek fazla durmak istemiyorlar, bunun yerine elinizden omzunuza tırmanmasına izin vermek onu daha çok mutlu edecektir. Ara sıra popolarını sevdiğinizde sakince durup kendilerini sevdirebiliyorlar. Bunu da denemenizi tavsiye ederim. :)
Çiçeklerin zehirli olması ihtimaline karşı ayrıca kazınma alanı yapmanızı öneririm. Bununla birlikte kafeste hamster kumu da kullanabilirsiniz.
Tel ve demir çarklara patilerini sıkıştırabildiklerinden dolayı kesinlikle tel çark kullanmamalısınız. Şu anki çarkını da küçük geldiği için kullanmıyor olabilir. Fotoğrafını atarsanız yardımcı olabilirim.
Bir de son olarak balkona çıkardığınızda kesinlikle yalnız bırakmamanızı ve gider borusunu tıkamanızı öneririm. Gider borusunu keşfettiklerinde oradan çıkabilmek için boruyu kemirmeye çalışıyorlar. Yalnızken de kuşlara yem olma ihtimali çok yüksek, kesinlikle çok dikkatli olmalısınız. :)
Teşekkür ederim. Evet balkonda yalnız bırakmıyorum balkonda etrafı da camla kaplı ve gider borusunu da komple taşla kapatıyorum. Çarkı 12 cm boyutunda büyük ihtimalle küçük geliyor yeni bir çark alıcam. Tekrardan teşekkür ederim güzel bilgiler için
💕