Alerji Rahatsızlığım Hakkında

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Konuyu nereye açacağımı bilmediğim için buraya açtım, yanlışsa lütfen taşıyın doğru yere.
5 yaşımdan beri alerjik astımım. 2008'den bari akvaryumda kaplumbağam, iki yıldır da kedim var. Şu an 29 yaşındayım, 25 yaş civarında alerjim artmaya başladı. Bu arada alerjim ev akarlarına karşı. Ergenlik döneminde alerji kortizon kaynaklı bir süre kayboluyormuş alerji prof. unun dediğine göre ve 25'li yaşlarda tekrar çıkıyormuş. Alerji bende geniz akıntısı ve akıntı kaynaklı gece öksürüğü yapıyor, bir süre öksürünce de boğaz yanması ve faranjit gibi olup uyuyana dek deli gibi öksürtüyor. Bir ay önce devlette, bir hafta önce de özelde tıptaki prof. a gittim. Kediye de 100 üzerinden 1 buçuk alerji çıktı. Doktorlar hemen "kedi hata, sahiplendir" demeye başladı ki asla yapmayacağım şey bu. Sanırım alerji doktoru olabilmek için hayvan ve bitki düşmanı olmak gerekiyor, yoksa çocuğu atamayacağımız gibi onları da atamayacağımızı düşünmüyorlar. Kediden etkilenme sebebim derisinde ev akarlarının yaşamasıymış. Ayrıca kaplumbağanın da akvaryumu nem ürettiği için ev akarlarının üremesine yardımcı oluyormuş. Etrafta alerjili ve kedi bakan ancak doktorların doz arttırması ve alerji aşısı yoluyla alerjiyi iç hissetmeden yaşamlarına devam ettiklerini duydum ancak yaşadığım ilde sadece iki alerji doktoru var ve ikisi de kurtulmamı söyledi. Hatta özeldeki profesör pandemi döneminde aşı bulunmadığını ama bulmuş olsak dahi evimde zararlı(!) olan her şey(kedi, kapluş ve çiçek) olduğu için yapmayacağını, yapsa da işe yaramayacağını söyledi ki bunun yanlış olduğunu bazı alerjili hayvan anne babalarından öğrendim. Boşu boşuna "kedi hata" lafı için kaç yüz lira ödedim ve tek yaptığı şey normal kullandığım ve başka doktorun yazdığı ilaçların saatini düzenlemek ve konuşmak oldu. Ben hayvanlarımı çok seviyorum ve bu nedenle en azından semptom azaltmak için halıdan kurtulup odamı daha çok süpürme yolunu seçtim, gerekirse ileride akvaryumu da başka odaya alırım. Ama kediyi yatağımdan bile ayıramam, öpmeden de duramam. Zaten yatak odama sokmama şansım da yok çünkü iki hayvanımın da yaşama ve uyuma alanı orası. Asıl soruma geleyim şimdi. Aranızda ev akarı ya da kediye alerjisi olan var mı? Ne gibi çözümler buldunuz? İstanbul'da oturanınız var mı ve hangi doktordan memnun kaldınız, hangi doktor hayvandan kurtulun demedi ya da evinde hayvan beslediği için empati kurabiliyor ve doz arttırma, aşı yoluna gitti? İstanbul benim iş bulursam gideceğim yer ve iş bulunca hemen öyle bir doktoru bulmak istiyorum. Bana acilen evde alınacak önlem, cihaz(buharlı şeyler hariç, nem veren şeyler zararlı) ve hayvansever olduğu için empatiyle bana ayda bir kullanacağım bir aşı yazacak bir doktor lazım. :LOL:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben yaklaşık 6 senedir polenlere karşı alerji aşısı oluyorum. Hem daha az hastalanmaya hem de diğer alerjenlere daha az tepki vermeye başladım. Seneler sonra alerjiyi tam olarak yendim diyemem ancak büyük ölçüde azaltmayı başardık diyebilirim. Alerjik birinin kedi bakması elbette çok doğru değil doğal olarak doktorlar da buna karşı geliyor. Kedilere karşı ciddi bir alerjiniz yoksa ve sağlığınızı ciddi derecede etkilemiyorsa doktorunuzla birlikte farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Eskişehirdeyseniz size doktorumun adını söyleyeyim, aşı konusunda size yardımcı olacaktır. :)

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben yaklaşık 6 senedir polenlere karşı alerji aşısı oluyorum. Hem daha az hastalanmaya hem de diğer alerjenlere daha az tepki vermeye başladım. Seneler sonra alerjiyi tam olarak yendim diyemem ancak büyük ölçüde azaltmayı başardık diyebilirim. Alerjik birinin kedi bakması elbette çok doğru değil doğal olarak doktorlar da buna karşı geliyor. Kedilere karşı ciddi bir alerjiniz yoksa ve sağlığınızı ciddi derecede etkilemiyorsa doktorunuzla birlikte farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Eskişehirdeyseniz size doktorumun adını söyleyeyim, aşı konusunda size yardımcı olacaktır. :)
doktor adı meselesi için özele geliyorum.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir araştırma da okumuştum, düşük ölçekli alerjiler size hissettirmese bile sürekli temas halinde bir süre sonra etkisini gösteriyor.
Doktorlar hos bir üslup kullanmamış ancak bu dediğime istinaden uyarmak istemiş olabilirler.

Umarım yeni bulacaginiz doktor daha çözüm odaklı olur
geçmiş olsun