Zebra Vatoz Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Zebra Vatoz Balığı, zırhlı kemikli plakalara ve vantuzlara sahip türlerden oluşan en büyük yayın balığı grubu olan Loricariidae familyasına ait bir tatlı su balığıdır. Bu balıklar, vücudun her yerinde farklı yönlerde siyah-beyaz renkleri ünlüdür. Bilimsel adı Hypancistruszebra olan bu balıklar İmparator Vatoz gibi isimlerle de anılır. Zebra Vatozlar Brezilya sularına özgüdür. Birincil habitatları olan Rio Xingu Nehri, önemli miktarda çakıl ve kumlu nehir yatağı ile yüksek düzeyde oksijen içermektedir. Bununla birlikte, bu türün popülasyonu, kirlilik arttıkça vahşi doğada tehlike altındadır.

Zebra Vatoz Balığı Görünümü
Zebra Vatoz gövdesi, düz karnı ve mavimsi gözleri ile uzun bir canlıdır. Sırt yüzgeci bulunan bir balık türüdür; bu yüzgeç bir sert ve yedi yumuşak ışına sahiptir. Anal yüzgeçte ise bir sert ve dört yumuşak ışın bulunmaktadır. 10-15 yıllık yaşam süresi boyunca yaklaşık 4 g ağırlığına ve 10 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler.

Zebra Vatoz Mizacı
Dikkat çeken bir davranışsal özellik olan zebra Zebra Vatoz balıklarının utangaçlığı ilginçtir. Bu nedenle, özellikle gündüzleri mağaralarda saklanmaya başlarlar. Daha çok geceleri ortalıkta dolaşırlar. Gece hayvanları olarak kategorize edilebilirler. Akvaryumun üst ve orta seviyelerine nadiren dahil olup, genelde dipte yaşayan türlerdir.

Oldukça sakindir ve aynı türden diğer canlılarla yaşamalarında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, söz konusu yer kapmak olduğunda Zebra Vatoz kendi türüne karşı saldırganlık gösterebilir. Özünde, aslında sürü balığı olmadıkları söylenebilir.

Zebra Vatozları Besleme
Zebra Vatozlar protein bakımından zengin yiyecekleri tercih etmelerine rağmen çok yönlü bir beslenme eğilimine sahiptir. Bu nedenle, genellikle etobur olarak kategorize edilirler. Bununla yosun, peletler, salatalık, haşlanmış kabak marul yaprakları ve bezelye ile de beslenebilirler. Günde iki veya üç kez beslenmeleri gerekir.

Zebra Vatoz Özellikleri ve Bakımı.jpg


Not: Zebra Vatozları beslerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Akvaryumun dibinde yaşamaya alışkın oldukları için, tankın tabanına batan yemler sağlamanız gerekir. İkincisi, yiyecekleri kolayca ezebilmeleri için yemleri küçük parçalara ayırarak vermelisiniz.

Ayrıca Zebra Vatoz yiyecek konusunda rekabet etmediğine dikkat etmelisiniz. Bu yüzden, beslenme söz konusu olduğunda diğer alt tabakada yaşayan balıklar ile aynı akvaryumda tutulmamaları tavsiye edilir.

Birbiri ile uyumlu akvaryum canlıları seçmek için şu yazıya da bakabilirsiniz: Bir Arada Uyumlu Yaşayabilen Akvaryum Balıkları

Zebra Vatoz Bakımı
Zebra Vatozlar dayanıklı bir balık türüdür, ancak bu her şeye toleranslı oldukları anlamına gelmez. Bu balıkları beslemek biraz zorlayıcı olabilir; dolayısıyla ilk kez akvaryum sahibi olanlar için önerilmez. Birincisi, tanklarındaki suyun her zaman temiz tutulması ve aynı zamanda oksijenden yoksun olmamaları gerekir. Kirli suda bir saat zar zor hayatta kalabilirler.

Bu balıklar ılık sularda yaşamayı tercih eder; bu nedenle uygun su sıcaklığı 26 ° C ile 30 ° C arasındadır. Orta derecede sertliğe sahip suda yaşayabilirler, Dolayısıyla 5 dH ila 15 dH arasındaki bir su sertliği uygun olacaktır. Zebra Vatoz hafif asidik ya da alkalik suyu sever; su pH aralığı 6.0 – 7.5 olabilir. Her hafta en az % 30 su değişimi yapılmalıdır.

Akvaryum Suyu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Adım Adım Akvaryum Temizliği
 

Benzer konular