Yine dertlerimle geldim 😟

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Resimde gördüğünüz benim 2 numara. Konu biraz uzun oldu ama netlik kazanmasi acisindan detaylari aktarmak istedim. Degerli vaktinizi ayirirsaniz mutlu olurum. 🙏🏻 Yaklaşık 2 ay önce yemek yemede zorluk cekme, yediğini çiğnerken tükürme öğürme hareketlerinde bulundugu icin bogazina yabanci bir cisim kacmis olabilir veya kil yumagi olmus olabilir diye dusundum veterinere goturduk. Röntgen cekilip bogazina bakilir diye dusunmustum sadece dislerine bakti disleri cok kotu olmus dedi. Bunun disinda bir suru neden siraladi uyutup dilini cekip bakmamiz gerekir dedi ya da tarama yapip kan tahlili vs ne sorunu varsa bakilmasi gerek dedi. tabi o zaman cok tuzlu fiyat ciktigi icin yaptiramadim 3 gun boyunca enjeksiyon igne oldu toparladi aninda kesti rahatsizligi. 2 3 hafta boyle cok guzel gecti. Sonra tekrar ayni rahatsizlik devam etti oksurmeye yemek yerken aci cekmeye basladi. Hani dedim bu sefer uyutup bakalim bogazina. Yine bakmadi kortizon igne yapti bu sefer daha uzun sure iyi geldi nesesi yerindeydi guzel de yiyordu. Simdi tekrar basladi. Salya yapiyor agzi. Burnu kupkuru. Halsizlik kusma ishal falan yok. İştahı var yemek istiyor ama aninda geri cikariyor dişimi agriyor bogazi mi bilmiyorum hemen tukuruyor. Yarin yine ayni vet e goturecegim ama hani ben boyle surekli her ay igne mi yaptiracagim tabi kesin cozum icin test yapilmasi gerekir ama baska detayli muyene yapamaz mi tamam igne iyi geliyor ama igne yapip gonderiyor biraz guvenim de kirildi veterinere acikcasi bilmiyorum yanlis mi dusunuyorum. Fotografini cekerken mirlamaya basladi keyfi yerinde aslinda cocugumun ama ah su rahatsizlik moralini bozuyor.

Ekli dosyalar

• 16123703940441030172031.jpg
    16123703940441030172031.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Başka veterinere götürüp bir görüş alın derim açıkçası.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bence öncelikle test yaptırmanız gerekiyor, test yaptıramadığınız için iğne yapmayı tercih ediyor olabilir.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Pek de masum çıkmış.

Ekonomik durum nedeniyle testleri yaptiramayacaginizi söylediğiniz zaman karşı tarafın ilaç denemek hariç bir seçeneği kalmıyor, bu başka veteriner e gitsenizde ayni olacaktır.

Ancak sonraki gidislerinizde talep ettiğiniz halde yapmadı ise bu yetersizlik olarak düşünülüp veteriner değiştirmenizi tavsiye ederim.

Yanlış anlamayın ancak hayvan sahiplenme sadece mama ve su degil. O anki şartlarda detaylı kontrol yaptıramamaniza kimse birşey diyemez ancak hayvan sahiplenildiginde oluşabilecek ekstra giderler olduğunu dusunmek gerekir.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Tabiki onlar icin her seyi yaparım paradan asla gocunmam. O zaman hazirliksizdik acil goturmustuk tarama ve testler icin 800 tl civari ucret cikmisti yaptiramamistim sadece igneleri yapildi bir de jel vermisti agzi icin. E zaten her rahatsizlandiginda igne yapsa yine ayni hesaba geliyor tarama yapilmasi sart oldu artik en azindan hangi rahatsizligi var tedaviye ne sekilde devam etmemiz gerekir bir netlik kazanir. Tesekkur ediyorum bilgi icin.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Alternatif veterinerlere bakın imkanınız varsa, fiyat biraz yüksek geldi.

Ben yarın veterinere gideceğim, fikir olması açısından sorarım tutar ortalama nasılmış.

Umarım en kısa sürede iyileşir :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Alternatif veterinerlere bakın imkanınız varsa, fiyat biraz yüksek geldi.

Ben yarın veterinere gideceğim, fikir olması açısından sorarım tutar ortalama nasılmış.

Umarım en kısa sürede iyileşir :)
Valla tabii ki haklısınız sadece mama su düşünülmez bende çok düşündüm çok şükür maddi durumum iyi olduğundan sahiplendim fakat 800 TL cidden çok fazla, Türkiye'nin ekonomisi belli asgari ücretin 1/3'ünü sadece test yaptırmak çok acımasız.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Valla tabii ki haklısınız sadece mama su düşünülmez bende çok düşündüm çok şükür maddi durumum iyi olduğundan sahiplendim fakat 800 TL cidden çok fazla, Türkiye'nin ekonomisi belli asgari ücretin 1/3'ünü sadece test yaptırmak çok acımasız.
Biz de o yuzden cesaret edemedik hadi testleri yaptirdim arkasindan nasil bir surec gelecek nasil bir tedavi fiyatlandirma olacak onlar icin feda olsun onemli degil ama sartlar belli sizin de dediginiz gibi bugun vetle konusacagim ortak bir yol bulmayi umuyorum

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Biz de o yuzden cesaret edemedik hadi testleri yaptirdim arkasindan nasil bir surec gelecek nasil bir tedavi fiyatlandirma olacak onlar icin feda olsun onemli degil ama sartlar belli sizin de dediginiz gibi bugun vetle konusacagim ortak bir yol bulmayi umuyorum
malesef Türkiye'nin kanayan yarası, komşumuz veteriner biraz bu konuların iç dünyası hakkında gerçek, yalan bilgi verdi. Tecrübe ettiğim kadarıyla piyasası oluşmuş durumda. Emeğinin karşılığını alan sadece veterinerlere değil tüm emekçilere saygı duyuyorum zerre lafım yok ama, hayvan sağlığını meta haline getirip piyasa yaratmak, hoş karşılanacak birşey değil.
size tavsiyem uzakta olursa da olsun, işini para için değil, işini ve hayvanları sevdiği için yapan bir veteriner bulun, böyle birini bulursanız içiniz bir nebze olsa rahatlar.

Son düzenleme:

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Güncellemeyle geldim. Dün vet e götürdük uyutularak bogazindan parça alındı ve tükürük örneği alındı. Fiv'den suphelenmisti o negatif cikti cok sukur. Bir cesit bakteri tespit etmis isim olarak soyledi ama isim hafizam hic iyi degil inanin unuttum. Dişlerinin cekilmesi gerekebilirmis bogazini gosterdi cocugumun kipkirmiziydi beyaz lekeler vardi simdilik antibiyotik tedavisiyle devam edelim gecmezse mecbur disleri cekilecek dedi. Yine kortizon igne yapti o igne de mubarek şak diye kesiyor rahatsızlığını ama o da uzun vadede zararliymis sürekli uygulamak. Bir diger sorunumuzda agiz yoluyla hic ilac vermedim. Yasli kedimiz icin daha once ilac tedavisi olmustu tabi yas mama yediginden karistirarak halletmistik. Komik gelebilir ama bu kedim asla yas mama yemiyor. Ne ev yapimi bir sey ne et tavuk suyu yogurt falan agzina surmez kokluyor geri gidiyor kuru yiyor sadece. Kendi iradesiyle yemeyecegi icin şırıngayla versem yogurdu sulandirip ya da et tavuk suyuyla ilaci karistirip versem ilacin etkisi azalir mi ? Tedavi işe yaramazsa ileride disleri cekilirse alternatif hicbir sey yiyemeyecek 😢

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hap şeklinde mi ilaç verildi?

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Kapsül. Yaş mamayla karistirip verebilirsin dedi vet sorun şu ki yaş mama yemiyor 😟. Kapsulu kırıp direk agzina versem baska birseyle karistirmadan toz bogazina kacar mi ? Yanaşır kendini sevdirir falan ama patilerine agzina dokudurmaz biraz huysuzuz kacayim derken bogazina kacar mi toz ?

Ekli dosyalar

• 16125296453941839253017.jpg
    16125296453941839253017.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 8

selcanb

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben daha önce veterinerin verdiği ilaçları suda çözüp şırıngayla ağzına sıkmıştım çünkü kedinin bir şey yemeye hali yok durumdaydı. İlaçlar o şekilde de etkisini gösterdi ama yine de daha iyi bilen birileri olacaktır belki ilaçta fark yaratabilir, umarım en kısa sürede iyileşir

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Köfte, salam, peynir topu gibi bir şeyin içine koyup vermenizi tavsiye ederim. Normalde salam tüketmelerini önermiyoruz ancak ilacı yutması için verilebilir. :)