Yetişkin kedilerin sonradan anlaşamaması

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

titacokomel

Hayvansever
Kedi Dostu
arkadaşlar herkese selamlar.
2 yaşında dişi bir sarmanım, 1,5 yaşında erkek bir tekirim var, ikisi de kısır. eve ilk gelen sarman bebişti(suna), 1 yaşına gelmek üzereyken hem arkadaş olması için, hem de neden olmasın diyerek bir de 2 aylık tekir bebiş (cüneyt) sahiplendik. İki haftalık bir alışma süreci süresince suna ne kadar inat etmiş olsa da, iki haftanın sonunda bizi de şaşırtarak bir anda cüneyt'i sahiplenip onu temizlemeye, onunla oynamaya,eğitmeye başladı. her şey normal seyrinde gideren cüneyt 1 yaşına gelmek üzereyken onu da kısırlaştırdırtık.
ameliyat sonrası cüneyt eve geldiğinde suna sanki ilk defa tanışıyorlarmışçasına cüneyt'i hırpalamaya başladı. bunun normal olduğunu ve bu durumla karşılaşabileceğimizi zaten biliyorduk, dolayısıyla bu sürecin geçmesini bekledik.

fakat arkadaşlar, BU SÜREÇ GEÇMİYOR. geçtiğimiz 6 ayda suna'nın davranışları asla değişmemekle birlikte gittikçe daha da hırçınlaştı. cüneyti uyurken, yürürken, yemek yerken, hiçbir şey yapmazken hırpalamaya başladı. fark edebileceğiniz gibi evin alfası ve en kıskancı suna hanım. birbirlerini kıskanmamaları için elimizden geldiğince dikkat ediyoruz ama hiçbir şey fayda etmiyor ve cüneyt gitgide daha sessiz ve pasif davranmaya, suna daha çok sevgi ve ilgi beklemeye başlıyor. geçtiğimiz ay cüneytin rahatsızlanması ve uzuuuun ve yorucu bir tedavi süreci sonucunda suna haliyle daha da agresifleşti fakat herhangi bir tırnak çıkarma veya ısırma, birbirlerinden kaçma, sürekli birbirlerini seyretme gibi durumlarla da karşılaşmadık. nadir de olsa suna cüneyte tıslayabiliyor. genel olarak gergin gözükmüyorlar. ama tamamen iyileşmesine rağmen artık cüneyti sürekli bir dolabın veya kutunun içinde saklanırken, yemeğini gömerken buluyoruz. sadece uyumak için yatağa geldiğimizde sakince birlikte uyuyorlar.

sizce aralarını düzeltmek için ne yapmamız gerekir?

bir de çok ilginçtir ki, bazen suna sanki erkekmişçesine cüneyti ensesizden yakalayıp üstüne çıkıyor. bununla ilgili araştırma yaptığımda faydalı bir bilgi edinemedim. veterinerime sorduğumda o da bir anlam veremedi. böyle bir durumla daha önce karşılaşan var mı?

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Suna'nın Cüneyt'in üzerine çıkması tamamen onu domine etme isteğinden kaynaklanıyor. Kediler bu davranışı çiftleşme dışında genellikle birbirlerini domine etmek için kullanırlar. Dişi kediler çiftleşmek istediklerinde de aynı davranışı sergileyebilirler ancak kediniz kısır olduğundan bu ihtimal pek mümkün değil.
Bu zamana kadar denediğiniz yöntemler oldu mu? Denediyseniz süreç nasıl işledi biraz bilgi verir misiniz? Bu şekilde daha iyi yardımcı olabiliriz size.

titacokomel

Hayvansever
Kedi Dostu
Suna'nın Cüneyt'in üzerine çıkması tamamen onu domine etme isteğinden kaynaklanıyor. Kediler bu davranışı çiftleşme dışında genellikle birbirlerini domine etmek için kullanırlar. Dişi kediler çiftleşmek istediklerinde de aynı davranışı sergileyebilirler ancak kediniz kısır olduğundan bu ihtimal pek mümkün değil.
Bu zamana kadar denediğiniz yöntemler oldu mu? Denediyseniz süreç nasıl işledi biraz bilgi verir misiniz? Bu şekilde daha iyi yardımcı olabiliriz size.
operasyon sonrası bu ufak ve sessiz, genelde tek taraflı atışmaların yeniden alan belirlemek amaçlı olduğunu düşünerek onlara hiç karışmadık. bu sırada mama ve su kaplarını birbirinden uzak noktalara yerleştirdik. zaten cüneyt rahatsızlanana kadar ikisi de uyuma alanlarında birbirlerine ilişmezlerdi (artık suna cüneyti uyurken rahatsız edebiliyor) ve genelde biraz çaba sonrası ikisiyle birlikte oyun oynayabiliyordum. çok büyük bir kavga yaşandı diyemem ama işlerin biz onlar oynuyor sanarken kızışmaya başladığını anladığımız bir- iki seferde ikisini de içinde bizim de bulunmadığımız farklı odalarda tuttuk. sürekli bir kavga hali kesinlikle yok. zamanla suna hiç umulmadık anlarda, cüneyti o an bulunduğu yerden kovmaya başladı. (cüneytin 1 aylık hastalık süreci hariç, bu dönemde cüneyti tek bir odada tuttuk.) ikisi de aynı ortamdayken sunanın daha da kıskanmasını sağlayacak davranışlar sergilemekten kaçınıyoruz; sadece cüneyt'i beslemek, sadece cüneyt'i taramak vs. gibi. fakat ikisine de her zamanki düzeyde ilgi ve alaka gösteriyoruz tabii ki.
mesela ikisi de yanımdaysa birini bir elimle, diğerini diğer elimle aynı anda seviyorum, sonra çaktırmadan elleri değiştiriyorum:) aynı şeyi tarakla ve oyuncakla da yapıyorum, sanki tekrar tanıştırır gibi. suna bir süre sonra sıkılıp söylene söylene gidiyor, acaba hata mı yapıyorum?
belki dışarıdan bir göz baktığında aralarının bozuk olduğunu anlayamaz bile. agresif ve hırçın dediğime bakmayın, suna hanım aşırı kibar ve naif bir kedidir. tavrını kavgayla değil, bir-iki pati darbesiyle cüneyti kovarak, bazen de kapı önlerine barikat kurarak gösterir. cüneyt de buna ses çıkarmaz, karşı saldırıya geçmez.

bizi endişelendiren, başlarda günde belki bir kere gördüğümüz bu davranışın cüneytin hastalığı sonrası ortalama altı-yediye çıkması(gözlemlediğimiz kadarıyla), sunanın kıskanç tavrırlarındaki artış, cüneytin artık belirgin bir şekilde saklanma çabasının oluşması. ağır geçirdiği bir hastalıktan yeni kurtulmuş olması da cabası. dediğim gibi ortada bir kavga hali yok. daha çok psikolojik şiddet gibi. ve bu yüzden nasıl bir yol izlemem gerektiğinden tam emin olamıyorum. bu anlattıklarım dışında yapabileceğim birşeyler varsa şayet çok geç kalmadan yapmak istiyorum.

diğer konudaki cevabınız için ayrıca teşekkür ederim. bunun bir travma olabileceğini düşünüp endişeleniyordum açıkçası.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle 1 hafta kadar görüştürmemenizi tavsiye ederim. Bir haftanın sonunda aralıklı olarak görüştürüp birbirlerine davranışlarını gözlemleyin derim. Bir hafta içerisinde koku değişimi yapmayın.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu süreçte Sunaya biraz daha ilgi göstermenizi tavsiye ederim. Eğer Suna hâlâ saldırgan bir davranış gözlemliyorsa bu süreci uzatıp farklı yöntemler deneyebiliriz.