Yenidoğan kedi bakımı

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
23 Ocak 2021
Mesajlar
133
Tepkime puanı
65
Puanları
28
Konum
Kahramanmaraş
Yenidoğan yetim bir kedi için her an kritik öneme sahiptir.Eğer annesiz bir yenidoğan kedi bulduysanız yapmanız gerekenler:
-İlk önce yaz kış fark etmeden sıcak bir alan hazırlayın.Sıcaklık sıcak su torbasıyla veya ampullerle sağlanabilir.Kutusunun uzun süreli sıcak kalması için polar battaniye,strafor gibi şeylerle yalıtım yapılabilir.
-Asla laktozlu süt(inek sütü vs) vermeyin.Bu onu öldürebilir!Eğer durum çok acilse de sulandırıp verin,onun dışında vermeyin.Biberon veya iğnesiz şırıngayla içirebilirsiniz.Eğer evinizde bunlardan biri yoksa ve durum acilse tatlı kaşığıyla dikkatlice içirmeye çalışın yoksa boğazına kaçabilir!Vereceğiniz gıda ise süt tozları veya ev yapımı tarifler olabilir.Biz 2 tane kediyi büyütürken şu tarifi kullandık:
-
bunları karıştırıp veriyorduk biberonla.
-Yemekten sonra tuvaletlerini yaptırın.Islak bir pamukla popolarına masaj uygulayarak yapabilirsiniz.
-Göz iltihapları çok sık görülür.İleride kedinizin kör olmasını istemiyorsanız tedavi edin.Tedavisi zaten çok basit,ılık çayla kompress yapmak bile işe yarar.
15 günlük yavrular:
-Yavrular yemek yemeye hevesli olacaklardır.
-Yavaş yavaş kendi tuvaletlerini yapmaya başlayacaklar.

45 günlük yavrular:
-Yavrular artık sıcak su torbasına ihtiyaç duymuyorlar.
-İç ve dış parazit uygulamalarına başlanabilir.İç parazit tedavisi için eczaneden veya veterinerden ilaç alabilirsiniz.(biz eczaneden alıp uygulamıştık çünkü o zamanlar buralarda kedilere bakan veteriner yoktu)Dış parazit için damla kullanabilirsiniz.Dış parazit için özel tarifler de var fakat ne kadar etkilidir bilmem.Biz bahçeye pire gelmesin diye pire tozu serpiyorduk.
-Beslenmelerinin yarısı katı yarısı sıvı gıda.

2 aylık yavrular:
-Artık katı gıdayla besleniyorlar.
-Sabit bir gıdayla besleyin ve haftada bir iki kez değişik gıda verin.

3 aylık yavrular:
-Artık kuduz ve karma aşılarına başlanabilir.Kuduz aşısını tarım ilçe müdürlüğünde 2.5tl'ye yaptırabilirsiniz.Unutmadan,kuduz aşısı yasal olarak zorunludur.Karma aşının ilk dozunu yaptıktan 21 gün sonra ikinci dozunu da yaptırın.Aşıları aynı günde yapmayın.Zorunlu olmayan aşılar da var lösemi gibi.
-Bu aydan sonra kediler annelerinden ayrılırlar çünkü kendilerine bakabilirler.Artık kediniz kendine bakabilen bir birey!

Bizim maceramız:
Biz de sokakta yenidoğan kediler bulmuştuk ve anneleri ölmüştü.Bunun üzerine onlara bakmaya başladık.Bahçede bir kiler vardı,oraya yalıtımlı bir kutu koyduk ve orada beslemeye başladık.Adlarını haylaz ve yaramaz koyduk.Onlara sütlerini hazırlamak gibi işler bana zor gelmiyodu çünkü bu işi zevkle yapıyordum.Onlar büyüdükçe bahçeyi keşfettiler,aşılarını ve tedavilerini yaptık,yemeklerini verdik sonra da sahiplendirdik.Bazen onları özlüyorum.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
919
Çözümler
23
Tepkime puanı
487
Puanları
63
Konum
İstanbul
Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş doğrusu, ellerinize sağlık ☺.
Biz şu ana kadar 7 tane annesiz yaşayamayacak kadar küçük kedi büyüttük. Oldukça zor bir şey, büyük bir sorumluluk. Ama bir o kadar da zevkli 😊.
Bizim ilk beslediğimiz (birkaç yıl önce) yavrulardan dört öksüz yavru kardeşti, bu fotoğrafta onlardan kalan küçük bir hatıra.
img-20201229-wa0005-jpg.4063

Aşağıdaki küçük bıdık ise benim birkaç ay önce bulduğum ve beslediğim, şu an ise bir arkadaşımın sahiplendiği güzeller güzeli bir yavru 💕
IMG-20201229-WA0011.jpg

Sizin minnakların fotoğrafı varsa bekliyorum 😊
 
Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
1,729
Çözümler
24
Tepkime puanı
923
Puanları
113
Konum
İzmir
bu da benım kızımın kucuklugu.

45 gunluk o zamanlar.

ne korkutmustu benı kaka yapmıyor diye haylaz :D

gözü akmış sil, poposunu sil derken bizi kölesi yapmıştı

kucuk kediler cidden cok kırılgan oluyor dıkkat etmek lazım.

kedi1,5.jpg
 

Benzer konular