Yeni yavru muhabbet kuşum sıvı dışkılıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

zeynepp

Hayvansever
Kus Dostu
Yavru muhabbet kuşumu daha dün aldım. Henüz uçmayı bilmiyor ve daha dün yeme düşmüştü. Bugün kuyruğu, ayakları ve dışkı yeri çok pis olduğu için ıslak bir pamukla temizledik sonra da kuruladık fakat sanırım üşüttük. Gün içinde fazlaca sıvı dışkıladı ve gerçekten kötü kokuyor. Üşütmekten mi yoksa daha dün yeni yeme geçtiği için mi böyle?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@zeynepp, hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Yeni yeme düşmüş muhabbet kuşları genelde tüylerinde ve popo kısımlarında dışkı olur. Ve en ufak ıslaklıktan, soğuktan etkilenirler. Henüz yavru olduğundan dolayı normal bir şekilde vereceğim ishal tavsiyeleri muhabbet kuşunuzu etkileyebilir.

Eğer yem kırmasında ve su içmesinde herhangi bir problem yok ise sıcak yerde tutun muhabbet kuşunuzu soğuk almamasına dikkat edin. Sizden ricam muhabbet kuşunuzun ve kafesin fotoğraflarını yükler misiniz?

zeynepp

Hayvansever
Kus Dostu
Yem kırmasında sorun yok suyu da keşfetti ama henüz bir kere içtiğini gördüm yerini öğrendi ama susadıkça gidicektir herhalde. Bir de kafesini keşfetmeye çalışıyor çok hareketli maşallah uçmaya çalışıyor sürekli ama endişe ettim dışkı durumunu. Eski kuşum vardı 3 yaşlarında onun gaga taşı takılıydı o gaga taşının resmini de yükledim onun üzerine de dışkılamış örnek olarak görmeniz açısından.

Ekli dosyalar

• 20210111_223016.jpg
    20210111_223016.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 37
  • 20210111_223044.jpg
    20210111_223044.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 36
  • 20210111_223331.jpg
    20210111_223331.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 37
  • 20210111_223125.jpg
    20210111_223125.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 38

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@zeynepp, hanım öncelikle muhabbet kuşunuz oldukça sevimli, maşallah diyeyim :)

Kafesiniz ve muhabbet kuşunuz ile ilgili birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Öncelikle kafes düzeninize değinmek istiyorum, kafes içerisinde plastik tünekleri barındırmayın. Plastik tünekler yerine tahta tünekler alabilirsiniz, bunun sebebi ise ayak ve tırnak sağlıkları içindir. Eğer muhabbet kuşlarınız eş değil ise gaga taşını barındırmayın eski kuşunuzun, gaga taşını alıp kalamar kemiği koyun.

Muhabet kuşlarında taşlık olur, bunun içinde kuma ihtiyaç duyarlar. Ben yaşadığım şehirin ilçelerine gidip oradan kum alıp, daha sonra ısıtıyordum ve küçük suluk gibi bir kabına kumu koyuyordum. Muhabbet kuşunuz şu an yavru olduğundan dolayı kafesin altında olur, altındaki çıkartıp bir tavada kumu ısıtıp (sanki et pişiriyor gibi) en alta da koyabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarına yem olarak tercihim: ak darı, dal darı ve kanarya yemidir. Muhabbet kuşunuza taze dal darı alırsanız eğer (yavru muhabbet kuşuna şiddetle tavsiye ederim) severek yiyecektir, aynı zamanda gelişimi açısından muhteşemdir. Kanarya yemini söylememdeki amaç ise ishal olmasını engeller, sağlıklı bir hâle getirir.

Aklınıza takılan başka bir soru var ise sorabilirsiniz, bu arada yerinizde olsam plastik salıncağı çıkartırım ilerleyen zamanlarda kendi emeğinizle tahta salıncaklar yapabilirsiniz. Henüz yeni geldiğinden dolayı kafese ve ortama alışması biraz zaman alacaktır :)

zeynepp

Hayvansever
Kus Dostu
Çok teşekkür ederim güzel tavsiyeleriniz için ben bunları petshoplardan mı edinebilirim peki? Birde dışkılaması ve dışkılama yerinin sürekli pis olması normal yani değil mi?

mustafa42

Hayvansever
Kus Dostu
@zeynepp kuşun daha çok küçük zaten tüneklere tırmandığını sanmıyorum kafes değil de böyle bir ayakkabı kutusu tarzı bir şeye koyarsan daha rahat eder. Kutunun altına kanarya yemi (daha yumuşak olduğu için daha rahat yem kırar) serpersen daha iyi olur. (dal darıda koyarsın) kutunun üstüne de kafesin altında olan ızgarayı koyarsın canlın daha rahat eder.

Moderatör tarafında düzenlendi:

zeynepp

Hayvansever
Kus Dostu
Tüneklere tırmanıyor alıştı baya kafesini daha dün baya keşfetti çıkmaya çalışıyor sadece her yere uçmak istiyor yürümeyi tercih etmiyor 😁