Yeni Sahiplenilen Yavru Tavsan Bakimi Nasil Olmali?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ruffles

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhabalar, 2 aylik hollanda lop tavsanim var. Kendi bakim rutinimimi paylasip neleri yanlis yapiyorum ve nasil bakmaliyim tavsiye almak istedim. Kendisi erkek ve son derece sevecen sosyal bir minik. 10 gundur benimle ve her gun arastirmalar yapiyorum artik foruma dahil olarak yanlis bir seyler yapmadigima emin olarak sizinle tartisarak devam etmeye karar verdim, oncelikle hello 《3 Tavsanim tavsan citi denilen kenarlari demirli oyun oynayabilecegi bir yerde evin icinde -evden calisiyorum- gun icinde calistigim odada ikamet ediyor. Gunde 2 kez de evin icerisinde kosturuyor gozetimim altinda. Mama olarak gold wings premium mamadan gunde bir avuc ve yonca samanindan 5 6 avuc yiyor, biraz da kilo aldi fazla veriyor olabilir miyim belkide 5 6 avuctan fazla veriyorum? Suyuna bir damla vitamin takviyesi koyuyorum gunluk degistirirken. Tuvalet kabi olarak buyuk bir tasima kabinin altligi ve ustune de yavru kopek cis pedlerinden koyuyorum gunluk degistiyorum. Meyve sebze vermiyorum. Kakasi normal cisi de tuhaf sekilde hic kokmuyor :D genel olarak mutlu gibi binkyler yapiyor. Fakat benim iki sorunum var birincisi disari cikardigimda yani eve saldigimda hala citinin icindeylen tuvalet kabina yaptigi gibi gelip tuvalet kabina yapmiyor ve kakasini da random sekilde etrafa yapiyor :D diger sorunumda aldigimda poposu kaka olmustu ilik su ve pamukla da temizlenmiyor ama boyle de mikrop kapacak diye korkuyorum sizce nasil temizlemeliyim?

Çözüm
Sorunuza kendi profilimden detaylı cevap verdim ama buradan da tekrarlayayim. Bazı nedenlerden dolayı 1 aydır forumu kontrol edemedim kusura bakmayın.

Öncelikle hazır paket mamaları asla önermem. Bu konuda detaylı bir yazım var lütfen onu okuyun, doğru tavşan diyetini yaşına göre nasıl yapmalısınız bir bir anlattım.
Ama ani diyet değişiklikleri tavşanların bağırsak sağlığını bozabilir. Bu yüzden çok yavaş, aşama aşama yapılmalıdır. Zaten sebze verilecek yaşta değil ve meyve çok tehlikelidir, bunların oranlarını yine diyet ve beslenme yazımda anlattım, lütfen dikkatlice okuyun.

Vitamin kullanımı gereksiz, bunu önermiyorum. Hatta fazla...

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

Islak bırakmayacak şekilde ılık sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Genelde tavşanlar yıkanma ve temizleme ihtiyacı duymazlar kendilerini temzilerler. Ancak poposu için ılık sirkeli su deneyebilirsiniz.

Ruffles

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba tesekkur ederim, sirkeli su ile denedim ama cikmadi artik aldigim yerde nasil bakildiysa resmen rengi islemis tuylere. Baska ne sekilde cikartabilirim sizce?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bu konu hakkında @KCG 'nin bilgisi olabileceğini düşünüyorum.

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sorunuza kendi profilimden detaylı cevap verdim ama buradan da tekrarlayayim. Bazı nedenlerden dolayı 1 aydır forumu kontrol edemedim kusura bakmayın.

Öncelikle hazır paket mamaları asla önermem. Bu konuda detaylı bir yazım var lütfen onu okuyun, doğru tavşan diyetini yaşına göre nasıl yapmalısınız bir bir anlattım.
Ama ani diyet değişiklikleri tavşanların bağırsak sağlığını bozabilir. Bu yüzden çok yavaş, aşama aşama yapılmalıdır. Zaten sebze verilecek yaşta değil ve meyve çok tehlikelidir, bunların oranlarını yine diyet ve beslenme yazımda anlattım, lütfen dikkatlice okuyun.

Vitamin kullanımı gereksiz, bunu önermiyorum. Hatta fazla vitamin alımı tavşanlarda böbrekleri yorabilir. Bu nedenle hastalık olmadıkça vitamin takviyesi vermeyin.

Şuan tuvalet eğitimi hala devam ettiği ve yaşı küçük olduğu için yaşam alanı dışındayken tuvaletine yapmaması çok normal. Tuvalet eğitimini tamamen tamamladıktan sonra onun gezi alanını aşama aşama arttırın. Ve kakalarinin hepsini sürekli toplayarak tuvalet kabına koyun. Böylece etrafa random kaka yapmamayı öğrenecektir.

Poposundaki şey kuru kaldıysa ve çıkmıyor ise korkmayın, mikrop kapmaz. Zamanla kürkleri uzadıkça onları atacaktır. Fakat bu sorun hala devam ediyor mu, bunu merak ediyorum. Yeni kaka lekeleri oluştu mu?

Ayrıca günlük tuvalet kabı temizlerseniz asla koku olmaz. Ve şuan onun idrarinin kokmamasinin sebebi yaşından kaynaklı. 3. Veya 4. Aydan sonra yavaş yavaş koku oluşmaya başlayacaktır, çünkü hormonal olarak idrar kokusu olacak. Fakat günlük temizlerseniz bunu evde asla hissetmezsiniz.

Umarim cevaplarım geç olsa da yardımcı olmuştur.

Çözüm

Ruffles

Hayvansever
Kemirgen Dostu

Vitamin kullanımı gereksiz, bunu önermiyorum. Hatta fazla vitamin alımı tavşanlarda böbrekleri yorabilir. Bu nedenle hastalık olmadıkça vitamin takviyesi vermeyin.

Şuan tuvalet eğitimi hala devam ettiği ve yaşı küçük olduğu için yaşam alanı dışındayken tuvaletine yapmaması çok normal. Tuvalet eğitimini tamamen tamamladıktan sonra onun gezi alanını aşama aşama arttırın. Ve kakalarinin hepsini sürekli toplayarak tuvalet kabına koyun. Böylece etrafa random kaka yapmamayı öğrenecektir.

Poposundaki şey kuru kaldıysa ve çıkmıyor ise korkmayın, mikrop kapmaz. Zamanla kürkleri uzadıkça onları atacaktır. Fakat bu sorun hala devam ediyor mu, bunu merak ediyorum. Yeni kaka lekeleri oluştu mu?

Ayrıca günlük tuvalet kabı temizlerseniz asla koku olmaz. Ve şuan onun idrarinin kokmamasinin sebebi yaşından kaynaklı. 3. Veya 4. Aydan sonra yavaş yavaş koku oluşmaya başlayacaktır, çünkü hormonal olarak idrar kokusu olacak. Fakat günlük temizlerseniz bunu evde asla hissetmezsiniz.

Ruffles

Hayvansever
Kemirgen Dostu

Selamlar

Hazir mama konusunu sonradan yabanci kaynaklardan ogrendim ve onu vermeyi biraktim, peleti de pek sevmiyor bazen yedigi oluyor. Tum yazdiklarinizdan katilmadigim tek kisim sebze verme kismi sanirim siz insanlar ayarlayamaz ve tavsanciklar ishal olur diye ozellikle uyariyorsunuz fakat artik 3 aylik oldugu icin bazi sebzeleri tanitmakta ve az miktarlarda odul gibi vermekte sorun olmaz diye dusunuyorum.-ozellikle benim tavsanim pek pelet yemediginden biraz destek icin- feslegen, kivircik, maydanoz ve turp verdim. Kivircik ve feslegini gunluk cok az maydanoz ve turbu da ara ara az veriyorum sanirim cok vermek bu iki sebzeyi zarar verebilirmis.

Cis problemi dediginiz gibi tamamen cozuldu artik sadece kabina yapiyor, kaka icinde iseme kabina koyuyorum samanlari orada yapiyor cogunlukla yedikce bu nedenle sorun cozuldu.

Yeni kaka lekeleri olusmadi kakasinin sert kalmasina cok dikkat ediyorum bazen suan ismini hatirlamadigim bir orguye benzer yuksek vitaminli kakadan yapiyor onun disinda kakasi sert ve ezince icinden saman cikiyor :D (bu bilgi icin uzgunum internette bu sekilde kontrol ediyorlardi)

Vitamin konusunda da haklisiniz neyseki bende size yazdiktan sonraki gunlerde arastirmalara devam ettim ve yarardan cok zarari bile olabilecegini ogrenip vitamin vermeyi biraktim. Bunu bana gittigim petshop onermisti ve bir cok tavsanin bu yaslarda oldugunden bahsedip beni korkutmustu. Yonca samanini cok verip bolca karisik yem vermemide eklemisti :D daha yaniltici bilgiler veremezdi sanirim

Son olarak yine haklisiniz cisi biraz kokmaya basladi ama gunluk degistirmede evin icinde hic bir koku olmuyor bir gun bir tavsan sever almak ister ve bundan cekinirse bunu okuyup bunun olmayacagindan emin olur umarim.

Suan genel olarak bir sorun yok 4. aya girdiginde tekrar veterinere goturecegim kisirlastirma icin uygun olur mu sizce? Suan 3.5 aylik ve 1.2 kg

Veee son olarak zaman ayirip bana bu kadar uzun bir cevap yazdiginiz icin tesekkurler!

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Selamlar

Hazir mama konusunu sonradan yabanci kaynaklardan ogrendim ve onu vermeyi biraktim, peleti de pek sevmiyor bazen yedigi oluyor. Tum yazdiklarinizdan katilmadigim tek kisim sebze verme kismi sanirim siz insanlar ayarlayamaz ve tavsanciklar ishal olur diye ozellikle uyariyorsunuz fakat artik 3 aylik oldugu icin bazi sebzeleri tanitmakta ve az miktarlarda odul gibi vermekte sorun olmaz diye dusunuyorum.-ozellikle benim tavsanim pek pelet yemediginden biraz destek icin- feslegen, kivircik, maydanoz ve turp verdim. Kivircik ve feslegini gunluk cok az maydanoz ve turbu da ara ara az veriyorum sanirim cok vermek bu iki sebzeyi zarar verebilirmis.

Cis problemi dediginiz gibi tamamen cozuldu artik sadece kabina yapiyor, kaka icinde iseme kabina koyuyorum samanlari orada yapiyor cogunlukla yedikce bu nedenle sorun cozuldu.

Yeni kaka lekeleri olusmadi kakasinin sert kalmasina cok dikkat ediyorum bazen suan ismini hatirlamadigim bir orguye benzer yuksek vitaminli kakadan yapiyor onun disinda kakasi sert ve ezince icinden saman cikiyor :D (bu bilgi icin uzgunum internette bu sekilde kontrol ediyorlardi)

Vitamin konusunda da haklisiniz neyseki bende size yazdiktan sonraki gunlerde arastirmalara devam ettim ve yarardan cok zarari bile olabilecegini ogrenip vitamin vermeyi biraktim. Bunu bana gittigim petshop onermisti ve bir cok tavsanin bu yaslarda oldugunden bahsedip beni korkutmustu. Yonca samanini cok verip bolca karisik yem vermemide eklemisti :D daha yaniltici bilgiler veremezdi sanirim

Son olarak yine haklisiniz cisi biraz kokmaya basladi ama gunluk degistirmede evin icinde hic bir koku olmuyor bir gun bir tavsan sever almak ister ve bundan cekinirse bunu okuyup bunun olmayacagindan emin olur umarim.

Suan genel olarak bir sorun yok 4. aya girdiginde tekrar veterinere goturecegim kisirlastirma icin uygun olur mu sizce? Suan 3.5 aylik ve 1.2 kg

Veee son olarak zaman ayirip bana bu kadar uzun bir cevap yazdiginiz icin tesekkurler!
Sebze konusunda yine de çok yavaş ve ölçülü gidin. Eğer şuan kakasinda yumuşama görmüyorsanız veya midesinde şişkinlik, sertlik veya kaka miktarında azalma görmüyorsanız bu iyiye işaret. Bu sindirebildiğini gösterir, ters bir reaksiyon yok. Fakat ben yine de 6 aylık olana dek gerçek bir sebze diyeti önermem, fakat şuan tolere edebildiğini gördüğünüz şekilde de devam edin. Tavşan sindirimi hassas olduğu için ani diyet değişiklikleri onları hasta edebilir. Ayrıca bebek tavşanların sindirim sisteminin daha fazla hassas olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın, sizin tavşanınız hala yetişkin değil.
Turp konusunda dikkatli olun olur mu, bu pek onerdigimiz ve diyetlerine ekledigimiz bir şey değildir. Tolere ediyorsa problem yok ama ben olsam bunu sık diyetinde bulundurmazdım.

Tuvalet eğitimi konusunda sevindim. Pet shoplara takılmayın, Türkiye'de neredeyse kimse hatta veterinerler bile doğru tavşan bakımını bilmez.

Şuan kısırlaştırma için çok çok erken. Tamamen yetişkin olmasını ve kilosunun sabitleşmesini bekleyin. Bunun için ikinci el bir bebek baskülü almanızı öneririm, düzenli tartabilirsiniz. Ve kilosunu birkaç ay koruduğunu gördükten sonra kısırlaştırma düşünebilirsiniz. Kısırlaştırmayı 8.-9. aydan sonra düşünmenizi öneririm. Bunun içinde o aylardan sonra kilosunu birkaç ay izleyin. 1 yaşına doğru kısırlaştırma yaptırabilirsiniz.

Rica ederim

Son düzenleme:

Ruffles

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sebze konusunda yine de çok yavaş ve ölçülü gidin. Eğer şuan kakasinda yumuşama görmüyorsanız veya midesinde şişkinlik, sertlik veya kaka miktarında azalma görmüyorsanız bu iyiye işaret. Bu sindirebildiğini gösterir, ters bir reaksiyon yok. Fakat ben yine de 6 aylık olana dek gerçek bir sebze diyeti önermem, fakat şuan tolere edebildiğini gördüğünüz şekilde de devam edin. Tavşan sindirimi hassas olduğu için ani diyet değişiklikleri onları hasta edebilir. Ayrıca bebek tavşanların sindirim sisteminin daha fazla hassas olduğunu asla aklınızdan hçıkarmayın, sizin tavşanınız hala yetişkin değil.

Tuvalet eğitimi konusunda sevindim. Pet shoplara takılmayın, Türkiye'de neredeyse kimse hatta veterinerler bile doğru tavşan bakımını bilmez.

Şuan kısırlaştırma için çok çok erken. Tamamen yetişkin olmasını ve kilosunun sabitleşmesini bekleyin. Bunun için ikinci el bir bebek baskülü almanızı öneririm, düzenli tartabilirsiniz. Ve kilosunu birkaç ay koruduğunu gördükten sonra kısırlaştırma düşünebilirsiniz. Kısırlaştırmayı 8.-9. aydan sonra düşünmenizi öneririm. Bunun içinde o aylardan sonra kilosunu birkaç ay izleyin. 1 yaşına doğru kısırlaştırma yaptırabilirsiniz.

Rica ederim
Sebze konusunda dediginiz gibi dikkatli olurum, bu sebzeler disinda yeni bir sebze de tanitmayi dusunmuyorum dediginiz gibi turkiyede tavsanim hastalandiginda dogru tedavi verebilecek bir veteriner bulmak zor olacaktir. Ozellikle turkce kaynaklarda arastirdikca fark ettigim cok cok yanlis bilgiler var bunlara inanip devam edip tavsanimi kaybedebilirdim, yavru tavsani sadece sebzeyle beslemek gibi. Gercekten tavsan bakmak sanildigindan zor ve zahmetli bir is sadece beslenme konusunda degil psikolojik olarak da cok narin ve duygusallar.

Kisirlastirma konusunu sordugum iyi oldu bir cok kaynakta cok farkli cevaplar okudugum icin kafam karismisti, dediginiz tartidan edinecegim. Pelet yem icin 2 farkli marka denedim sevmedi sizin oneriniz varsa onu da deneyebilirim.

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet bende ogrenirken
Sebze konusunda dediginiz gibi dikkatli olurum, bu sebzeler disinda yeni bir sebze de tanitmayi dusunmuyorum dediginiz gibi turkiyede tavsanim hastalandiginda dogru tedavi verebilecek bir veteriner bulmak zor olacaktir. Ozellikle turkce kaynaklarda arastirdikca fark ettigim cok cok yanlis bilgiler var bunlara inanip devam edip tavsanimi kaybedebilirdim, yavru tavsani sadece sebzeyle beslemek gibi. Gercekten tavsan bakmak sanildigindan zor ve zahmetli bir is sadece beslenme konusunda degil psikolojik olarak da cok narin ve duygusallar.

Kisirlastirma konusunu sordugum iyi oldu bir cok kaynakta cok farkli cevaplar okudugum icin kafam karismisti, dediginiz tartidan edinecegim. Pelet yem icin 2 farkli marka denedim sevmedi sizin oneriniz varsa onu da deneyebilirim
Evet benimde öğrenme serüvenim böyle başladı, maalesef tavşan bakimi konusunda ciddi bir eksiklik mevcut. Ve tavşanlar kedi, köpeklerden tamamen farklı ve daha hassaslar, bakımları çok özel.

Pelet konusunda vermezseniz bir şey kaybetmez ama tavşan kilosunu korumaya da yardımcı olduğu ve Türkiye'de beslenme konusunda biraz daha kısıtlı olduğu için pelet vermeye çalışın.
Ben direkt Versele Laga öneririm, bütçeniz nedir bilmiyorum ama en kaliteli pelet onlarındır ama ithal olduğu için çok pahalı. Fakat 1.7 kgluk paket oldukça uzun süre size gider, 6 ay rahat gider.
İkinci marka daha uygun fiyatlı Gold Wings The Best 200 gram.

Kısırlaştırma konusunda acele etmeyin ama geçte kalmayın, 3 yaşını geçmeden önce yaptırmak çok önemli ve kilo sabitligine lütfen çok önem verin. Düzenli tartarak kaydedin.
Benim Türkiye'de tavşanlar konusunda güvendiğim tek veteriner kliniği burasıdır

Istanbul Kuş , Egzotik ve Pet Sağlığı Hizmetleri Istanbul Kuş , Egzotik ve Pet Sağlığı Hizmetleri

Kendileri bilgi açısından tamamen Avrupa'daki tavşan veterinerleri ile denktir. Ve orada çalışan herkes en ince detaya kadar tavşan sagligindan ve bakımından A'dan Z'ye haberdar, gönül rahatlığıyla orayı öneririm.