Yeni gelen kedi ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ArdaAkcelep

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar evde 3 bucuk yasında aslan gibi uysal bi erkek kedimiz var. Geçen gün annem sokakta gezerken bir yavru kedi gormus. 3 aylık asırı oyuncu ve sevgi dolu. Dayanamamış veterinere götürmüş. iç dış parazit yapmışlar şu an eve geldi. Daha 1 gece oldu evde kalalı. Başka bir odada kalıyor. Sorum şu evdeki kediyi yeni gelene nasıl alıştırım kolayca? İkiside birbirini görünce tıslıyor. Ama ikiside aslında uysal kediler. Zaman alacak gibi duruyor alışmaları yardım ederseniz çok sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
yeni cocugunuz hayırlı olsun :) yaşı büyük olduğu için biraz zor olacaktır. Yeni gelen kedi erkek ise daha da zor olacaktır. Dişi ise erkeği mutlaka kısırlaştırın.

Sorununuza dönecek olur isek; ben kendi yöntemimi anlatayım. İşe yarayan ve yaramayan yöntemler olarak ayırırsak

İşe Yaramayan
Kedileri birbirine alıştırmak için taşıma kabı içerisinde aynı odada bulundurmak (kesinlikle tavsiye etmiyorum ,birisi dışarda oldugu için daha üstün, ötekisi ise köşeye sıkışmış hissettiği için tam tersi etki yapıyor)
Birisini elinize tutup ötekine doğru uzatmak (yukardakine benzer bir durum oluyor + kıskanclık oluyor)

İşe yarayanlar
farklı odalarda tutup 1 er gün yerlerini değiştirmek
Mama ve su kaplarını değiştirmek
Kum kaplarını değiştirmek
yataklarını değiştirmek
ötekinin kokusunun sindiği havlu tarzı şeyleri diğer kedinin yatağına sermek
birkaç gün geçtikten sonra yeni gelen kediyi yanınıza oturtup diğerinin odada serbestce gezmesini sağlamak.

Kavga etme durumu için de kediler birbirinin en dibine kadar gelip vuracakmış gibi yapıp tısslarlar, hemen ayırmaya kalkmayın. Hatta siddetli olmadıgı sürece 1 - 2 kez birbirlerine vurabilirler problem yok.
Kavga haline dönerse ayırın, onun dısında "aman birbirlerine vuracaklar" diye hiçbirşey yokken ayırmayın.

İyi forumlar

ArdaAkcelep

Hayvansever
Kedi Dostu
yeni cocugunuz hayırlı olsun :) yaşı büyük olduğu için biraz zor olacaktır. Yeni gelen kedi erkek ise daha da zor olacaktır. Dişi ise erkeği mutlaka kısırlaştırın.

Sorununuza dönecek olur isek; ben kendi yöntemimi anlatayım. İşe yarayan ve yaramayan yöntemler olarak ayırırsak

İşe Yaramayan
Kedileri birbirine alıştırmak için içerisinde aynı odada bulundurmak (kesinlikle tavsiye etmiyorum ,birisi dışarda oldugu için daha üstün, ötekisi ise köşeye sıkışmış hissettiği için tam tersi etki yapıyor)
Birisini elinize tutup ötekine doğru uzatmak (yukardakine benzer bir durum oluyor + kıskanclık oluyor)

İşe yarayanlar
farklı odalarda tutup 1 er gün yerlerini değiştirmek
Mama ve su kaplarını değiştirmek
Kum kaplarını değiştirmek
yataklarını değiştirmek
ötekinin kokusunun sindiği havlu tarzı şeyleri diğer kedinin yatağına sermek
birkaç gün geçtikten sonra yeni gelen kediyi yanınıza oturtup diğerinin odada serbestce gezmesini sağlamak.

Kavga etme durumu için de kediler birbirinin en dibine kadar gelip vuracakmış gibi yapıp tısslarlar, hemen ayırmaya kalkmayın. Hatta siddetli olmadıgı sürece 1 - 2 kez birbirlerine vurabilirler problem yok.
Kavga haline dönerse ayırın, onun dısında "aman birbirlerine vuracaklar" diye hiçbirşey yokken ayırmayın.

İyi forumlar
Çok sağolun cevap için erkek kedi zaten kısırlaştırıldı ve yeni gelen kedi dişi onda bir problem yok fakat yeni gelen kedi benim odada kalıyor oda yerlerini değiştirsem diğeri çıkmak ister odadan kapalı yerleri çok sevmiyor triptik bir hayvan birazcık ama yinede deneyeceğim sağolun yanıtlarınız için ✌🏻

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kokuya alıştırmak için en güzel yöntem oda değiştirmek. ancak kediniz cok rahatsız olur ise yukardaki diğer değişimleri yaparak kokularına alıştırabilirsiniz. Belki bi tık daha vakit alır ama olur :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@Arndiol bu durumu yaşayarak öğrendiği için gayet güzel anlatmış o yüzden ek bir şey söylemeye pek gerek yok ancak koku alıştırması yaparken varsa kedi yataklarını da değiştirmenizi tavsiye edebilirim. :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Gülce selam, mesajı yazarken silmişim sanırım koyulu kısmı ekleyebilir misin mesaja, anlam karmaşası olmuş.

Kedileri birbirine alıştırmak için taşıma kabı içerisinde aynı odada bulundurmak

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gülce selam, mesajı yazarken silmişim sanırım koyulu kısmı ekleyebilir misin mesaja, anlam karmaşası olmuş.

Kedileri birbirine alıştırmak için taşıma kabı içerisinde aynı odada bulundurmak
Ekliyorum hemen

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol Çok güzel anlatmış bence en güzel yöntemlerden birisi yeniyi taşıma kabına koyup ikisini aynı odada beklemek böylece kolayca kokularına alışırlar.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol Çok güzel anlatmış bence en güzel yöntemlerden birisi yeniyi taşıma kabına koyup ikisini aynı odada beklemek böylece kolayca kokularına alışırlar.
Bende o ise yaramadı.

Lucy kafeste diye luna iyice cüretkar olmuştu. Lucy iyice sinmiş korkuyor luna bağırıyordu.

Ikisini kafessiz aynı odada gözletlediğimde luna atar yapınca lucy de karşılık verdi böylece ıkiside geri vites yaptilar.

En son da bıraktım bunları odaya, napiyorsanz yapın yetti garı dedim hiç ellemedim önce dövüştüler sonra kanka oldular aynı gün içinde.