Yeni evlat edinilmiş köpeğimiz için yardım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

blackrussianter

Hayvansever
Kopek Dostu
Arkadaşlar selam, iki gün önce black russian terrier evlat edindik 2 yaşında. Çok iyi huylu ve çocuklarla iyi anlaştığı söylendiği için cesaret edebildim çünkü üç yaşında bir oğlum var. İlk defa köpek bakıyorum bu sebeple biraz tedirgin ve stresliyim. Oğlum normalde çok sakin bir çocuktur ama eve köpek gelince çok heyecanlandı ve hareketleri biraz fazla gürültülü ve ani olmaya başladı. Sürekli elinden yemek vermek, taramak, kuyruğuna bakmak gibi istekleri var. Köpek de bir tarlada bakılmış 2 sene boyunca. Son iki ayda da yaşadığı bir kaza sebepli bir ayını veterinerde, sonraki bir ayını da iki farklı geçici evde geçirmiş. Kadınlara çok daha sevecen. Hep yanında insan olsun istiyor. Yalnız kalamıyor. Zaten biz hep evdeyiz fakat oğlumla şu aşamada yalnız bir odada bırakamıyorum. Acaba alışmaları için ne yapmam lazım? Nasıl davranmalıyım? Hem oğluma hem köpeğe? Bana az alışsa da olur yeterki oğluma alışsın. Çocuklu eve göndermek istemişler hep iyi anlaştığı için çocuklarla, ama muhtemelen gördüğü çocuklar daha büyük daha çok laf dinleyen bir yaş grubuydu. 3yaş malum çok da dinlemiyor laf :) en son köpek sevinsin diye flüt çalıyordu, hayvan fenalık geçiriyordu. Ha, ilk geldiği gün, oğlum sürekli tek tek kuru mama getirdi yedirdi, birkaç taneden sonra hamle yaptı oğlumun eline, hafif dişledi. Allahtan oğlum buna çok güldü de bir sıkıntı yaşamadık. Ama bu beni tedirgin etti. Gün içinde aşırı efor harcıyorum şu an. Özellikle yetiş kin köpek sahiplenmiş veya çocuklu ailelerden yardım bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle köpeğiniz çocuklarla anlaşabildiği için çok şanslısınız, eminim çocuğunuzun yaptığı ufak hataları tolere edecektir. :) Köpeğiniz saldırgan tavırlar sergilemiyor veya çocuğunuza devamlı havlamıyorsa köpeğinize özel bir eğitim vermeniz gerekmez, ne olur ne olmaz diye tedbirli olmanız yeterli olur. Yaşadığı travmaları tekrar yaşamaması için ona karşı daha sabırlı ve sevecen olmanız alışma sürecini hızlandırır. Size veya çocuğunuza karşı bir çekingenliği var mı?

Oğlunuzun alışma süresini kolaylaştırmak için köpek nasıl bakılır, nasıl oyun oynanır görsellerle anlatmanızı ve eve çeşitli görseller yapıştırıp bunu desteklemenizi öneririm. Henüz 3 yaşında olduğu için köpeğe nasıl yaklaşacağını kavraması için biraz zaman gerekebilir. Bu süreç boyunca ona örnek olacak şekilde hareket ederseniz sizi taklit ederek davranışlarını biraz daha yumuşatabilir. :) Köpeğinizle ailece vakit geçirecek zamanlar belirleyip oyunlar oynamak, köpek için olan heyecanının azalmasında yardımcı olur. Köpeği bir aile bireyi olarak kabul edip varlığına alıştıktan sonra işinizin çok daha kolaylaşacağını düşünüyorum, heyecanı geçene kadar biraz yorulacaksınız tabii. :) Bahsettiğiniz gibi köpeğe flüt çalarak mutlu etmek isteme gibi bir davranışı olursa hevesini kırmadan köpeğinizin de hoşuna gidebilecek farklı seçenekler tanıyabilirsiniz. "Flüt çalmak yerine köpeğinle top oynamak veya ödül maması vermek ister misin?" gibi sorular sorarak yönlendirme yapabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. 🐾

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Gülce çok güzel açıklamış,
ben daha da ilginç 11 yaşında köpek sahiplendim 1 sene baktım.
O zamanlar 17 yaşında falandım tabi.
Köpeğin alışması uzun sürmedi tabi ancak yavru iken aldığım bir köpegin bana olan aşk dolu bakışına 2 3 ay içinde geldi ;) ama bu demek değildir ki ilk günden beni kabullenmedi, tam tersi sıfırdan birisinden sevgi görmesi onu daha da gençleştirdi.

Aldığın köpek hem farklı yetişmiş hem de farklı evlerde geçici olarak kalıp bir de veterinerde kaldığı için emin olun siz onu sevdiğiniz için size daha çok bağlanacaktır. Ancak kedi köpek insan fark etmez alışma sürecinde anı hareketler, can yakıcı hareketler can sıkar.
3 yaşındaki küçüğümüz belli ki çok iyi yürekli bir birey, köpek de anladığım kadarıyla kendisine sert tepki vermiyor.
Sadece gencimiz köpeğe yoğun baskı kurmasin, sakınlık için bir köşeye çekildiğinde rahat biraksin. Bu saldiri için değil hayvanın alışma sürecinde kendini evinde gibi hissedebilmesi için sadece:)