Yeni aldığım köpeği nasıl eğiteceğim

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Duru tuana

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba ben 4 gün önce rottwieler kırmadı bir köpek sahiplendim şu anda balkonumda bakıyorum yaklaşık 3 aylık yürüyüşe çıktığımızda durmadan ayağımıza dolanıyor ve çekiştirdirip yanlış yöne yöneliyor yönünü düzeltince bize saldırıyor ona bazı komutları ödül mamasıyla öğretmeye çalıştım ama mamayı istediği zaman alamayınca yine saldırıyor bu konuya nasıl bir çözüm bulabilirim

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Saldırmadan kastınız nedir? Sizi domine etmeye çalışıyor olabilir. Gözlerinin içine bakıp sertçe hayır demelisiniz.

Duru tuana

Hayvansever
Kopek Dostu
Hırlama ve havlamayla üstüme koşup atlıyor ve ısırmaya çalışıyor. Ama oyun oynarken yaptığı gibi değil

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tasma canını acıtıyor olabilir mi?

Duru tuana

Hayvansever
Kopek Dostu
Tasması oldukça geniş duruyor ve sadece bu zamanlarda hırçınlaşıyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dediğim gibi sizi domine etmeye çalıştığından agresifleşiyor olabilir. 3-4 aylık köpeklerde bu tarz agresiflikleri gözlemleyebiliyoruz. Size uymadığında ve agresifleştiğinde tepkinizi ona göstermelisiniz.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
köpek yönetici bu yüzden kendi istediği gibi hareket ediyor. siz engel olunca sizi baskılayarak dengeye getirtmeye çalışıyor. yönetici sorumluluğunu alırsanız o da rahatlar sizde. sakin sakin yürüyüşler sizi bekler.
kayış gerilince dur sabit bekle kayışı tuttuğun elinde sabit kalsın referans noktanı kaybetme köpek çekiştirdiğiyle kalsın. kayış gevşediği an yürümeye devam et. bu şekilde köpeğe beni çekiştirirsen yürümem cevabını vericeksiniz. 1 haftada düzelir. referans noktası ve kayışı köpeğin gevşetmesi çok önemli.

Kesten

Hayvansever
Kopek Dostu
Saldırmadan kastınız nedir? Sizi domine etmeye çalışıyor olabilir. Gözlerinin içine bakıp sertçe hayır demelisiniz.
Aslında bu durumu yönetmenin çok basit bir yöntemi var. Ona hayır demek pek bir şey değiştirmeyin sadece o anı kurtaracaktır en fazla. Her seferinde böyle durumlarla uğraşmanız gerekecek. Eğitim konusuna gelirsek de eğitimin öz farkındalık sahibi canlılara özgü bir şey olduğunu biliyoruz. Bizim yaptığımız şey şartlama. Cesar Milan ve daha bir çoğunun hala savunduğu alfa teoremi eskiden günü kurtarsa da artık yetersiz olduğu, bana göre gaddarca olan yöntemleri geride bırakmanın zamanı geldi. Köpeğinize saygı duyarak, onu merkeze koyarak bu ve daha nice sorunu çözebileceğiniz mutlulukla söylüyorum. Evet köpeğiniz sizi yönetiyor. Baskın içgüdüsünün verdiği yetkiyle saldırması da doğal. Yürüyüş yönetiminin altın kuralı kayış gerilince durmaktır. Köpek arkadaş gelmek istemediği için kütleyle yürüyüşü yönetiyor. Eğitim dediğimiz olayın da ters teptiğini fark etmişsinizdir. Bir şey demeden bir şey yapmadan köpek kankaya dönüp kayışın gevşemesini bekleyin. Kayış gevşeyince de yolunuza devam edin. Zaman geçtikçe bu durmaların, çekiştirmelerin azaldığını ve yürüyüşü sizin yönetiminize bıraktığını farkedeceksiniz. Köpeğinizin bu davranışlarının temelinde yatan sebep de ufak sütünüzü kendisinin yönetmesi. Köpek arkadaşın saygısını kazandığınızda altın tepsiyle "sen ne dersen o gral" diyerek yöneticiliği sana verecektir. Ve saygısını şartlayarak kazanamazsınız. Buraya kadar okuduysanız teşekkürler.